Ako vymazať otca z rodného listu?

Otázka

Ako vymazať otca z rodného listu?

Odpoveď:

Docieliť odstránenie mena otca dieťaťa z rodného listu dieťaťa nie je jednoduchá záležitosť a je možné len v zákonom ustanovených prípadoch.

Jedným z nich je úspešné zapretie otcovstva na súde, ktorý o tom vydá rozhodnutie. Túto skutočnosť súd zároveň oznamuje príslušnému obecnému alebo mestskému matričnému úradu, ktorý na základe tohto oznámenia vykoná zmenu v rodnom liste dieťaťa.

Podľa § 24 zákona č. 154/1994 Z. z. Zákon o matrikách (ďalej ako „ZoM“) „Súdy (…) sú povinné zasielať príslušnému matričnému úradu oznámenia o rozhodnutiach, dohodách, súhlasných vyhláseniach alebo iných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na osobný stav, meno alebo priezvisko osoby a sú podkladom na zápis do matriky, jeho zmenu alebo zrušenie.“

V zmysle § 26 ZoM „Zmeny zápisov, dodatočné zápisy, dodatočné záznamy a ich opravy v matrike vykonáva matričný úrad na základe verejných listín, iných úradných listín alebo písomných oznámení, ak v tomto zákone nie je ustanovené inak.

„Výmaz otca“ z rodného listu dieťaťa možno dosiahnuť aj osvojením (adopciou) jeho dieťaťa. O osvojení dieťaťa rozhoduje na základe návrhu budúceho osvojiteľa súd. Ak súd rozhodne o zverení maloletého do starostlivosti osvojiteľa, informuje o tom matričný úrad, ktorý na základe tohto oznámenia „zapíše v matrike namiesto rodiča osvojenca (§ 108 zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine).“

Otázka

Môj syn má dcéru, o ktorú sa už niekoľko rokov stará sám, ale nie je zapísaný ako otec v jej rodnom liste. Biologickým otcom je on, čo potvrdili aj testy DNA, no v rodnom liste figuruje iný muž. Dcéra žije s mojím synom v zahraničí, no pred slovenskými úradmi je môj syn pre ňu cudzí človek. Vedeli by ste nám poradiť, ako zabezpečiť, aby bol môj syn uvedený ako otec v rodnom liste a ako by sme mohli zmeniť aj jej priezvisko?

Odpoveď:

Dobrý deň,

To, o čo máte záujem, sa dá docieliť len prostredníctvom konania o určení otcovstva. Odstránenie či prepísanie priezviska v rodnom liste dieťaťa je možné len v zákonom ustanovených prípadoch.

Z Vašej správy vyplýva, že otcovstvo dcéry Vášho syna bolo určené tzv. prvou domnienkou otcovstva, podľa ktorej ak sa dieťa narodilo v čase od uzavretia manželstva do uplynutia 300-tého dňa po zániku manželstva, za otca dieťaťa sa považuje manžel matky (§ 85 zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine, ďalej ako „ZR“).

Určenie iného muža za otca dieťaťa (v tomto prípade Vášho syna, a to napr. súhlasným vyhlásením oboch rodičov podľa § 90 ZR alebo rozhodnutím súdu podľa § 94 ZR) prichádza do úvahy až vtedy, keď sa podarí na súde zaprieť spomínanú prvú domnienku otcovstva.

Zákon o rodine presne ohraničuje okruh subjektov, ktoré môžu zaprieť otcovstvo určené prvou domnienkou. Sú nimi:

  • Manžel matky (§ 86 ods. 1 ZR) alebo jeho opatrovník (§ 86 ods. 2 ZR),
  • Matka dieťaťa alebo jej opatrovník (§ 88 ods. 2 ZR).

Ak by Váš syn podal návrh na určenie otcovstva k jeho dcére, súd by takýto návrh s najväčšou pravdepodobnosťou odmietol s odôvodnením, že Vášmu synovi „nesvedčí účastníctvo v konaní z dôvodu, že nie je subjektom, ktorému podľa Zákona o rodine, ako aj ustanovení Civilného mimosporového poriadku svedčí účastníctvo v konaní o určenie otcovstva (Rozsudok Krajského súdu Trnava, sp. zn. 15CoP/202/2023).“ Súd v citovanom rozsudku ďalej uviedol, že „Pokiaľ sa uplatní prvá domnienka, je vylúčená aplikácia druhej domnienky až do doby, kým prvá nebude právoplatne zapretá. Uviedol, že navrhovateľ sa podaným návrhom domáha určenia otcovstva na základe rozhodnutia súdu, pričom určenie otcovstva na základe rozhodnutia súdu (v poradí tretia domnienka) prichádza do úvahy iba v prípade, ak otcovstvo nebolo určené domnienkou svedčiacou manželovi matky (v poradí prvá domnienka) ani súhlasným vyhlásením rodičov (v poradí druhá domnienka).“

Obom subjektom oprávneným zaprieť otcovstvo určené prvou domnienkou Zákon o rodine predpisuje lehotu, v ktorej sa môžu domáhať určenia otcovstva:

  • Manžel matky dieťaťa má právo zaprieť otcovstvo určené prvou domnienkou „do 3 rokov odo dňa, keď sa dozvedel o skutočnostiach dôvodne spochybňujúcich, že je otcom dieťaťa, ktoré sa narodilo jeho manželke (§ 86 ods. 1 ZR).“
  • Matka dieťaťa môže zaprieť, že otcom dieťaťa je jej manžel, „do 3 rokov od narodenia dieťaťa (§ 88 ods. 2 ZR).“

Z Vašej správy možno odvodiť, že táto lehota už uplynula. Zaprieť otcovstvo by sa pravdepodobne nepodarilo už ani matke dieťaťa.

Do úvahy prichádza vo Vašom prípade jedine možnosť zapretia otcovstva na návrh dieťaťa.

Podľa § 96 ods. 1 ZR „Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.“

Podľa § 96 ods. 2 ZR „Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.“

V konaní podľa odseku 1 súd skúma, či je zapretie otcovstva dieťaťom v prvom rade prípustné. Ak súd návrhu vyhovie, povolí podanie návrhu na zapretie otcovstva. Podanie týchto dvoch návrhov nie je časovo ohraničené žiadnou lehotou – právo zaprieť otcovstvo svojho otca má dieťa prakticky počas celého svojho života.  

Až keď je otcovstvo určené prvou domnienkou úspešne zapreté, môže sa Váš syn v súlade s § 94 ods. 1 ZR (určenie otcovstva rozhodnutím súdu) domáhať, aby súd určil za otca jeho. Navrhovateľom v tomto druhu konania totiž môže byť aj muž, ktorý tvrdí, že je otcom. Zákon o rodine nepredpisuje žiadnu lehotu, v akej by bolo potrebné návrh podať.

 

V prípade záujmu o právne služby spojené s vypracovaním návrhu na určenie otcovstva alebo iných úkonov (nielen) z oblasti rodinného práva nás neváhajte kontaktovať na office@akmv.sk alebo telefonicky na +421 915 046 749.