Postup po registrácii občianskeho združenia po 01.11.2015

Po registrácii občianskeho združenia Ministerstvo vnútra zašle v lehote do 10 dní od začatia konania o registrácii splnomocnencovi za občianske združenie, ktorého si zvolilo v návrhu na založenie, jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie, ktorým je deň odoslania.

Následne zasadne ustanovujúca členská schôdza. Na tejto schôdzi prebehne hlasovanie o vymenovaní členov štatutárneho orgánu. Na ustanovujúcej členskej schôdzi členovia zvolia aj iné orgány v zmysle stanov občianskeho združenia. Týmto zasadnutím zanikajú funkcie prípravného výboru, pretože prípravný výbor splnil všetky povinnosti, a teda aj účel, na ktorý bol založený. Na základe jeho zániku odpadá tiež zodpovednosť prípravného výboru do budúcna. Občianske združenie nemá povinnosť oznamovať Ministerstvu vnútra, ktoré orgány zvolilo a kto sú ich členovia.

Úprava pred 1. novembrom 2015

Pred 1. novembrom 2015 Ministerstvo vnútra oznámilo vznik, názov a sídlo OZ do 7 dní po registrácii Štatistickému úradu Slovenskej republiky. Občianske združenie samotné muselo požiadať o pridelenie IČO miestne príslušné pracovisko Štatistického úradu, spolu s nahlásením ďalších skutočností, ktoré sú potrebné na pridelenie IČO a na zapísanie občianskeho združenia do Registra organizácii. Túto povinnosť mohol za právnickú osobu splniť jej zakladateľ, zriaďovateľ, okresný úrad alebo vyšší územný celok na príslušnom formulári v písomnej alebo elektronickej podobe.

Úprava po 1. novembri 2015

Dňa 1. novembra 2015 nadobudol účinnosť zákon č. 272/2015 Z. z. o registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento zákon okrem iného upravuje prideľovanie identifikačných čísiel právnickým osobám. V zmysle tohto zákona sa kompetencie v prideľovaní IČO presúvajú zo Štatistického úradu na Ministerstvo vnútra.

V prípade novozriadenej organizačnej jednotky, občianske združenie zašle prostredníctvom štatutára písomnú žiadosť o vytvorenie IČO na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Sekcia verejnej správy, Odbor všeobecnej vnútornej správy, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29. K žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie (alebo napr. „zriaďovací list“) podpísané štatutárom občianskeho združenia, že daná organizačná jednotka bola zriadená, s uvedením jej názvu, adresy sídla a dátumu vzniku. MV SR následne zašle združeniu údaje o vytvorenom IČO organizačnej jednotky.

Ministerstvo vnútra automaticky po registrovaní OZ pridelí IČO a zapíše ho do Registra organizácii.

Vykonávanie podnikateľskej činnosti občianskym združením

V prípade, že OZ má v stanovách vo svojich činnostiach ustanovenú podnikateľskú činnosť, je potrebné podať ohlásenie týchto činností na príslušný úrad (napr. Živnostenský úrad). Pri ohlásení je nutné priložiť v prílohe potvrdenie o pridelení IČO, o vydanie ktorého možno požiadať Ministerstvo vnútra (k žiadosti o vydanie dokladu o pridelení IČO sa prikladá kolok v hodnote 5 EUR). Následne je tiež nutné podať na daňový úrad v obvode sídla OZ žiadosť o registráciu a pridelenie DIČ (daňové identifikačné číslo).

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Výročná správa nadácie

Založil som si teraz nadáciu pre syna. Náhodou som sa dozvedel, že musím predkladať nejakú správu každý rok. Neviem do...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Ako založiť upratovaciu firmu?

Predpokladom pre podnikanie v upratovacích službách je osvedčenie o živnostenskom oprávnení na voľnú živnosť „Čistiace a upratovacie služby“ (poradové číslo 8101), ktorá je...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Vymenovanie / odvolanie prokuristu v občianskom združení

Chceli by sme v občianskom združení pomoc pri vymenovaní / odvolaní prokuristu. Je vôbec vymenovanie prokuristu v občianskom združení možné? Od kedy...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie