Ako sa brániť voči hlučnej prevádzke?
Otázka
Ako sa brániť voči hlučnej prevádzke?
Odpoveď:
S čím môže pomôcť hygiena (RUVZ)?
Na úvod je potrebné povedať to najdôležitejšie – maximálne limity hluku sú stanovené nielen pre tzv. nočný kľud /po 22hod./, ale aj pre deň a večer do 22 hod.
„Orgány verejného zdravotníctva v SR vykonávajú svoju činnosť v rozsahu zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“).
Podľa § 27 ods. 1 zákona č. 355/2007 Z. z. sú fyzická osoba – podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, povinní zabezpečiť, aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola, čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty pre deň, večer a noc ustanovené vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 549/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí v znení vyhlášky č. 237/2009 Z. z. (ďalej len „vyhláška“).
Z tohto ustanovenia vyplýva, že úrady verejného zdravotníctva môžu v rámci štátneho zdravotného dozoru za účelom ochrany zdravia pred nepriaznivými účinkami hluku konať len voči fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám. V prípade, že fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba umiestňuje v obytnom území prevádzku, ktorej činnosťou sa predpokladá vznik pôsobenia hluku na životné prostredie, je prevádzkovateľ povinný zabezpečiť ochranu dotknutého vonkajšieho chráneného územia pred pôsobením hluku z prevádzky a dodržanie maximálnych prípustných hodnôt určujúcich veličín hluku pre referenčný časový interval deň, večer a noc podľa vyhlášky. Dodržanie maximálnych prípustných hodnôt určujúcich veličín hluku pre referenčný časový interval deň, večer a noc podľa vyhlášky je fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba povinná preukázať príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva protokolom výsledkov objektivizácie hlukových pomerov smerom k dotknutému vonkajšiemu chránenému územiu.
Objektivizáciu expozície obyvateľov a ich prostredia hluku, infrazvuku a vibráciám môžu vykonávať len osoby odborne spôsobilé na činnosť podľa § 15 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z.
Pri obťažovaní nadmerným hlukom môže občan podať oficiálny podnet na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“).
V prípade, ak výsledky objektivizácie hluku preukážu prekročenie maximálnych prípustných hodnôt stanovených vyhláškou, RÚVZ môže voči prevádzkovateľovi podniknúť opatrenia v zmysle § 57 ods. 19 zákona č. 355/2007 Z. z.“ (zdroj: RUVZ)
Na RUVZ sa viete obrátiť podnetom, ktorý pošlete na ich email, popíšete stav, o akú prevádzku ide. RUVZ Vám vie vykonať meranie hluku, prípadne vie vyzvať aj smaotného prevádzkovateľa, aby sám dodal výsledok merania (samozrejme tu je predpoklad, že meranie bude prispôsobené „potrebám“ prevádzkovateľa), avšak minimálne nie je lacné.
S čím vie pomôcť obec / mestská časť?
Odporúčame sa obrátiť aj na mesto / obec, či si plní prevádzka všetky povinnosti aj voči ich úradu (napr. nahlasovanie hudobných podujatí, ktoré organizuje prevádzka). Ak si túto povinnosť opakovane neplní, môžu nastúpiť sankcie vo forme pokút.
Tiež odporúčame nazrieť aj do všeobecne záväzného nariadenia (tzv. VZN), ako sú napr. limitované otváracie hodiny jednotlivých typov prevádzok. Ak prevádzka nedodržiava otváracie hodiny (býva otvorená dlhšie), je tiež na mieste kontaktovať mesto.
Stavebný úrad
Priestory prevádzok sa môžu využívať len na skolaudovaný účel. Preto je na mieste obrátiť sa aj na príslušný stavebný úrad, či daná budova, kde sa prevádzka nachádza, je určená na prevádzkovaný účel.
Rovnako pokiaľ ide o terasu prislúchajúcu k priestoru, musí byť skolaudovaná.
Prečítajte si aj: Obťažovanie susedov hlukom, prachom a ďalšími spôsobmi
Konzultácia Vášho prípadu
V prípade záujmu o konzultáciu možností vo Vašom prípade nás neváhajte kontaktovať na recepcia@akmv.sk