V zmysle § 152 ods. 1 Zákonníka práce: „Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti; túto povinnosť má aj zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania voči dočasne pridelenému zamestnancovi. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny, a voči zamestnancom, ktorým poskytuje finančný príspevok na stravovanie. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.“
Podľa EPI Komentáru k Zákonníku práce: „Rovnako ako stravovacie poukážky, aj finančný príspevok slúži na zabezpečenie stravovania, a teda sa má poskytnúť vopred, nejde o refundáciu nákladov na stravu.“
Oslovili sme viaceré inšpektoráty práce a uvádzame nasledovné:
Podľa inšpektorátu práce Trenčín: „V zmysle ustanovenia § 152 zákona č. 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej Zákonník práce) zamestnávateľ zabezpečuje zamestnancom stravovanie najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny:
- vo vlastnom stravovacom zariadení,
- v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, alebo
- prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby, t. j. prostredníctvom stravovacích poukážok (gastrolístkov).
Nárok na poskytnutie stravy alebo poskytnutie finančného príspevku na stravovanie má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla alebo poskytnúť ďalší finančný príspevok na stravovanie.“
V zmysle vyjadrenia inšpektorátu práce Nitra: „V zmysle § 152 Zákonníka práce zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Je na zamestnávateľovi aký spôsob, formu zabezpečenia stravovania si zvolí tak, aby bolo dodržané ust. §152 Zákonníka práce.“
Inšpektorát práce Trnava sa vyjadril: „Keďže je príspevok na stravovanie postavený na úroveň stravných poukážok, mal by sa poskytovať vopred (napr. aj ako súčasť mzdy), nie až ako refundáciu nákladov vynaložených na stravovanie. Zamestnávateľ môže ustanoviť vo vnútornom predpise podrobnosti výberu a realizácie povinnosti zamestnávateľa zabezpečovať stravovanie alebo poskytovať finančný príspevok na stravovanie, a tiež upraviť spôsob vyplácania (v hotovosti, bankovým prevodom), nakoľko Zákonník práce neurčuje formu, akou musí byť finančný príspevok poskytovaný.“
Do úvahy prichádzajú zrážky zo mzdy. V zmysle § 131 ods. 2 písm. j) Zákonníka práce: „Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len nevyúčtované preddavky na príspevok zamestnávateľa na stravovanie alebo na účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie (ďalej len „finančný príspevok na stravovanie“).“ – „tento zrážkový titul je použiteľný, ak zamestnanec dostal vyšší príspevok na stravovanie ako mu vznikol nárok, zamestnávateľ môže urobiť zrážku zo mzdy bez dohody so zamestnancom.“ (Inšpektorát práce Trnava)
Podľa vyjadrenia Inšpektorátu práce Nitra: „V zmysle § 131 ods. 2 Zákonníka práce po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy aj nevyúčtované preddavky na príspevok zamestnávateľa na stravovanie alebo na účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie (ďalej len „finančný príspevok na stravovanie“).“
Podľa Inšpektorátu práce Trnava: „Keďže v zmysle § 152 Zákonníka práce je zamestnávateľ je povinný zabezpečovať stravu zamestnancovi v deň výkonu práce, nie je možné vyplácať zamestnancovi finančný príspevok spätne. Môžete poskytnúť zamestnancovi finančný príspevok denne pred zmenou, prípadne na týždeň vopred (čo však môže byť časovo aj administratívne náročné), aby nedochádzalo k finančnej strate vyplateného finančného príspevku za celý mesiac. Podotýkame však, že zamestnanec je povinný finančný príspevok na stravu, na ktorý mu nevznikol nárok, vrátiť zamestnávateľovi.“
Podľa Inšpektorátu práce Trenčín: „V tejto súvislosti upozorňujeme na skutočnosť, že zamestnanec má nárok na stravovanie v „reálnom“ čase, to znamená v deň výkonu práce pre zamestnávateľa ak mu vznikol nárok na stravovanie. Z tohto dôvodu je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie zamestnanca od prvého dňa nástupu do práce. Finančný príspevok na stravovanie poskytuje zamestnancovi tak, aby si zamestnanec mohol v deň výkonu práce zabezpečiť stravu v zmysle ustanovení Zákonníka práce.
V prípade, ak vyplatíte zamestnancovi pri podpisovaní pracovnej zmluvy t.j. pred začiatkom výkonu práce v plnej výške podľa počtu pracovných dní v mesiaci a zamestnanec nenastúpi do práce, máte možnosť požiadať o vrátenie finančného príspevku, na ktorý mu nevznikol nárok, prípadne ak nedôjde k dobrovoľnému plneniu máte možnosť vymáhať si pohľadávku súdnou cestou.“
Podľa vyjadrenia Inšpektorátu práce Žilina: „Zamestnávateľ je povinný vyplácať finančný príspevok vopred, ešte pred pracovným dňom (pred pracovnou dobou). Finančný príspevok je preto možné vyplácať na dennej alebo týždennej báze vopred. Uvedené je potrebné prekonzultovať s účtovníkom.“
Ako riešenie prichádza do úvahy na začiatku poskytnúť zamestnancovi finančný príspevok napríklad za prvý týždeň alebo každý deň vopred. V prípade, ak by odpracoval zopár dní, pri výplate mzdy je možné preddavok za finančný príspevok za dni, ktoré zamestnanec neodpracoval zraziť zo mzdy. V prípade, ak by do zamestnania nenastúpil vôbec, strata by nebolo vysoká. Ak sa zamestnanec osvedčí, následne sa prejde na štandardné vyplácanie príspevku na mesiac vopred.
Inšpektorát práce Bratislava odporúča upraviť uvedené v interných predpisoch, aby bol s nimi zamestnanec vopred oboznámený. Zároveň nás informoval, že zamestnávatelia v súčasnosti tlačia na zmenu legislatívy, aby mohol byť príspevok vyplácaný spätne.