Relatívne novou právnou formou podnikania postavenou na práve Európskeho spoločenstva, ktorú môžu využívať aj slovenské subjekty je Európska spoločnosť, latinsky „societas europaea“. Jej cieľom je predovšetkým uľahčiť voľný pohyb kapitálu v rámci cele Európskej únie a zjednotenie právnych noriem obchodných spoločností. Postavenie Európskej akciovej spoločnosti sa určuje predovšetkým právnym poriadkom štátu, v ktorom má svoje sídlo.
Podľa našej legislatívy je Európska akciová spoločnosť právnickou osobou, ktorá je zapisovaná do obchodného registra. Európska akciová spoločnosť môže mať z hľadiska vnútornej správy a riadenia 2 formy:
- Dvojstupňový systém riadenia (bežne poznáme z fungovania slovenských akciových spoločností, kedy predstavenstvo vykonáva riadiacu činnosť a dozorná rada plní dozornú (kontrolnú) funkciu)
- Jednostupňový (tzv. monistický) systém riadenia (jediný štatutárny orgán (správna rada – min. 3 členná) v sebe kumuluje riadiace a dozorné funkcie bežne vykonávané predstavenstvom a dozornou radou)
Najdôležitejším rozdielom medzi spoločnosťou, ktorá podniká pod právnou formou Európskej akciovej spoločnosti a bežne používanými formami podnikania je, že Európska akciová spoločnosť si môže vybrať krajinu svojho sídla a to v ktoromkoľvek štáte zo všetkých členských štátov EÚ. Európska spoločnosť sa považuje za akúsi nadnárodnú európsku obdobu akciovej spoločnosti, ktorá je zapísaná do obchodného registra v štáte, v ktorom má svoje sídlo. Základné imanie je v minimálne výške 120.000 €. Európska akciová spoločnosť musí obsahovať dodatok „SE“.
Výhodami Európskej akciovej spoločnosti sú:
- najprestížnejšia forma podnikania v Európe
- výhodné podmienky podnikania (výber vyhovujúceho právneho systému)
- výber najvhodnejšieho daňového systému v EÚ
- úspora nákladov na riadenie a správu spoločnosti (monistický systém riadenia)
Podstatnou výhodou oproti bežným národným formám podnikania je možnosť sťahovania sídla Európskej akciovej spoločnosti v rámci celej EÚ a to bez likvidácie spoločnosti. Zmenou sídla sa mení aj domáca legislatíva spoločnosti. Presúvanie sídla spoločnosti je výhodné najmä z dôvodu daňovej optimalizácie do krajiny, kde to je pre Európsku akciovú spoločnosť výhodnejšie.
Touto právnou formou EÚ otvorila nové možnosti najmä firmám, ktoré nechcú podnikať len v jednej krajine, ale chcú svoje podnikanie rozšíriť aj za hranice svojho štátu. Založenie Európskej akciovej spoločnosti je však tiež jedinou možnosťou, ako zlúčiť firmy, ktoré majú sídla v rôznych členských štátoch.