Ak máte záujem o spísanie návrhu na rozvod manželstva, neváhajte nás kontaktovať na office@akmv.sk alebo telefonicky na +421 915 046 749.
Náš orientačný cenník NÁJDETE TU. Ceny Vám budú upresnené po doručený Vášho dopytu na náš email.
Návrh na rozvod manželstva
Návrh na rozvod manželstva sa podáva na okresnom súde, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko. Návrh sa na súd podáva v troch vyhotoveniach a to jedno pre súd, jedno pre odporcu a ak ide o rozvod manželstva s maloletými deťmi, jedno pre kolízneho opatrovníka. Návrh na rozvod manželstva musí obsahovať meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko a údaj o štátnom občianstve oboch účastníkov konania.
Podstatné je v návrhu opísať všetky rozhodujúce skutočnosti, ktoré svedčia o tom, že manželstvo je trvalo rozvrátené a nie je možné obnovenie manželského spolužitia. V návrhu je potrebné označiť aj dôkazy, o ktoré sa navrhovateľ opiera. V neposlednom rade je potrebné v návrhu na rozvod uviesť aj to, čoho sa navrhovateľ domáha, sformulovať tzv. petit návrhu.
Právne služby
- Vypracovanie všetkých potrebných písomností
- Rozvod manželstva
- Vyporiadanie BSM
- Zastupovanie pred súdmi
Nakoniec sa návrh na rozvod manželstva spolu s dátumom vlastnoručne podpíše. K návrhu sa priloží fotokópia sobášneho listu, fotokópia rodných listov detí a doklad o poslednom spoločnom bydlisku manželov. Manželstvo je rozvedené dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým súd manželstvo rozviedol.
Prečítajte si aj: Čo musí obsahovať návrh na rozvod manželstva?
Návrh na rozvod manželstva – súdny poplatok
Súdny poplatok za návrh na rozvod manželstva je vo výške 66 €. V prípade podania návrhu elektronicky je poplatok znížený na polovicu, t.j. 33 EUR.
Návrh na rozvod manželstva a úprava pomerov k maloletým deťom
Na základe zákona, s konaním o rozvod manželstva je spojené aj konanie o úpravu pomerov manželov k maloletým deťom z manželstva na čas po rozvode. Rozhodnutím, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví aj výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode manželstva, ak sa rodičia o úprave styku s maloletým nedohodli. Určí, komu bude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, takisto, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Rodičovi, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti určí výšku, ktorou bude prispievať na výživu maloletého, spôsob platenia výživného, prípadne schváli dohodu rodičov o výške výživného, upraví styk dieťaťa s rodičom, prípadne môže styk s dieťaťom obmedziť alebo ho zakázať, ak sú na to dôvody. Ak sa rodičia dohodnú ohľadne ich rodičovských práv a povinností k maloletému, táto dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.
Ďalšie informácie k návrhu na rozvod manželstva nájdete v našom článku.
Striedavá osobná starostlivosť
Dňa 1. júna 2010 vstúpila do účinnosti novela zákona o rodine, ktorá do nášho právneho poriadku zaviedla nový právny inštitút tzv. striedavú osobnú starostlivosť. Striedavá starostlivosť znamená, že maloleté dieťa sa raz zverí jednému a raz druhému rodičovi na opakovane presne vymedzené časové obdobie. Zároveň súd vymedzí práva a povinnosti rodičov, ktoré sa uplatňujú počas týchto období.
Viac k striedavej starostlivosti nájdete aj v našich článkoch: