Kedy ide o hromadné prepúšťanie?
Podľa § 73 Zákonníka práce „o hromadné prepúšťanie ide, ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa (pozn. autora: Na účely hromadného prepúšťania sa za časť zamestnávateľa považuje aj organizačná zložka zamestnávateľa, ktorá má postavenie odštepného závodu zapísaného do obchodného registra podľa osobitného predpisu) rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo ak sa pracovný pomer skončí iným spôsobom z dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca, počas 30 dní…
- najmenej s desiatimi zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 20 a menej ako 100 zamestnancov
- najmenej s 10% zamestnancov z celkového počtu zamestnancov u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 100 a menej ako 300 zamestnancov
- najmenej s 30 zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 300 zamestnancov“
Postup krokov zamestnávateľa pri hromadnom prepúšťaní
Pri hromadnom prepúšťaní musí zamestnávateľ:
- Prerokovať umýseľ hromadne prepúšťať buď so zástupcami zamestnancov, prípadne s konkrétnymi zamestnancami, ktorých sa hromadné prepúšťanie týka, ak u zamestnávateľa nie sú zástupcovia zamestnancov. Prerokovanie sa týka opatrení na predídenie hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo jeho obmedzeniu, prípadne zmeny pracoviska dotknutých zamestnancov. Zamestnávateľ musí ozrejmiť hlavne:
- dôvody hromadného prepúšťania
- počet a štruktúru zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať
- celkový počet a štruktúru zamestnancov, ktorých zamestnáva
- dobu, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať
- kritériá na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať
- O výsledku prerokovania zašle zamestnávateľ písomnú správu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj zástupcom zamestnancov.
- Okrem zástupcov zamestnancov, pripadne samých zamestnancov, musí zamestnávateľ písomne informovať o vyššie uvedenom aj úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
- Najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie o výsledku prerokovania úradu práce, môže zamestnávateľ dať zamestnancovi buď výpoveď z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a), t.j. „sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce“ alebo z dôvodu podľa písmena b), t.j. „sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu“ alebo z rovnakých dôvodov zamestnancovi ponúkne možnosť skončenia pracovného pomeru dohodou.
Ak by zamestnávateľ nesplnil povinnosti podľa bodov 1., 2. a 3., vznikne zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného zárobku.
Právne služby
- Právne služby pre zamestnávateľov vo veci hromadného prepúšťania, príprava potrebných dokladov, dohľad nad plnením zákonných povinností pri hromadnom prepúšťaní