Dedenie v prípade smrti manželky/manžela alebo rodiča

Otázka

Kto bude dediť v prípade, ak zomrie jeden z manželov? 

Odpoveď:

Ak manžel zomrel a nezanechal po sebe závet, v ktorom by odkázal svoj majetok podľa svojej vôle, dedí sa priamo zo zákona. Manžel zosnulého spolu s deťmi zosnulého patria do okruhu osôb, ktoré dedia ako prvé (tzv. prvá dedičská skupina), pričom platí pravidlo, že každý z nich dedí rovnakým dielom (§ 473 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, ďalej ako „OZ“).

Napr. ak by zosnulý manžel mal tri deti z minulého manželstva a jedno dieťa zo súčasného, dedičstvo sa rozpočíta rovnakým dielom medzi všetky tieto deti a jeho súčasnú manželku. Manželka by v takomto prípade zdedila 1/5 majetku svojho zosnulého manžela.

Ak by však zosnulý manžel nemal deti, vnúčatá ani žiadnych iných potomkov, dediť budú spolu
s pozostalým manželom rodičia zosnulého a ďalej „tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu
jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú
domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa (§ 474 ods. 1 OZ).“

V tomto prípade sa už nachádzame v tzv. druhej dedičskej skupine. Aj tu platí, že dedičia dedia rovnakým dielom, no s výnimkou, že pozostalý manžel dostane „vždy najmenej polovicu dedičstva (§ 747 ods. 2 OZ).“

Podiel pozostalého manžela v tejto skupine teda nemôže byť nikdy menší ako jedna polovica celého
dedičstva, bez ohľadu na to, koľko osôb sa okrem neho nachádza v tejto skupine. Ak by však rodičia
zosnulého už nežili a zosnulý žil v čase svojej smrti sám, celé dedičstvo pripadne pozostalému
manželovi.

Otázka

Dobrý den, mám na vás prosbu a potřebuji poradit. Moje maminka zemřela, žila na Slovensku, v pátek měla pohřeb. Maminka měla nějaké půjčky a chtěla bych vědět, jestli tyto půjčky zaniknou, nebo je budeme muset platit my, pozůstalí. Předem děkuji.

Odpoveď:

Vaša otázka naráža na ustanovenie § 470 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník (ďalej ako „OZ“), podľa ktorého „Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

 

Dlhy teda neprepadnú, ale za ich splatenie ďalej zodpovedajú osoby, ktoré ich zdedia. Dedičia však majú povinnosť splatiť zdedené dlhy len do „výšky ceny nadobudnutého dedičstva“, čo znamená, že na splatenie dlhov poručiteľa použijú len tie peňažné prostriedky, ktoré po ňom zdedili. Inými slovami, na splatenie dlhov poručiteľa nebude použitý osobný majetok jeho dedičov, ale len jeho vlastný majetok, ktorý sa okamihom jeho smrti stane súčasťou dedičstva.

 

Dôležité je aj ustanovenie § 470 ods. 2 OZ, v zmysle ktorého „Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.“ Zodpovednosť jednotlivého dediča za dlhy poručiteľa je teda limitovaná aj veľkosťou podielu, ktorý mu z celého dedičstva pripadne. Čím väčší podiel na dedičstve, tým viac musí z nadobudnutého dedičstva „obetovať“ na úhradu poručiteľových dlhov.  

 

V danej veci vám vieme pomôcť s právnym poradenstvom ohľadom dedičského konania, vrátane riešenia dlhov zosnulého. Pomôžeme vám zistiť, či je možné dlh odmietnuť alebo aké možnosti máte pri jeho splácaní. Bližšie informácie ohľadom našich služieb v dedičskom konaní nájdete tu.