Právne služby
Ak máte záujem o právne služby v oblasti dopravného práva neváhajte nás kontaktovať na office@akmv.sk
Používanie prenajatého vozidla evidovaného v inej krajine EÚ
Dňa 4. 7. 2024 vyšiel v Zbierke zákonov SR zákon č. 162/2024 Z. z., ktorým bol okrem iného novelizovaný aj zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave. Zmeny, ktorým je venovaný tento článok, sú účinné od 1. augusta 2024.
Právne služby
Cieľom novej právnej úpravy bolo predovšetkým umožniť „dopravným spoločnostiam usadeným v SR disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte EÚ bez potreby ich evidencie v SR (zdroj: dôvodová správa k zákonu č. 162/2024 Z. z., dostupná na odkaze: nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=544078).“
Prevádzkovateľ cestnej dopravy usadený v SR však musí najskôr podať žiadosť na dopravný správny orgán, aby mu používanie prenajatého vozidla evidovaného v inej krajine EÚ povolil.
Ustanovenie § 34 ods. 4 z. č. 56/2012 ďalej prikazuje, že „doba prenájmu takého vozidla nesmie presiahnuť 6 mesiacov počas jedného kalendárneho roka. Prevádzkovateľ cestnej dopravy môže počas celej doby prenájmu používať len taký počet prenajatých vozidiel, ktorý tvorí k prvému dňu používania týchto vozidiel najviac 25 % z celkového počtu nákladných vozidiel, ktorými disponuje (to znamená, že ak prevádzkovateľ cestnej dopravy disponuje celkovo viac ako 1, ale menej ako 4 nákladnými vozidlami, môže používať vždy len 1 prenajaté vozidlo).
Prenajímateľ vozidla evidovaného v inom členskom štáte EÚ musí tiež zabezpečiť, aby vozidlo bolo vždy vybavené nasledujúcimi dokladmi (v listinnej či elektronickej podobe):
- zmluva o prenájme vozidla (alebo jej osvedčená kópia),
- pracovná zmluva (alebo jej osvedčená kópia) a
- originál povolenia dopravného správneho orgánu (alebo jeho overená kópia).
Novela prináša tiež niekoľko ďalších (no nemenej dôležitých) zmien. Pridávajú sa nové povinnosti dopravcu v cestnej doprave, napr. povinnosť mať v SR vo vlastných alebo prenajatých priestoroch skutočné, stabilné miesto usadenia podniku, povinnosť mať v týchto priestoroch originály dokladov o podnikaní v cestnej doprave, a iné (pozri § 7 písm. m) – u) zákona č. 56/2012 Z. z.). V prípade ich porušenia hrozí pokuta až do 15 000 eur (§ 48 ods. 1 písm. l) zákona č. 56/2012 Z. z.).
Vozidlá taxislužby
Ohľadom vozidiel taxislužby sa zavádza, že budú musieť byť povinne zaevidované v SR. To znamená, že aj vozidlá taxislužby, ktoré nie sú doteraz evidované v evidencii vozidiel v SR, budú musieť byť preevidované, inak budú vyradené z evidencie vozidiel taxislužby.
Týmto krokom „dôjde k prepojeniu informačných systémov a dát o platnosti lehôt z vykonaných technických a emisných kontrol s evidenciou vozidiel taxislužby (zdroj: dôvodová správa k zákonu č. 162/2024 Z. z.).“
Vozidlom taxislužby je totiž len vozidlo, ktoré je evidované v koncesii a registri taxislužby. Akonáhle je vozidlo zaevidované v koncesii, podlieha jednoročným technickým a emisným kontrolám.
Predaj vozidla taxislužby
Novela takisto rieši situáciu, ak prevádzkovateľ taxislužby predá vozidlo súkromnej osobe, ktorá sama nie je prevádzkovateľom taxislužby, a nepožiada o vyradenie vozidla z koncesie na výkon taxislužby.
V § 27 ods. 18 zákona č. 56/2012 Z. z. sa stanovuje, že v prípade, ak dôjde k zmene držby alebo vlastníctva vozidla taxislužby na súkromnú osobu, sa vozidlo vyradí z registra taxislužby ku dňu, kedy nastala zmena držby či vlastníctva tohto vozidla. Osvedčenie vozidla taxislužby stráca platnosť dňom vyradenia vozidla z registra taxislužby. Jedným z účelov tejto úpravy je, aby nový majiteľ vozidla (ktorému zákon neumožňuje urobiť zmenu v koncesii) nemusel podrobiť vozidlo jednoročnej emisnej a technickej kontrole, keď už de facto nie je vozidlom taxislužby (iba je tak evidované).
V súvislosti s touto zmenou sa pridáva aj povinnosť na strane prevádzkovateľa taxislužby, a to oznámiť dopravnému správnemu orgánu zmenu držby alebo vlastníctva vozidla taxislužby na osobu, ktorá nie je prevádzkovateľom taxislužby, a to do 15 dní od tejto zmeny (§ 29 ods. 1 písm. l) zákona č. 56/2012 Z. z.). Nesplnenie tejto oznamovacej povinnosti môže mať za následok uloženie pokuty až do 15 000 eur (§ 48 ods. 1 písm. ap) zákona č. 56/2012 Z. z.).