Kontaktujte nás!
Ak máte otázky k získaniu alebo strate štátneho občianstva, alebo potrebujete inú právnu radu, neváhajte nás kontaktovať na office@akmv.sk, obratom sa Vám ozveme.
Strata slovenského štátneho občianstva zväčša nastáva zo zákonných dôvodov, ktorým je napríklad aj dobrovoľné nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle. K strate slovenského štátneho občianstva nepríde, ak občan Slovenskej republiky nadobudne cudzie štátne občianstvo:
- manžela počas trvania manželstva
- narodením
- osvojením
- počas maloletosti
- štátu, v ktorom mal povolený, registrovaný alebo evidovaný pobyt najmenej po dobu 5 rokov (vyžaduje sa skutočné zdržiavanie v tomto štáte).
Viac sme na túto tému písali aj v týchto článkoch Nadobudnutie občianstva iného štátu bez straty občianstva SR (dvojité občianstvo) a Strata slovenského občianstva z dôvodu nadobudnutia občianstva iného štátu.
Po nadobudnutí ďalšieho občianstva má slovenský občan povinnosť oznámiť:
- nadobudnutie štátneho občianstva cudzieho štátu Ministerstvu spravodlivosti SR do 90 dní od jeho nadobudnutia, alebo
- bezodkladne stratu štátneho občianstva okresnému úradu v sídle kraja, ak nespĺňa žiadnu z vyššie uvedených výnimiek
K oznámeniam je potrebné doložiť doklad o nadobudnutí štátneho občianstva cudzieho štátu (naturalizačná listina) a v prípade zachovania si slovenského občianstva aj súvisiace listinné dôkazy, ktoré preukazujú konkrétne skutočnosti, napr. rodný list, sobášny list, rozhodnutie o osvojení, potvrdenie o dĺžke pobytu a dokumenty preukazujúce reálne zdržiavanie sa v danom štáte.
Prepustenie zo štátneho zväzku
Zväčša je v záujme osôb, aby im po nadobudnutí ďalšieho občianstva bolo ponechané slovenské. V niektorých prípadoch je potrebné, aby slovenské občianstvo stratili. Napríklad, ak právna úprava štátu, ktorého občianstvo nadobudli alebo je im prisľúbené, dvojité občianstvo nepripúšťa.
V zmysle § 9 ods. 2 zákona o štátnom občianstve: „Zo štátneho zväzku Slovenskej republiky možno prepustiť osobu, ktorá preukáže, že má štátne občianstvo iného štátu, alebo prísľub jeho udelenia v prípade prepustenia zo štátneho zväzku Slovenskej republiky.“
Zo štátneho zväzku nie je možné prepustiť osobu:
- proti ktorej sa vedie trestné stíhanie
- je vo výkone trestu
- nemá vykonaný trest, ktorý jej bol uložený súdom
- má nedoplatky na daňovom alebo colnom úrade, voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovni a obci
Podanie žiadosti
Žiadosť je potrebné podať osobne na okresnom úrade v sídle kraja podľa pobytu / posledného pobytu žiadateľa, alebo v zahraničí na diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Okresný úrad o žiadosti rozhodne do 6 mesiacov od jej doručenia. Občianstvo sa stráca momentom prevzatia listiny o prepustení zo štátneho zväzku.
Náležitosti žiadosti o prepustenie zo štátneho zväzku sú:
- meno, priezvisko a rodné priezvisko
- rodné číslo
- dátum a miesto narodenia žiadateľa
- adresu pobytu
- adresu posledného pobytu na území Slovenskej republiky
- dôvody žiadosti
- dátum a podpis
Prílohy k žiadosti:
- prísľub udelenia štátneho občianstva iného štátu alebo doklad o jeho nadobudnutí (naturalizačná listina)
- doklad totožnosti
- rodný list
- doklad o osobnom stave (sobášny list, rozsudok o rozvode manželstva, úmrtný list manžela)
- potvrdenie, že žiadateľ nemá evidované nedoplatky voči obci a úradu práce sociálnych vecí a rodiny
Prepustenie zo štátneho zväzku maloletej osoby
Deti mladšie ako 14 rokov sa zapíše do žiadosti rodiča a stráca občianstvo spolu s rodičmi. V takom prípade sa vyžaduje doložiť súhlas druhého rodiča s úradne overeným podpisom. Osoba staršia ako 14 žiada o prepustenie zo štátneho zväzku samostatne.
Tip
Ak v súvislosti s nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva žiadate o prepustenie zo štátneho zväzku a slovenské občianstvo zo zákonných dôvodov nestrácate (nadobudli ste rovnaké občianstvo ako manžel) ste zároveň povinný podať oznámenie o nadobudnutí štátneho občianstva cudzieho štátu.