Pobyt cudzinca príslušníka tretej krajiny na území Slovenskej republiky – podnikajúci ako fyzická osoba

Pokiaľ chce cudzinec (príslušník tretej krajiny) na území Slovenskej republiky podnikať, môže si založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (sro) resp. inú formu spoločnosti, alebo môže začať podnikať ako fyzická osoba (samostatne zárobkovo činná osoba SZČO). V tomto prípade pôjde o tzv. podnik zahraničnej osoby.

Povolenie na pobyt cudzinca v Slovenskej republike

Za účelom získania pobytu na území Slovenskej republiky cudzinec podnikajúci ako fyzická osoba po vydaní osvedčenia zo živnostenského úradu na príslušnom oddelení cudzineckej polície v Slovenskej republike predloží: 

  • žiadosť (formulár)
  • platný cestovný doklad
  • fotografiu s rozmermi 3 x 3,5 cm zobrazujúcu aktuálnu podobu
  • kolok (poplatky cudzineckej polície nájdete tu)
  • nasledujúce doklady nie staršie ako 90 dní:
    • osvedčenie vydané príslušným živnostenským úradom potvrdzujúce vydanie oprávnenia na činnosť
    • ubytovanie – ak je žiadateľ vlastníkom bytu na území SR, doloží výpis z listu vlastníctva (stačí z internetu), ak nie je vlastníkom nehnuteľnosti predloží iný doklad o ubytovaní (napr. nájomnú zmluvu s overenými podpismi všetkých zmluvných strán)
    • výpis z registra trestov materskej krajiny ako aj z krajiny, kde sa zdržiaval viac ako 90 dní počas posledných 6 mesiacov tri roky spätne. Výpisy musia byť apostilované / superlegalizované a úradne preložené do slovenského jazyka slovenským prekladateľom.
    • výpisom z účtu za posledné tri mesiace vedenom v banke na meno štátneho príslušníka tretej krajiny, a ak ide o osobný účet vedený v zahraničnej banke, výpisom z osobného účtu za posledné tri mesiace, potvrdzujúce finančné zabezpečenie aspoň vo výške 12 násobku životného minima
    • výpisom z účtu za posledné tri mesiace vedenom v banke zriadenom na účely podnikania, ktorý nesmie byť totožný s účtom predkladajúcim podľa predchádzajúcej vety, a ak ide o účet v zahraničnej banke, štátny príslušník tretej krajiny preukáže finančné zabezpečenie podnikania výpisom z účtu za posledné tri mesiace, potvrdzujúcim finančné zabezpečenie aspoň vo výške 20 násobku životného minima.

Policajný útvar udelí prechodný pobyt na účel podnikania na predpokladaný čas podnikania, najviac však na tri roky. Zo skúseností môžeme uviesť, že pobyt sa udelí väčšinou na obdobie jedného roka.

„Policajný útvar udelí prechodný pobyt na účel podnikania na predpokladaný čas podnikania, najviac však na tri roky.“ § 22 ods. 2 zákona o pobyte cudzincov

Obnovenie pobytu cudzinca na účel podnikania (živnosť)

O obnovení pobytu na účel podnikania sa písali v našom článku: Obnovenie pobytu / predĺženie pobytu cudzinca

Cudzinec (štátny príslušník tretej krajiny) podnikajúci ako fyzická osoba je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu preukázať zdanený príjem z tohto podnikania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie minimálne vo výške dvadsaťnásobku životného minima; ak nepodnikal celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie, je povinný preukázať zdanený príjem vo výške dvojnásobku životného minima za každý mesiac pobytu v predchádzajúcom zdaňovacom období. Ak štátny príslušník tretej krajiny v predchádzajúcom zdaňovacom období ešte nebol oprávnený podnikať, je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu preukázať finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti vo výške desaťnásobku životného minima potvrdením o zostatku na účte.

„Štátny príslušník tretej krajiny je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu podľa § 22 ods. 1 písm. a) preukázať zdanený príjem z tohto podnikania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie minimálne vo výške dvadsaťnásobku životného minima; ak nepodnikal celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie, je povinný preukázať zdanený príjem vo výške dvojnásobku životného minima za každý mesiac pobytu v predchádzajúcom zdaňovacom období. Ak štátny príslušník tretej krajiny v predchádzajúcom zdaňovacom období ešte nebol oprávnený podnikať, je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu podľa § 22 ods. 1 písm. a) preukázať finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti vo výške desaťnásobku životného minima výpisom z účtu podľa § 32 ods. 7.“ § 32 ods. 6 zákona č. 404/2011 Z. z.

Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má udelený prechodný pobyt na účel podnikania, je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania priložiť aj potvrdenie o poistnom vzťahu (poistenie na Slovensku) počas obdobia pobytu.

Potvrdenie o tom, že má uhradené daňové a colné záväzky, poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie z tohto podnikania a zo všetkých obchodných spoločností a družstiev, v ktorých mene koná už prikladať nemusí, vyžiada si ich samotná cudzinecká polícia. Ak štátny príslušník tretej krajiny nie je daňovníkom alebo nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie, priloží doklad potvrdzujúci túto skutočnosť.

„Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má udelený prechodný pobyt na účel podnikania, ku dňu podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania nesmie mať evidované nedoplatky voči daňovému úradu, colnému úradu, evidované nedoplatky na poistnom na sociálne poistenie a zdravotná poisťovňa neeviduje voči nemu pohľadávky po splatnosti podľa osobitných predpisov63c) z tohto podnikania a zo všetkých obchodných spoločností a družstiev, v ktorých mene koná; to neplatí, ak štátny príslušník tretej krajiny evidované nedoplatky a pohľadávky uhradí do 20 dní od podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania. Policajný útvar o povinnosti podľa prvej vety písomne poučí štátneho príslušníka tretej krajiny. Ak štátny príslušník tretej krajiny nie je daňovníkom alebo nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie, priloží doklad potvrdzujúci túto skutočnosť.“ § 34 ods. 5 zákona o pobyte cudzincov

Aby mu pobyt bol obnovený, musí sa zdržiavať určitý čas aj na území Slovenska. Tu sa dozviete viac: Koľko sa cudzinec musí zdržiavať na Slovensku

Zmena účelu zo zamestnania na podnikanie

Na policajnom útvare si žiadosť o zmenu účelu pobytu nemôže podať štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má udelený prechodný pobyt na účel zamestnania (podľa § 23 ods. 1 alebo ods. 2menej ako 12 mesiacov a chce podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania (podľa § 22).

Zápis cudzinca – fyzickej osoby do obchodného registra

Fyzické osoby, ani cudzinci, sa už do obchodného registra nezapisujú.

Zaujímavosť

Do približne 09/2022 platilo, že nakoľko oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky vznikalo ku dňu zápisu podniku tejto osoby do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri (a nie vydaním osvedčenia živnostenským úradom), bolo potrebné, aby cudzinec podal návrh na zápis do obchodného registra (formulár č. 15). Návrh na zápis podávala zahraničná osoba. Uvedené už neplatí.

AKTUALIZÁCIA: V súčasnosti sa fyzické osoby do obchodného registra už nezapisujú.

Vyšetrenie cudzincov pre cudzinecké polície / lekársky posudok pre cudzincov

Vyšetrenie cudzincov Zlaté Moravce aj bez objednania.

Vyšetrenie cudzincov Bratislava a ďalších 12 miest zabezpečuje Medical control s.r.o.

Tel.: 0948 350 123

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Národné víza

Zistite, či je možné predĺžiť národné vízum udelené na Slovensku a aké sú ďalšie možnosti pobytu pre cudzincov.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Turistické víza na Slovensko

V právnej poradni odpovedáme na otázky týkajúce sa získania turistických víz na Slovensko, ako pozvať cudzinca na návštevu.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Mobilita cudzincov – štátnych príslušníkov tretích krajín

Pri vnútropodnikovom presune na Slovensko stačí ohlásiť mobilitu bez potreby nového pobytu, ak má zamestnanec ICT povolenie.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie