V spoločenskej zmluve musia byť uvedené nasledovné obligatórne náležitosti: obchodné meno a sídlo spoločnosti, určenie spoločníkov uvedením názvu a sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby, predmet podnikania, určenie, ktorí zo spoločníkov sú komplementári a ktorí sú komanditisti a výška vkladov jednotlivých komanditistov. Spoločenskú zmluvu podpisujú všetci zakladatelia a podpisy na zmluve musia byť úradne osvedčené.
Návrh na zápis komanditnej spoločnosti do obchodného registra podávajú a podpisujú všetci spoločníci. Komanditná spoločnosť sa považuje za spoločnosť zmiešanú, pretože v sebe zahŕňa prvky aj osobnej aj kapitálovej spoločnosti. Na právne postavenie komplementárov sa primerane použijú ustanovenia Obch. zákonníka o verejnej obchodnej spoločnosti a na právne postavenie komanditistov sa primerane použijú ustanovenia o spoločnosti s ručením obmedzeným. Výnimka nastáva iba v takej situácií, kedy obchodné meno spoločnosti obsahuje meno komanditistu. V takomto prípade komanditista ručí za záväzky spoločnosti rovnakou mierou ako komplementár a to celým svojím majetkom.
Komanditná spoločnosť – výška vkladu
Komanditista je povinný vložiť do spoločnosti vklad vo výške, ktorá je určená v spoločenskej zmluve, najmenej však vo výške 250 €. Pre tento typ obchodnej spoločnosti nie je zákonná povinnosť tvoriť základné imanie, avšak aspoň účasť jedného komanditistu a jeho vkladu určitú formu základného imania predpokladá. Vzhľadom na rozsah ručenia komplementárov spoločnosť nemusí vytvárať ani rezervný fond. Za štatutárny orgánspoločnosti sa považujú komplementári. Každý z nich je oprávnený konať za spoločnosť samostatne. Obchodné meno komanditnej spoločnosti musí obsahovať dodatok „kom. spol.“, „k. s.“ alebo „komanditná spoločnosť“. Podiel na zisku sa delí na polovicu, teda na časť, ktorá pripadá komanditistom a časť, ktorá pripadá komplementárom. Komplementári si časť zisku pripadajúcu na nich rozdelia rovným dielom a komanditisti podľa výšky splatených vkladov.