Právne služby
- Právne služby a poradenstvo k postúpeniu pohľadávok
- Právne služby a poradenstvo k prevzatiu dlhu
- Právne služby a poradenstvo k pristúpeniu k záväzkom
Prevzatie dlhu
Na to, aby sa dlžník zbavil svojho záväzku a ten prebrala tretia osoba ako nový dlžník sa vyžaduje súhlas veriteľa. Pôvodný dlžník tak prestáva byť zaviazaný splniť svoj dlh veriteľovi, ale táto povinnosť prejde na nového dlžníka. Bez súhlasu veriteľa však nie je možné účinné prevzatie dlhu.
Prevzatie dlhu § 531 Občianskeho zákonníka:
(1) Kto sa dohodne s dlžníkom, že preberá jeho dlh, nastúpi ako dlžník na jeho miesto, ak na to dá veriteľ súhlas. Súhlas veriteľa možno dať buď pôvodnému dlžníkovi, alebo tomu, kto dlh prevzal.
Rovnako tak nie je možné prevziať dlh ani bez súhlasu dlžníka dohodou s veriteľom. V tomto prípade pôvodný dlžník zostáva naďalej zaviazaný veriteľovi popri ďalšom dlžníkovi, ktorý uzavrel zmluvu s veriteľom. Plnením nového dlžníka zanikne aj záväzok pôvodného dlžníka.
Pristúpenie k záväzku
Pri pristúpení k záväzku sa nemení pôvodný dlžník. Mmôžu nastať dva prípady:
- Dohoda tretej osoby s veriteľom bez súhlasu dlžníka, ktorou sa tretia osoba zaviaže veriteľovi, že splní peňažný záväzok dlžníka. Tu bude tretia osoba vystupovať popri pôvodnom dlžníkovi. V tomto prípade bude okrem pôvodného dlžníka zaviazaná veriteľovi aj tretia osoba ako nový dlžník, obaja solidárne, tzn., že veriteľ môže požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Zákon v tomto prípade vyžaduje písomnú formu dohody.
- Dohoda tretej osoby s dlžníkom zaviaže len tretiu osobu poskytovať plnenie namiesto dlžníka veriteľovi. K zmene subjektov ani obsahu dlžníkovho záväzku tu však nedochádza.
§ 533 Občianskeho zákonníka
„Kto bez súhlasu dlžníka dohodne písomne s veriteľom, že splní za dlžníka jeho peňažný záväzok, stáva sa dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi a obaja dlžníci sú zaviazaní spoločne a nerozdielne. Ustanovenie § 531 ods. 4 tu platí obdobne.“
Pri pristúpení k záväzku veriteľ môže žiadať splnenie dlhu od ktoréhokoľvek dlžníka, resp. aj od oboch zároveň. Zároveň môže v prípade nesplnenia dlhu žalovať ktoréhokoľvek z nich, resp. aj oboch. Žiaden z dlžníkov sa pritom nemôže brániť s poukazom na to, že zaviazaným je aj druhý dlžník. Tento mechanizmus teda dáva veriteľovi väčší priestor na uplatňovanie svojich práv (pohľadávok) voči dlžníkom. Pristúpením k záväzku podľa § 533 OZ možno prevziať výlučne peňažný záväzok. Pristúpenie k záväzku predpokladá existenciu záväzkového vzťahu medzi veriteľom a (pôvodným) dlžníkom. Na pristúpenie k záväzku sa nevyžaduje súhlas, či dokonca vedomosť pôvodného dlžníka o pristúpení k záväzku. Dohoda medzi veriteľom a novým (pristupujúcim) dlžníkom o pristúpení k záväzku si vyžaduje písomnú formu.
Keďže Obchodný zákonník nemá vlastnú úpravu tohto inštitútu, § 533 OZ sa v plnom rozsahu aplikuje aj na obchodné záväzkové vzťahy. (Obchodný zákonník, komentár, epi.sk)
Postúpenie pohľadávky
Pri postúpení pohľadávky sa súhlas dlžníka nevyžaduje. V zmluve je možné zakotviť aj potrebu súhlasu dlžníka s postúpením pohľadávky, nakoľko to pripúšťa § 525 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého nemožno postúpiť pohľadávku, ak by postúpenie odporovalo dohode s dlžníkom.
Tu upozorňujeme, že postúpenie pohľadávky je povinný postupca bez zbytočného odkladu oznámiť dlžníkovi. Namiesto oznámenia postúpenia postupcom môže postúpenie postupník dlžníkovi preukázať. Dokiaľ postúpenie pohľadávky nie je oznámené dlžníkovi alebo dokiaľ postupník postúpenie pohľadávky dlžníkovi nepreukáže, zbaví sa dlžník záväzku plnením postupcovi.
„Nevyhnutnou súčasťou zmluvy o postúpení pohľadávky je tiež dojednanie o tom, či ide o bezodplatnú či odplatnú zmluvu. V prípade bezodplatného postúpenia postupca nezodpovedá za pravosť ani vymožiteľnosť pohľadávky, pokiaľ postupníka neuviedol do omylu (v takom prípade by zodpovedal za prípadnú škodu a súdne trovy, ktoré by tým postupníkovi spôsobil). Naopak, v prípade odplatného postúpenia postupca zodpovedá za uvedené skutočnosti (pozri k tomu § 527 OZ), pravda, okrem prípadu, ak nevymožiteľnosť pohľadávky nastala až po jej postúpení.
Predmetom zmluvy o postúpení môže byť pohľadávka akéhokoľvek druhu, teda okrem peňažnej pohľadávky i nepeňažná pohľadávka. Podmienkou platnosti zmluvy je, aby išlo o:
a) existujúcu pohľadávku,
b) určitú pohľadávku,
c) identifikovanú pohľadávku.“ (zdroj: epi.sk Komentár k Občianskemu zákonníku)