Ako zaprieť otcovstvo?

Otázka:

Dobrý deň, mám dcérku má 11 rokov, jej otec priznal otcovstvo na matrike, neboli sme zobratí, no teraz po 11 rokoch si jej otec našiel priateľku, ktorá ho presvedčila, že dcérka nie je jeho. Nesúhlasím s tým, aby dcére robili test, nakoľko má 11 rokov a všetkému rozumie. Je možné, že aj po 11 rokoch ju môže dať testovať? Samozrejme, dcérka je jeho.

Odpoveď:

V zmysle § 93 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov: „muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.“  

Podľa odbornej právnej literatúry (Horváth, E., Varga, E.: Zákon o rodine Komentár. Iura Edition 2014) Z tohto hľadiska je dôležité ustálenie okamihu vzniku súhlasného vyhlásenia a jeho evidovanie v matrike, t.j. v prípade prejavov urobených súčasne, dňom ich vykonania, pokiaľ boli vykonané postupne, dňom pristúpenia prejavu druhého rodiča, v prípadoch uvedených v § 91 ods. 3 odo dňa vyhlásenia otca dieťaťa. 

Konanie o zapretie otcovstva je jedným z konaní vo veciach určenia rodičovstva je upravené v zákone č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok. 

Bližšie o zapretí otcovstva si môžete prečítať v našom článku zapretie otcovstva

Otázka

Muž rieši právny problém so svojou bývalou partnerkou týkajúci sa výživného. Majú spolu syna, no bývalá partnerka žiada výživné aj na iné dieťa, ktoré nie je jeho biologickým synom. Muž len nedávno zistil, že otcovstvo je možné napadnúť do troch rokov od narodenia dieťaťa, ale túto lehotu už premeškal. Teraz by rád vedel, ako postupovať, aby nebol vedený ako otec tohto dieťaťa. Taktiež sa pokúšal vykonať test DNA, avšak sudkyňa ho informovala, že testy otcovstva je možné vykonať len do troch rokov veku dieťaťa, a že v jeho prípade je už neskoro požiadať o test.  

Odpoveď:

Dobrý deň,

Na základe Vami uvedených skutočností predpokladáme, že otcovstvo k synovi Vašej bývalej partnerky bolo určené na základe tzv. druhej domnienky otcovstva, ktorá je upravená v § 90 a nasl. zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine (ďalej ako „ZR“). Ide o tzv. súhlasné vyhlásenie oboch rodičov pred matričným úradom alebo súdom.

Podľa § 90 ods. 1 ZR: „Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.“

Takto určenú domnienku môže domnelý otec úspešne zaprieť za podmienok stanovených v § 93 ods. 1 ZR: „Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do 3 rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.“

K ostatným spôsobom určenia otcovstva (napr. určenie otcovstva rozhodnutím súdu podľa § 94 ZR, ktoré nasleduje ako ďalšie v poradí) možno však pristúpiť až vtedy, keď sa podarí úspešne zaprieť druhú domnienku otcovstva. Uvedené potvrdzuje aj rozsudok Krajského súdu Trnava, sp. zn. 15CoP/202/2023, podľa ktorého „Pokiaľ sa uplatní prvá domnienka, je vylúčená aplikácia druhej domnienky až do doby, kým prvá nebude právoplatne zapretá.“ To isté platí aj pre tretiu domnienku otcovstva (otcovstvo určené rozhodnutím súdu), ktorá prichádza do úvahy až vtedy, keď sa podarí zaprieť otcovstvo určené druhou domnienkou. Aj zo znenia § 93 ods.1 ZR možno vyvodiť, že súd môže rozhodnúť o určení otcovstva len za podmienky, že „nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov.“

Z Vami poskytnutých informácií, ako aj z analýzy predmetných ustanovení Zákona o rodina však vyplýva, že vo Vašom prípade nie sú splnené podmienky na zapretie otcovstva určeného podľa § 90   a nasl. ZR. Kým nie je zapretá druhá domnienka otcovstva, nemožno sa zaoberať v poradí treťou domnienkou otcovstva, ktorá by mohla prichádzať do úvahy, a jej zapieraním.

Jediným spôsobom, ako zaprieť otcovstvo k dieťaťu Vašej bývalej partnerky, je zapretie otcovstva na návrh dieťaťa.

Podľa § 96 ods. 1 ZR: „Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.“

Súd v tomto prípade rozhoduje najskôr o tom, či je vôbec zapretie otcovstva prípustné. Až keď súd návrhu dieťaťa o prípustnosti zapretia otcovstva vyhovie, „môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva (§ 96 ods. 2 ZR).“ Súd však v konaní sleduje predovšetkým najlepší záujem dieťaťa.

Kým nebudete disponovať súdnym rozhodnutím o zapretí otcovstva, matrika Vás nevymaže z rodného listu dieťaťa Vašej bývalej partnerky.