Ako zmením priezvisko maloletého dieťaťa?

Otázka

Ako zmením priezvisko maloletého dieťaťa, aby nemal priezvisko otca?

Odpoveď:

Po narodení dieťaťa v manželstve, novorodenec spravidla nadobúda priezvisko rodičov. Ak rodičia nemajú spoločné priezvisko, nadobudne podľa ich dohody priezvisko jedného z nich, na ktorom sa dohodli pri sobáši (priezvisko budúcich detí sa uvádza do sobášneho listu). Rovnako to je aj v prípade, ak sa dieťa narodí mimo manželstva. je na vôli rodičov, na akom priezvisku pre ich spoločné dieťa sa dohodnú. Dieťa môže niesť iba priezvisko rodiča. 

V našich podmienkach je zvykom, že dieťa má priezvisko po otcovi aj v prípade, ak ide o dieťa narodené mimo manželstva. Problém zväčša nastáva v prípade, ak medzi rodičmi nastanú nezhody a matka má záujem, aby sa priezvisko dieťaťa zmenilo na jej priezvisko. 

V zmysle § 4 ods. 2 zákona č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku: „Štátny občan Slovenskej republiky po narodení nadobúda spoločné priezvisko rodičov, alebo, ak majú priezviská rôzne, nadobúda priezvisko jedného z nich určené dohodou pri uzavretí manželstva, prípadne, ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov.“

Žiadosť o zmenu priezviska

Ak sa rodič rozhodne zmeniť priezvisko dieťaťa, musí podať žiadosť o zmenu priezviska, ktorá musí byť písomná a musí obsahovať:

  • meno a priezvisko
  • dátum a miesto narodenia
  • rodné číslo 
  • miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike, miesto posledného trvalého pobytu v Slovenskej republike alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine
  • priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila
  • štátne občianstvo
  • odôvodnenie žiadosti

Úrad príslušný na podanie žiadosti o zmenu priezviska

Na zmenu priezviska maloletého sa vyžaduje povolenie okresného úradu. Príslušným úradom na podanie žiadosti o zmenu priezviska dieťaťa je okresný úrad v mieste trvalého pobytu zákonného zástupcu, prípadne jeho v mieste posledného pobytu na území Slovenskej republiky. Ak takýto úrad nie je, je príslušným úradom Okresný úrad Bratislava. 

Podanie žiadosti o zmenu priezviska osoby staršej ako 15 rokov

Žiadosť o zmenu priezviska maloletého podávajú rodičia, resp. zákonní zástupcovia spoločne. V prípade, že je maloletý starší ako 15 rokov, k žiadosti je potrebné priložiť jeho písomný súhlas s úradne overeným podpisom.

Podanie žiadosti len jedným z rodičov

Ak sa jeden z rodičov rozhodne, že chce zmeniť priezvisko dieťaťa a druhý rodič s uvedeným nesúhlasí, proces sa značne komplikuje.

V prípade, ak žiadosť podáva len jeden z rodičov, je potrebné k nej doložiť jeden z nasledujúcich dokumentov:

  • písomný súhlas druhého rodiča s úradne overeným podpisom
  • právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce súhlas rodiča 
  • právoplatné rozhodnutie súdu o obmedzení spôsobilosti na právne úkony rodiča.

Nahradenie súhlasu rodiča rozhodnutím súdu

Zverením dieťaťa do výlučnej starostlivosti len jednému z rodičov druhý rodič nestráca svoje rodičovské práva a povinnosti.

V zmysle § 35 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine: „Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.

Zmena priezviska predstavuje podstatnú vec súvisiacu s výkonom rodičovský práv, preto je súd v uvedenej záležitosti oprávnený na základe tohto ustanovenia konať.