Hypotéka pred manželstvom a BSM
Otázka:
Manžel má hypotéku, ktorú si zobral ešte pred uzavretím nášho manželstva. Môže sa v prípade neplatenia siahnuť aj na náš spoločný majetok v BSM?
Odpoveď:
Nie, nemôže. Dlhy, ktoré vznikli pred manželstvom (či už za slobodna niektorého z manželov alebo počas predchádzajúceho manželstva niektorého z manželov) nemôžu byť uspokojované z majetku, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva súčasných manželov. Preto aj exekútor nemôže siahnuť na spoločný majetok súčasných manželov, ak ide o dlh jedného z nich vzniknutý pred manželstvom.
Podobnej situácii sa venoval aj Najvyšší súd SR, ktorý v rozhodnutí sp. zn. 3 Cdo 8/2010 jednoznačne uviedol, že „Pohľadávka veriteľa voči manželovi, ktorá vznikla za trvania jeho skoršieho manželstva, nemôže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktorý bol nadobudnutý za trvania jeho neskoršieho manželstva.“
Najvyšší súd SR sa vyjadril aj vo svojom uznesení sp. zn. 3 Cdo 8/2010, keď uviedol: „Pohľadávka len jedného z manželov, ktorá vznikla pred uzavretím manželstva tohto dlžníka s jeho manželom – bezpodielovým spoluvlastníkom (rovnak,o ktorá vznikla po zániku ich manželstva), nemôže byť uspokojená z majetku patriaceho do ich BSM.“
Stručne povedané, zo spoločného majetku manželov nadobudnutého počas manželstva do BSB sa budú uhrádzať len dlhy, ktoré vznikli počas tohto manželstva (nie pred ním ani po).
Zároveň je potrebné uviesť, že hypotéka len jedného z manželov, ktorú si jeden z manželov „zobral“ pred uzavretím súčasného manželstva, by mala byť splácaná z výlučných prostriedkov tohto manžela. Ak by sa splácala zo spoločného majetku v BSM, mala by manželka v prípade vyporiadania BSM nárok požadovať polovicu toho, čo manžel uhradil na túto hypotéku zo spoločného majetku. Do BSM však patrí aj mzda manžela. Ak by teda manžel splácal hypotéku zo svojej mzdy, manželka by v prípade zrušenia a vyporiadania BSM mala právo požadovať polovicu z prostriedkov platených na hypotéku. Riešením je zúženie BSM.
Tým, že sa hypotéka jedného manžela spred manželstva platí počas manželstva, automaticky to neznamená, že nehnuteľnosť, na ktorú si manžel bral hypotéku patrí aj manželke. Keďže ju manžel sám nadobudol pred manželstvom, bude patriť výlučne jemu. Aby sa manželka stala vlastníkom nehnuteľnosti, je možné, aby jej nehnuteľnosť v nejakom podiele (napríklad polovicu) daroval. Tým sa stanú jej podielovými spoluvlastníkmi.
Byt kúpený pred manželstvom
Byt kúpený pred uzavretím manželstva patrí do výlučného vlastníctva toho z manželov, ktorý ho kúpil, a to aj vtedy, ak v tom čase už spoločne žil so svojím budúcim manželom alebo dokonca budúci manžel prispel z vlastných prostriedkov na kúpu bytu. To, že jeden z partnerov požičal druhému peniaze na kúpu veci, ktorú budú aj spoločne užívať, v žiadnom prípade neznamená, že akonáhle vstúpia do manželského zväzku, vec sa stane predmetom ich bezpodielového spoluvlastníctva (BSM).
Hypotéka jedného z manželov
Podľa dnes už ustálenej judikatúry na uzavretie zmluvy o hypotekárnom úvere nie je potrebný súhlas oboch manželov. Ustanovenie § 145 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník (ďalej ako „OZ“) síce stanovuje, že „bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov“ a v ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov, no právne úkony ako napr. zmluva o pôžičke, zmluva o úvere, ručiteľský záväzok jedného z manželov či zmluva o výpožičke nie sú úkonmi týkajúcimi sa priamo spoločnej veci, keďže na ich základe sa majetok do BSM ešte len nadobúda. Zmluvu o hypotekárnom úvere tak môže platne uzatvoriť aj len jeden z manželov bez súhlasu druhého manžela, a to aj napriek tomu, že celkom určite nejde o bežnú vec. Aj v takom prípade však budú hodnoty získané na základe úverovej zmluvy predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).
Uvedené potvrdzuje aj odborná literatúra: „Hoci samotné záväzky (dlhy) manželov nie sú predmetom ich bezpodielového spoluvlastníctva, hodnoty nadobudnuté za takto získané prostriedky (napr. zo zmluvy o pôžičke) už do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patria, a to dokonca aj vtedy, ak ide o záväzok iba jedného z manželov. Pokiaľ bola za dlh týkajúci sa výlučne jedného z manželov získaná určitá majetková hodnota, ktorá patrí v zmysle § 143 OZ do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, k takémuto dlhu manžela sa následne prihliadne pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva (R 57/1970, citované v Števček a kol.: Občiansky zákonník – Komentár, 2. vydanie, C. H. Beck, 2019).“
Hypotéka a rozvod
V prípade, ak by jeden z manželov „zobral hypotéku“, t .j. uzatvoril zmluvu o hypotekárnom úvere, takýto úkon bude platný, aj keď s ním druhý manžel nesúhlasí, peniaze získané na základe tejto zmluvy budú majetkom oboch manželov – budú tvoriť predmet BSM (napr. R 57/1970). Keďže však zmluvu o hypotekárnom úvere uzavrel len jeden manžel, pôjde o jeho individuálny záväzok a manželia nebudú zo zmluvy povinní a oprávnení „spoločne a nerozdielne (§ 145 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ďalej ako „OZ“).“
Rozvodom manželstva zaniká zároveň režim BSM. Majetok patriaci do BSM je následne potrebné vyporiadať podľa zásad uvedených v § 150 OZ. Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 3 Cdo 330/2006: „Ak za trvania manželstva uzavrel zmluvu o pôžičke ako dlžník len jeden z manželov, nepotrebuje k tomu súhlas druhého manžela. K takémuto dlhu týkajúcemu sa výlučne jedného z účastníkov (manželov) sa pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva prihliadne, pokiaľ zaň bola získaná určitá majetková hodnota, ktorá patrí v zmysle § 143 OZ do bezpodielového spoluvlastníctva.“
O ďalších faktoch o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa dočítate v našej poradni: https://www.akmv.sk/pravna-poradna-kategoria/bsm/
Naša kancelária Vám vie pomôcť aj vo veciach zrušenia a vyporiadania BSM: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby/vyporiadanie-bsm/