Aké práva má rodič pri rozvode?

Otázka

Aké práva na rodič pri rozvode? 

Odpoveď:

Rodič, ktorý sa plánuje rozviesť, má právo podať na súd návrh na rozvod manželstva podľa § 93
zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej ako „CMP“). Aby súd návrhu vyhovel, musí mať z jeho obsahu za preukázané, že „vzťahy medzi manželmi (sú) tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia (§ 23 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine, ďalej ako „ZR“).“

Prečítajte si aj: Rozvod manželstva, tabuľka výšky výživného

Súd by mal totiž pristúpiť k rozvodu manželstva len v odôvodnených prípadoch (§ 22 ZR).

V konaní o rozvode rodičov súd zároveň upravuje výkon ich rodičovských práv k ich maloletým deťom na čas po rozvode (§ 24 ods. 1 ZR). V otázke osobnej starostlivosti o maloletého majú obaja rodičia právo navrhnúť, aký druh osobnej starostlivosti považujú za optimálny. Treba však spomenúť, že pri posudzovaní zverenia do osobnej starostlivosti súd prihliada v prvom rade na najlepší záujem dieťaťa, nie na to, čo si rodičia „želajú“ alebo čo im vyhovuje najviac.

ZR dáva tiež rodičom možnosť uzavrieť tzv. rodičovskú dohodu, v ktorej si sami upravia rodičovské práva a povinnosti k ich dieťaťu na čas po rozvode. Na to, aby však boli práva a povinnosti, na ktoré sa rodičia v dohode zaviažu, vykonateľné (t. j. aby si ich dodržiavanie mohli vynútiť súdnou cestou), musí byť dohoda schválená súdom (§ 24 ods. 4 ZR).

Aj v situácii, že dieťa bude zverené do osobnej starostlivosti len jedného z rodičov, súd sa postará
o to, aby zabezpečil druhému rodičovi možnosť pravidelne sa o svojom dieťati informovať (§ 24 ods. 6 ZR).

Ešte pred tým, než súd manželstvo rozvedie, majú rodičia právo vzájomne sa dohodnúť o úprave
styku s maloletým dieťaťom (§ 25 ods. 1 ZR). Ak toto právo nevyužijú, „súd upraví styk rodičov s maloletým dieťaťom v rozhodnutí o rozvode; to neplatí, ak rodičia úpravu styku žiadajú neupraviť (§ 25 ods. 2 ZR).“