Ak máte záujem o spísanie návrhu na rozvod manželstva, neváhajte nás kontaktovať na office@akmv.sk alebo telefonicky na +421 915 046 749.
Náležitosti návrhu na rozvod manželstva
Náležitosti návrhu na rozvod upravuje tak zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok, ako aj zákon č. 36/2005 z. z. o rodine. Medzi všeobecné náležitosti návrhu na rozvod manželsva zaraďujeme:
- označenie vecne a miestne príslušného súdu
- označenie účastníkov (navrhovateľa – manžela/manželky, ktorý/á žiada o rozvod a odporcu – manželky/manžela)
- vec, ktorej sa návrh týka
- čo návrh sleduje (petit)
- podpis a dátum
Kde sa návrh na rozvod podáva?
Návrh na rozvod sa podáva okresnému súdu, v obvode ktorého:
- mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov
- ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu
- a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa
Označenie účastníkov
Účastníkmi konania budú samotní manželia. Ten, čo návrh podáva, bude navrhovateľ, druhý z manželov bude označený ako odporca.
Pri oboch osobách odporúčame uviesť meno, priezvisko, prípadne aj dátum narodenia a telefonický kontakt, bydlisko účastníkov, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve.
Ďalšie náležitosti návrhu na rozvod
V návrhu je potrebné opísať priebeh manželstva, označiť kedy a v dôsledku čoho začali vznikať nezhody a aká je príčina rozvratu manželstva.
Petit návrhu na rozvod
V petite návrhu musí byť uvedené, že navrhovateľ žiada, aby sa manželstvo rozviedlo.
V prípade, ak sú manželia rodičmi maloletých detí, v zmysle ust. § 113 Občianskeho súdneho poriadku sa v petite tiež uvedie:
- komu navrhovateľ požaduje zveriť deti na čas po rozvode do osobnej starostlivosti
- aká bude úprava styku druhého rodiča s dieťaťom
- koľko a ku ktorému dňu v mesiaci bude druhý rodič prispievať na výživu dieťaťa (výška výživného)
- ktorý z rodičov bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok
Prílohy k návrhu na rozvod
V návrhu na rozvod sa označia dôkazy na preukázanie tvrdení navrhovateľa. Medzi listiny, ktoré sa prikladajú k návrhu zaraďujeme najmä kópiu sobášneho listu a v prípade, že manželia sú rodičmi maloletých detí aj rodné listy detí. Taktiež sa môže navrhnúť aj výsluch svedkov.
V koľkých vyhotoveniach podať návrh na rozvod?
Návrh sa podáva na súd v dvoch vyhotoveniach tak, aby každý účastník mal jedno vyhotovenie a jedno bude určené pre súd. V prípade, ak sa v konaní bude riešiť aj zverenie dieťaťa do výchovy na čas po rozvode, návrh je potrebné podať v troch vyhotoveniach. V rovnakom počte sa zasielajú na súd aj prílohy k návrhu.
Súdny poplatok
Súdny poplatok je 66 EUR.
Kedy súd manželstvo rozvedie?
Súd manželstvo rozvedie, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.
V tomto prípade sa vyžaduje nemožnosť obnovenia manželského spolužitia spôsobená vysokou intenzitou rozvratu vzťahov medzi manželmi. Rovnako sa vyžaduje aj vážne narušenie citových vzťahov.