V prípade záujmu o právne poradenstvo v oblasti pracovného práva nás neváhajte kontaktovať na office@akmv.sk
Podmienky poskytnutia odchodného
Zamestnancovi, ktorému vznikol nárok na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, patrí odchodné avšak len pri prvom skončení pracovného pomeru a za predpokladu, že požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do 10 dní po jeho skončení.
V prípade predčasného starobného dôchodku nárok na odchodné vzniká zamestnancovi až vtedy, ak mu bol tento dôchodok priznaný zo strany Sociálnej poisťovne na základe jeho žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do 10 dní po jeho skončení.
Zákonník práce výslovne zakotvuje, že tento nárok na odchodné prislúcha zamestnancovi len od jedného zamestnávateľa. Z právnej úpravy Zákonníka práce vyplýva, že ak zamestnanec zomrie, tak na účely vzniku nároku na odchodné sa za deň skončenia pracovného pomeru považuje deň smrti zamestnanca.
Prečítajte si aj: Odstupné pri skončení pracovného pomeru – základné informácie
Výška odchodného
Zákonník práce v súvislosti s výškou odchodného ustanovuje len minimálnu výšku odchodného v sume najmenej priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
Priaznivejšia výška odchodného pre zamestnanca môže byť predmetom kolektívnej zmluvy, avšak tiež len za predpokladu, že ide o prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na niektorý z dôchodkov. V prípade, ak odchodné zamestnávateľ upraví v kolektívnej zmluve pre zamestnanca priaznivejšie ako ustanovuje Zákonník práce, tak tento záväzok zamestnávateľa obdobne ako v prípade odstupného tvorí záväznú časť kolektívnej zmluvy, ktorej sa zamestnanec môže domáhať aj súdnou cestou.
Nepriznanie odchodného
Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné v prípade, ak so zamestnancom okamžite skončí pracovný pomer podľa § 6á ods. 1 Zákonníka práce, teda z dôvodu, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin ako aj z dôvodu, že zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu. V prípade, ak by zamestnávateľ zamestnancovi chcel poskytnúť odchodné aj v týchto prípadoch, tak poskytnutie odchodného zo strany zamestnávateľa aj vo vyššie uvedených prípadoch je právne prípustné.