Ústava SR zakotvuje v Čl. 26 slobodu prejavu, tá však nemôže byť realizovaná na úkor iných ústavných práv, napríklad práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.
Ohováranie ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu
Pre výber vhodných prostriedkov ochrany je potrebné vedieť, že ohováranie môže byť posúdené ako priestupok, zásah do práva na ochranu osobnosti podľa § 11 Občianskeho zákonníka a v najzávažnejších prípadoch aj ako trestný čin.
Istá forma ohovárania môže byť posúdená ako priestupok (zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v zákone, ak nejde o iný správny delikt postihnuteľný podľa osobitných právnych predpisov, alebo o trestný čin), za ktorý možno uložiť pokutu.
Podľa § 49 ods. 1 písm. a) zákona o priestupkoch „Priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech.“
Tento priestupok možno spáchať tak slovným ako aj písomným prejavom, môže byť spôsobený aj oznámením nepravdivého údaju, prípadne aj pravdivého, ale hanlivého.
Ochrana osobnosti podľa Občianskeho zákonníka
Rovnaký skutok môže byť predmetom tak trestného konania (napr. v prípade podozrenia zo spáchania trestného činu podľa § 373 Trestného zákona), ale rovnako aj predmetom civilného sporového konania (v spore o ochranu osobnosti podľa § 11 Občianskeho zákonníka).
Podľa § 11 Občianskeho zákonníka „Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.“
Občiansky zákonník pojem ohováranie nepozná, avšak takéto konanie by mohlo naplniť znaky zásahu do práva na ochranu občianskej cti a ľudskej dôstojnosti.
„Podľa názoru súdnej praxe do občianskej cti fyzickej osoby chránenej ustanovením § 11 a nasl. OZ možno neoprávnene zasiahnuť nielen zverejnením difamujúcich (hanlivých) skutkových tvrdení (najmä zverejnením nepravdivých skutočností) týkajúcich sa fyzickej osoby, ale tiež publikovaním neprípustných hodnotiacich úsudkov o tejto osobe (neprípustnou kritikou občana či jeho konania). Kritika musí byť primeraná obsahom aj formou. Záleží preto aj na označení jednotlivých javov, forme označenia konania občana, forme charakterizujúcej charakter a vlastnosti občana.“ (Z odôvodnenia – R 103/1967, s. 259 až 261)
Dotknutá osoba má právo sa žalobou na súde domáhať:
- aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti
- aby sa odstránili následky týchto zásahov a
- aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie
- náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch (pokiaľ by sa nezdalo postačujúce primerané zadosťučinenie najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti)
Bližšie k podaniu žaloby na ochranu osobnosti sa dočítate v našom článku: Ochrana osobnosti, ako podať žalobu, judikatúra.
Ohováranie ako trestný čin
Podľa § 373 Trestného zákona „Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ Trestná sadzba sa zvyšuje, keď sa trestný čin spácha:
- a spôsobí ním značnú škodu
- z osobitného motívu
- verejne, alebo
- v podnikaní závažnejším spôsobom konania
- a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
- a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva
Oznámenie nepravdivého údaja musí byť v rozpore so skutočnosťou a vážnosť musí byť ohrozená značnou mierou, nestačí akékoľvek ohrozenie. „Musí ísť však o taký nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť ohováraného u spoluobčanov; k samotnému ohrozeniu vážnosti u spoluobčanov však nemusí dôjsť. Na forme a spôsobe oznámenia nezáleží. Stačí, ak takýto nepravdivý údaj oznámi páchateľ čo len jednej osobe odlišnej od ohováraného.“ (Šumichrast, T.: Trestný zákon EPI komentár. 2006)
Je potrebné tiež zvážiť, či došlo konaním voči dotknutej osobe len k prípustnej kritike (hodnotiacemu úsudku) alebo boli prezentované nepravdivé skutkové tvrdenia (fakty). „…Za nepravdivé údaje v zmysle § 373 Tr. zák. nemožno potom považovať také tvrdenia, ktorú majú hodnotiacu povahu a sú prezentované ako subjektívne úsudky ich autorov, teda nie sú prezentované ako faktický údaj.“ (Uznesenie Najvyššieho súdu ČR pod sp. zn. 7 Tdo 726/2004 zo dňa 01.09.2004). Fakty je totiž možné overiť, čo sa nedá tvrdiť pri hodnotiacej kritike (rozsudok Lingens proti Rakúsku z 8. júla 1986). Je však potrebné zdôrazniť, že tzv. hanobiaca kritika, ktorej cieľom je urážanie dotknutej osoby, je postihnuteľná.
Pri výbere vhodného prostriedku ochrany je potrebné dbať aj na to, že použitie trestných noriem je založené na zásade „ultima ratio.“
Krivé obvinenie
Pokiaľ by boli voči dotknutej osobe podané trestné oznámenia, ktoré by sa vyhodnotili ako neopodstatnené, prichádzalo by do úvahy aj použitie § 345 Trestného zákona „Kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.“
Dôležité je, aby krivé obvinenie iného z trestného činu smerovalo voči určitej osobe, bez ohľadu na to, aby táto osoba bola označená menom. Postačuje, pokiaľ je individualizovaná uvedením takých okolností, z ktorých možno spoľahlivo usúdiť, o koho ide.
Špecifiká pri verejne činných osobách
Osoby pracujúce vo verejnej správe možno považovať za tzv. osoby verejného záujmu (verejne činné osoby). U týchto osôb by sa mala vyžadovať nielen väčšia akceptácia kritiky, ale aj hodnotiacich úsudkov, a to aj s možnosťou použitia expresívnejších výrazov s prvkami provokácie či preháňania (rozsudok ESĽP Lingens proti Rakúsku zo dňa 8.7.1986).
„Práva na ochranu osobnosti sa samozrejme môžu domáhať aj politici a ostatne verejne činné osoby, no kritériá posúdenia skutkových tvrdení a hodnotiacich úsudkov sú v ich prípadoch omnoho mäkšie v prospech pôvodcov týchto výrokov. Je to dané skutočnosťou, že osoba vstúpiaca na verejnú scénu musí počítať s tým, že ako osoba verejne známa bude pod drobnohľadom verejnosti, ktorá sa zaujíma o jej profesionálny ako aj súkromný život a súčasne ho hodnotí, zvlášť, ak ide o osobu, ktorá spravuje verejné záležitosti.“ (citované z Uznesenia Najvyššieho súdu SR pod sp. zn. 4 Cdo 149/2009 zo dňa 31.05.2010).
Právne služby
- Uplatňovanie nárokov týkajúcich sa ochrany dobrého mena a povesti
- Príprava žalôb vo veciach ochrany osobnosti a zastupovanie na súde