Ako napísať žiadosť o rozvod?

Otázka:

Akým spôsobom môžem požiadať o rozvod? Existuje nejaké vzorové tlačivo, podľa ktorého by som mohol podať návrh?

Odpoveď:

Návrh na rozvod môže podať jeden z manželov, a to osobne do podateľne súdu, alebo ho môže prípadne zaslať poštou na súd, v ktorom obvode ste mali s manželom/kou posledné spoločné bydlisko, ak tam stále jeden z manželov býva. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. V prípade, ak ani takto nie je možné súd určiť, príslušný je všeobecný súd navrhovateľa rozvodu.

Tento návrh je potrebné podať v dvoch vyhotoveniach. Jedno vyhotovenie slúži pre súd a druhé súd doručí protistrane. V prípade, ak máte maloleté deti, je potrebné návrh podať v troch vyhotoveniach. Tretie vyhotovenie slúži kolíznemu opatrovníkovi, ktorého určí Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny za účelom zohľadnenia najlepšieho záujmu dieťaťa.

Zákon nepredpisuje konkrétne tlačivo návrhu na rozvod. Existuje mnoho vzorov, ktoré však nemusia byť správne, nakoľko každý rozvod je individuálny a špecifický. Aby návrh spĺňal všetky požadované náležitosti, je najvhodnejšie nechať si ho pripraviť advokátom. Cena za návrh na rozvod sa vzhľadom na zložitosť veci môže pohybovať v rozmedzí 150 – 300 EUR. V prípade záujmu o jeho vypracovanie nás kontaktujte. Poplatky advokáta za rozvod nájdete aj v tomto našom príspevku

Náležitosti návrhu na rozvod v súlade s § 127 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku sú nasledovné:

  • vymedziť, ktorému súdu je návrh určený
  • presne označiť strany, a to ktorý z manželov je navrhovateľ a ktorý odporca
  • ktorej veci sa týka – v tejto časti je nutné uviesť, kde a kedy bolo manželstvo uzavreté, ako prebiehalo spoznávanie s manželom, spoločné bývanie a začiatky manželstva, opísať najrelevantnejšie udalosti, ktoré viedli k rozvratu manželstva, či sa manželia pokúsili manželstvo zachrániť a podobne
  • čo sa ním sleduje – v petite je potrebné uviesť, že sa žiada, aby súd manželstvo rozviedol
  • podpis a dátum

K návrhu je potrebné priložiť kópiu sobášneho listu, v prípade maloletých detí kópie ich rodných listov, doklad o výške príjmov, doklady o Vašich výdavkoch, ako aj o výdavkoch na Vaše maloleté deti.

Bližšie informácie nájdete aj v našom článku: Návrh na rozvod manželstva.

Otázka

Dobrý deň, mala by som otázku, či bude manžel vidieť celý text návrhu na rozvod, alebo mu bude oznámený len termín pojednávania?

Odpoveď:

Dobrý deň,

V zmysle § 93 a 94 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej ako „CMP“) sa konanie o rozvode začína na návrh aj len jedného z manželov, pričom účastníkmi tohto konania sú vždy obaja manželia. Z tohto procesného postavenia vyplýva Vášmu manželovi právo byť oboznámený s celým textom návrhu na rozvod, a to už pred samotným pojednávaním (najneskôr súčasne s predvolaním na pojednávanie).

K uvedenému názoru sa priklonil aj Najvyšší súd SR vo svojom uznesení zo dňa 28. augusta 2014, sp. zn. 2 Cdo 209/2014: „Právo účastníkov konania na doručenie procesných vyjadrení ostatných účastníkov treba považovať za súčasť práva na spravodlivý proces. Nedoručenie vyjadrenia účastníka konania druhému účastníkovi konania vytvára stav nerovnosti účastníkov v konaní pred súdom, čo je v rozpore s princípom kontradiktórnosti konania a rovnosti zbraní ako súčasti práva na spravodlivý proces.“

Právo druhého účastníka konania na to, aby mu bol návrh doručený, vyplýva aj z § 167 ods. 1 a 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (ďalej ako „CSP“), ktorý sa na konanie o rozvode podľa Civilného mimosporového poriadku použije subsidiárne – podporne (§ 2 CMP).

Podľa § 167 ods. 1 CSP: „Ak súd neodmietol žalobu podľa § 129 alebo nerozhodol o zastavení konania, doručí žalobu spolu s prílohami žalovanému do vlastných rúk.“ Pojmy „žaloba“ a „žalovaný“ možno v kontexte Civilného mimosporového poriadku chápať ako „návrh na začatie konania (o rozvode)“ a „účastník konania“ (§ 2 ods. 2 CMP).

Aká je cena kolku? Lepí sa kolok priamo na návrh alebo sa predkladá na podateľni?

Súdny poplatok za návrh na začatie konania o rozvod manželstva je 100 eur (Položka 7 písm. a) Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu č. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, ďalej len „ZSP“). Tento poplatok môžete uhradiť priamo pri podaní návrhu, čím sa proces môže zrýchliť, lebo súd už nebude posielať výzvu na jeho zaplatenie. Kolok je dokladom o zaplatení súdneho poplatku, ktorý sa prikladá k návrhu na rozvod. Kolok môžete priložiť k návrhu samostatne. Podstatné je, aby bol súdny poplatok uhradený a aby súd obdržal doklad o tejto platbe. 

Súdny poplatok však nemusí byť zaplatený už v čase podania návrhu na rozvod. Podľa § 10 ods.1 ZSP: „Ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním návrhu na začatie konania, súd vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote 10 dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený.

Ak podáte návrh na rozvod elektronicky, poplatok sa zníži na polovicu, t.j. 50 EUR a výzva na zaplatenie Vám príde do elektronickej schránky.

Je nutné priložiť dôkazy už v štádiu podania návrhu na súd?

Uvedenie všetkých potrebných dôkazov je nevyhnutné pre úspešnosť návrhu. Dôkazy predložené súčasne s návrhom posilňujú argumentačnú líniu, ktorú návrhom rozvíjate a presviedčajú súd o jeho správnosti. Podľa § 25 CMP: „V návrhu na začatie konania sa okrem všeobecných náležitostí podania uvedie označenie účastníkov, ich zástupcov, ak ich majú, pravdivé a úplné opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov na ich preukázanie a musí byť zjavné, čoho sa navrhovateľ domáha.“

Podľa § 26 ods. 1 CMP: „Navrhovateľ je povinný pripojiť k návrhu listinné dôkazy, na ktoré sa odvoláva.“ Na preukázanie tvrdených skutočností (v prípade rozvodu pôjde o skutočnosti, ktoré svedčia o tom, že manželstvo je trvalo a nenapraviteľne rozvrátené a od manželov nemožno čakať, že sa uzmieria) sú účastníci konania povinní označiť dôkazy (§ 32 ods. 2 CMP).

Vo výnimočnom prípade vykoná súd „aj iné dôkazy, ako navrhli účastníci, ak je to potrebné na zistenie skutočného stavu veci (§ 36 CMP).“

Je možné už v návrhu na rozvod uviesť, aby sa manžel vysťahoval, ak tak neurobí do prvého pojednávania?

Vysťahovanie manžela možno docieliť prostredníctvom inštitútu neodkladného opatrenia. Podľa § 324 CSP: „Pred začatím konania, počas konania a po jeho skončení súd môže na návrh nariadiť neodkladné opatrenie.“ Súd môže nariadiť neodkladné opatrenie, ak na základe Vami predložených dôkazov vyhodnotí, že je potrebné bezodkladne upraviť pomery medzi Vami a Vaším manželom. Do pozornosti Vám dávame niekoľko dôvodov, pre ktoré súd môže uložiť neodkladné opatrenia a ktoré by sa mohli týkať Vašej situácie:

Podľa § 325 ods. 2 CSP: „Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby:

d)niečo vykonala, niečoho sa zdržala alebo niečo znášala,

e)nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia,

f)nevstupovala alebo iba obmedzene vstupovala do domu alebo bytu, na pracovisko alebo iné miesto, kde býva, zdržiava sa alebo ktoré pravidelne navštevuje osoba, ktorej telesnú integritu alebo duševnú integritu svojím konaním ohrozuje,

h)sa na určenú vzdialenosť nepribližovala alebo iba obmedzene približovala k osobe, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť jej konaním ohrozená.“

Aké otázky môžem očakávať na súde? Na čo sa mám pripraviť, a mám si vziať dôkazy, ak ich nepredložím už s návrhom?

Ak dôkazy nepriložíte k návrhu, odporúčame Vám doniesť ich so sebou na pojednávanie. V súlade s § 96 CMP „Súd vedie manželov k odstráneniu príčin rozvratu a usiluje sa o ich zmierenie.“ V konaní o rozvode sa sudca zameriava na citové aj praktické dôvody rozvodu a bude sa pýtať na skutočnosti, ktoré k tejto situácii viedli.

Ak sú v manželstve maloleté deti, bude súd riešiť aj otázky zverenia do starostlivosti​. Keďže z pohľadu zákona je ideálnym stavom, aby manželstvo zostalo zachované, pristúpi súd k rozvodu manželstva len v odôvodnených prípadoch (§ 22 zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine).

Súd bude predovšetkým zisťovať, či sú „vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia (§ 23 ods. 1 ZR).“ Súd zároveň „zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada.“

 

Rozličné služby, ktoré ponúkame v súvislosti s rozvodom, si môžete pozrieť na našej stránke: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby/rozvod-manzelstva/

Podrobnejšie informácie o tom, ako má vyzerať návrh na rozvod, nájdete v našom článku na tomto odkaze: https://www.akmv.sk/co-musi-obsahovat-navrh-na-rozvod-manzelstva/