Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov
BSM zaniká zánikom manželstva, k čomu môže v zmysle zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov dôjsť v prípade smrti alebo vyhlásenia jedného z manželov za mŕtveho, rozvodu manželstva alebo vyhlásenia manželstva za neplatné.
Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov za trvania manželov
Okrem zániku BSM v dôsledku zániku manželstva právna úprava umožňuje aj zánik BSM za trvania manželstva. K zániku BSM za trvania manželstva však vždy môže dôjsť iba zo zákona alebo na základe rozhodnutia súdu o zrušení BSM.
Zo zákona BSM zaniká napr. podľa ustanovenia § 59 ods. 3 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v prípade právoplatného rozhodnutia súdu o prepadnutí majetku jedného z manželov alebo podľa ustanovenia § 53 ods. 1 zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v prípade vyhlásenia konkurzu na majetok jedného z manželov ako úpadcu.
Podľa ustanovenia § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka „zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.“
Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva pri podnikaní jedného z manželov
Občiansky zákonník osobitne upravuje možnosť zrušenia BSM v prípade, že (aspoň) jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Občiansky zákonník „vychádza z toho, že pre bezpodielové spoluvlastníctvo manželov má podnikanie manžela významný ekonomický dopad nie len ako jeho zdroj, ale ovplyvňuje tiež jeho rozsah: veci slúžiace na výkon povolania, resp. podnikanie manžela sú jeho oddeleným majetkom a tiež neúspešné podnikanie môže mať vplyv na rozsah bezpodielového spoluvlastníctva.“ (FEKETE, I.: Občiansky zákonník 2. Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex 2011. ISBN: 978-80-89447-50-3, str. 863)
Podľa ustanovenia § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka súd „na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.“ Aktívne legitimovaným na podanie návrhu je ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. V prípade, že oprávnením na podnikateľskú činnosť disponujú obaja manželia, aktívne legitimovaným je ktorýkoľvek z nich.
V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že podnikateľskou činnosťou sa rozumie podnikanie v zmysle ustanovenia § 2 zákona č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník, a teda „sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. “ Podnikateľom sa podľa citovaného ustanovenia rozumie:
- osoba zapísaná v obchodnom registri
- osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia
- osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov
- fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu
Manžel ako spoločník alebo štatutár obchodnej spoločnosti
Na základe uvedeného možno povedať, že súd na návrh zruší BSM v prípade manžela živnostníka, manžela podnikajúceho na základe iného než živnostenského oprávnenia (napr. na základe zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov) alebo manžela evidovaného ako samostatne hospodáriaceho roľníka.
Vo vzťahu k manželovi ako osobe zapísanej v obchodnom registri je potrebné uviesť, že podmienka na zrušenie BSM nie je splnená, pokiaľ osobou zapísanou v obchodnom registri nie je priamo manžel, ale iná osoba, napr. právnická osoba, ktorej je manžel spoločníkom alebo štatutárom, nakoľko v takomto prípade nie je držiteľom oprávnenia na podnikateľskú činnosť priamo manžel, ale táto právnická osoba.
Uvedené závery potvrdzuje aj rozhodovacia prax súdov. V odôvodnení rozsudku Krajského súdu v Bratislave v konaní sp. zn. 2Co/416/2012 sa uvádza že: „odporca nemá oprávnenie na podnikateľskú činnosť ako fyzická osoba, ale oprávnenie podnikať má právnická osoba, ktorá v plnom rozsahu zodpovedá za svoje záväzky bez ohľadu na to, že odporca je jediným konateľom a spoločníkom v tejto obchodnej spoločnosti. Nie je tak splnená zákonná podmienka, a to že odporca získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.“
Právne služby
- Vypracovanie návrhu na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov
- Právne zastupovanie v konaniach o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov
- Rozvod manželstva
- Vyporiadanie BSM