Po registrácii občianskeho združenia Ministerstvo vnútra zašle v lehote do 10 dní od začatia konania o registrácii splnomocnencovi za občianske združenie, ktorého si zvolilo v návrhu na založenie, jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie, ktorým je deň odoslania.
Prečítajte si aj: Založenie občianskeho združenia
Následne zasadne ustanovujúca členská schôdza. Na tejto schôdzi prebehne hlasovanie o vymenovaní členov štatutárneho orgánu. Na ustanovujúcej členskej schôdzi členovia zvolia aj iné orgány v zmysle stanov občianskeho združenia. Týmto zasadnutím zanikajú funkcie prípravného výboru, pretože prípravný výbor splnil všetky povinnosti, a teda aj účel, na ktorý bol založený. Na základe jeho zániku odpadá tiež zodpovednosť prípravného výboru do budúcna. Občianske združenie nemá povinnosť oznamovať Ministerstvu vnútra, ktoré orgány zvolilo a kto sú ich členovia.
Úprava pred 1. novembrom 2015
Pred 1. novembrom 2015 Ministerstvo vnútra oznámilo vznik, názov a sídlo OZ do 7 dní po registrácii Štatistickému úradu Slovenskej republiky. Občianske združenie samotné muselo požiadať o pridelenie IČO miestne príslušné pracovisko Štatistického úradu, spolu s nahlásením ďalších skutočností, ktoré sú potrebné na pridelenie IČO a na zapísanie občianskeho združenia do Registra organizácii. Túto povinnosť mohol za právnickú osobu splniť jej zakladateľ, zriaďovateľ, okresný úrad alebo vyšší územný celok na príslušnom formulári v písomnej alebo elektronickej podobe.
Úprava po 1. novembri 2015
Dňa 1. novembra 2015 nadobudol účinnosť zákon č. 272/2015 Z. z. o registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento zákon okrem iného upravuje prideľovanie identifikačných čísiel právnickým osobám. V zmysle tohto zákona sa kompetencie v prideľovaní IČO presúvajú zo Štatistického úradu na Ministerstvo vnútra.
V prípade novozriadenej organizačnej jednotky, občianske združenie zašle prostredníctvom štatutára písomnú žiadosť o vytvorenie IČO na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Sekcia verejnej správy, Odbor všeobecnej vnútornej správy, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29. K žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie (alebo napr. „zriaďovací list“) podpísané štatutárom občianskeho združenia, že daná organizačná jednotka bola zriadená, s uvedením jej názvu, adresy sídla a dátumu vzniku. MV SR následne zašle združeniu údaje o vytvorenom IČO organizačnej jednotky.
Ministerstvo vnútra automaticky po registrovaní OZ pridelí IČO a zapíše ho do Registra organizácii.
Vykonávanie podnikateľskej činnosti občianskym združením
V prípade, že OZ má v stanovách vo svojich činnostiach ustanovenú podnikateľskú činnosť, je potrebné podať ohlásenie týchto činností na príslušný úrad (napr. Živnostenský úrad). Pri ohlásení je nutné priložiť v prílohe potvrdenie o pridelení IČO, o vydanie ktorého možno požiadať Ministerstvo vnútra (k žiadosti o vydanie dokladu o pridelení IČO sa prikladá kolok v hodnote 5 EUR). Následne je tiež nutné podať na daňový úrad v obvode sídla OZ žiadosť o registráciu a pridelenie DIČ (daňové identifikačné číslo).
Právne služby
- Založenie občianskeho združenia alebo nadácie
- Vypracovanie a úprava stanov občianskeho združenia