Povinnosť zamestnávateľa prispievať na stravovanie zamestnancov

Zákonník práce upravuje povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie, ktoré musí zodpovedať zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.

Zamestnávateľ však túto povinnosť nemá voči: 

  • zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny
  • zamestnancom pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí

Zákonník práce ďalej uvádza, že zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny: 

  • vo vlastnom stravovacom zariadení
  • v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo
  • zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby

Ktorý zamestnanec má nárok na poskytnutie stravy?

Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Výška príspevku zamestnávateľa na stravovanie

Zamestnávateľ prispieva na stravovanie v zmysle Zákonníka práce v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky (tzv. stravný lístok). Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

V súčasnosti je hodnota stravného lístku minimálne 3,15 EUR, maximálne 4,20 EUR.

Výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby

Zákonník práce ďalej uvádza, že pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby prostredníctvom stravovacích poukážok, je výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

Domáca práca (home office) a telepráca

Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce.

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Skúšobná doba – musí byť dohodnutá v pracovnej zmluve?

V príspevku odpovedáme, či v pracovnej zmluve musí byť uvedená skúšobná doba a čo v prípade, ak nie je? Ako...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Odstupné pri výpovedi z organizačných dôvodov

Dobrý deň, prosím Vás odpoveď na pracovno - právne vzťahy v organizácii. Stala som sa nadbytočnou v práci, riaditeľka mi...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Práca na zmeny podľa Zákonníka práce

V našej právnej poradni odpovedáme na otázky týkajúce sa práce na zmeny, aké má povinnosť zamestnávateľ.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie