O zániku záložného práva vzdaním sa záložným veriteľom sme Vás už informovali v našom článku: Vzdanie sa záložného práva a jeho výmaz z katastra nehnuteľností. Záložné právo môže zaniknúť z viacerých dôvodov.
Záložné právo zaniká:
- zánikom zabezpečenej pohľadávky
- zánikom všetkých vecí, práv alebo iných majetkových hodnôt, na ktoré sa záložné právo vzťahuje
- ak sa záložný veriteľ vzdá záložného práva
- uplynutím času, na ktorý bolo záložné právo zriadené
- vrátením veci záložcovi, ak záložné právo vzniklo odovzdaním veci
- ak záložca previedol záloh v bežnom obchodnom styku v rámci výkonu predmetu podnikania alebo ak bol v čase prevodu alebo prechodu zálohu nadobúdateľ zálohu pri vynaložení náležitej starostlivosti dobromyseľný, že nadobúda záloh nezaťažený záložným právom
- ak záložca previedol záloh a zmluva o zriadení záložného práva určuje, že záložca môže záloh alebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom
- iným spôsobom dohodnutým v zmluve o zriadení záložného práva alebo vyplývajúcim z osobitného predpisu
- ak sa vykonalo bez ohľadu na rozsah uspokojenia veriteľa
Uplynutie času, na ktorý bolo záložné právo zriadené
V tomto článku sa budeme venovať zániku záložného práva k bytu a jeho výmazu z listu vlastníctva z dôvodu uplynutia času. V praxi sme sa totiž stretli s prípadom, keď na liste vlastníctva bolo zapísané záložné právo k bytu na nesplatenú časť ceny v zmysle kúpnej zmluvy a § 18b ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov na obdobie 10 rokov.
Podľa § 18b ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu v celej výške len v prípade, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu.
Podľa § 18 ods. 1 zákona č. 182/1993 Z. z. „ak sa prevádza byt z vlastníctva štátu do vlastníctva nájomcu a nadobúdateľ uhradí po podpísaní zmluvy o prevode vlastníctva bytu v hotovosti najmenej:
- 15 % z ceny bytu, musí zostatok uhradiť v pravidelných bezúročných splátkach do desiatich rokov odo dňa podpísania zmluvy o prevode vlastníctva bytu
- 70 % z ceny bytu, poskytne mu predávajúci zľavu 10 % z ceny a zostatok uhradí v pravidelných bezúročných splátkach do jedného roka“
Výmaz záložného práva podľa Občianskeho zákonníka
Občiansky zákonník predpokladá, že výmaz sa vykoná ku dňu uvedenému v žiadosti na výmaz záložného práva, najskôr však ku dňu zániku záložného práva. Žiadosť o výmaz je oprávnený podať na kataster nehnuteľností samotný záložca aj napriek tomu, že túto povinnosť má podľa zákona záložný veriteľ. Záložca k žiadosti musí doložiť písomné potvrdenie o splnení záväzku alebo inú listinu preukazujúcu zánik záložného práva vystavenú záložným veriteľom.
Ak teda k prevodu počas obdobia 10 rokov nedošlo, záložné právo zaniklo. Po uplynutí lehoty odporúčame vyžiadať od príslušnej mestskej časti potvrdenie o zániku záložného práva, ktorého originál alebo overená fotokópia sa doloží k návrhu na výmaz záložného práva. Výmaz sa vykoná záznamom, správny poplatok sa neplatí.
Právne služby
- Zastupovanie pred katastrálnym odborom