Dôvody na rozvod – kedy vás rozvedú?

Otázka:

Aké sú dôvody na rozvod manželstva ? Chceme sa s manželom rozviesť, nie som si však istá, či nás súd rozvedie na základe problémov, ktoré medzi nami vznikli. Existujú zákonné dôvody kedy nás súd musí rozviesť?

Odpoveď:

Medzi dôvody, ktoré možno posudzovať ako závažné porušenie základnej povinnosti, ktorá je pre manželstvo rozhodujúca, sa praxou vykryštalizovala napríklad nevera, alkoholizmus, prípadne nemožnosť/neochota uspokojovať potreby domácností či detí. 

V zmysle § 22 zákona č. 36/2005 o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o rodine“) k zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodnených prípadoch. Vo všeobecnosti k rozvodu manželstva dochádza, ak sú vzťahy trvalo rozvrátené a narušené v zmysle nasledujúcich ustanovení zákona o rodine. Súd v tomto prípade skúma, či vzťahy medzi manželmi nemožno obnoviť, zároveň nepochybne prihliada na záujem maloletých detí. 

Obyčajne sú na rozvod manželstva potrebné závažné dôvody, ktoré nedovoľujú, aby manželstvo naďalej pokračovalo. Práve následkom toho súd skúma, či k ním naozaj došlo. V prípade, ak by bolo možné napraviť vzťahy medzi manželmi, súd manželstvo nerozvedie. 

Manželia majú v manželstve práva a povinnosti, ktoré zákon o rodine explicitne vymedzuje. Možno povedať, že medzi základné povinnosti manželov patrí v prvom rade spoločné bývanie, vernosť, vzájomný rešpekt, spoločná výchova detí a vytváranie zdravého rodinného prostredia (podľa §18, ktorý vzťahy medzi manželmi v tomto ustanovení určuje.) Rovnako tak medzi povinnosti manželov môžeme zaradiť aj starostlivosť o dieťa, či povinnosti týkajúce sa finančnej stránky, ako starostlivosť o potreby domácnosti v rozmedzí svojich schopností a majetkových pomerov. Pokiaľ boli tieto vzťahy trvalo narušené, minimálne jedným z uvedených dôvodov, súd toto manželstvo rozvedie po preskúmaní, či nemožno vzťahy obnoviť. 

Celý proces súdu je dôležitý v tom, že sa snaží predchádzať rozvodom v prípadoch, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Práve na základe toho sa snaží dostatočne zhodnotiť situáciu a to najmä tým, že dá manželom priestor na vyjadrenie sa priamo v konaní. Pokiaľ sa zistí, že dôvod nie je natoľko vážny, aby nebolo možné manželstvo zachrániť, nie je dôvod ho rozvádzať.

10 najčastejších dôvodov na rozvod

Paleta dôvodov, pre ktoré možno rozviesť manželstvo, je skutočne pestrá a závisí od individuálnej situácie každého manželského páru. Už aj z toho dôvodu neuvádza Zákon o rodine (ďalej ako „ZR“) žiadne konkrétne dôvody rozvodu manželstva, stanovuje len, že tieto dôvody musia svedčiť o kvalifikovanom rozvrate manželstva, pri ktorom už manželstvo ako také nemôže plniť svoju funkciu a cieľ (harmonické a trvalé životné spoločenstvo a zabezpečenie riadnej výchovy detí).

Podľa rozsudku Krajského súdu Banská Bystrica, sp. zn. 15CoP/14/2019 „Zvyčajne vznik a prehlbovanie vážneho rozvratu vzájomných vzťahov medzi manželmi vyvoláva viaceré príčiny, ktoré môžu byť objektívneho charakteru (napr. oddelené bývanie, neplodnosť, zásahy príbuzných) alebo subjektívneho charakteru, ktoré spočívajú vo vedomom konaní jedného manžela alebo oboch manželov (napr. nevera, neplnenie základných manželských povinností).“

Podľa § 18 ZR: „Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.“

Podľa § 19 ods. 1 ZR: „O uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom sú povinní starať sa obidvaja manželia podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Uspokojovaním potrieb rodiny je aj osobná starostlivosť o deti a domácnosť.“

Súd musí pri návrhu na rozvod vždy skúmať, či sú porušené jednotlivé povinnosti manželov podľa § 18 a § 19 ods. 1 ZR, ako aj to, či manželstvo ešte plní svoje funkcie (výchovná, ekonomická, biologická, reprodukčná, funkcia vzájomnej podpory).

Medzi najčastejšie uvádzané dôvody rozvodu manželstva možno spomenúť nasledovné:

  • manželia sa osobne nestýkajú, nespávajú spolu, nevedú intímny život
  • manželia nemajú spoločné záujmy
  • medzi manželmi panuje dlhodobý názorový nesúlad v otázkach spoločného života, spoločného vedenia domácnosti, trávenia voľného času a pod.
  • pokusy o zachovanie, udržanie manželstva skončili neúspechom (napr. navštevovanie manželskej poradne za účelom pochopenia, vyriešenia a zlepšenia manželského vzťahu)
  • citové väzby medzi manželmi sú tak vážne, trvalo a nenapraviteľne narušené, že nemožno očakávať, že sa obnovia
  • jeden z manželov nepomáha druhému so starostlivosťou o deti a domácnosť
  • jeden z manželov neprispieva po finančnej stránke dostatočne na chod domácnosti alebo je dlhodobo nezamestnaný
  • manželia nežijú v spoločnej domácnosti (jeden z nich sa odsťahoval napr. k svojmu novému partnerovi alebo k svojim rodičom)
  • jeden z manželov sa dopustil voči druhému trestného činu (napr. prečin nebezpečného vyhrážania)
  • nevera. 
Kedy súd manželstvo nerozvedie?

Prípady, v ktorých súd návrh na rozvod manželstva zamietne, sú veľmi zriedkavé. K inštitútu manželstva, ktoré by malo byť za ideálnych podmienok celoživotným partnerstvom, nemožno síce pristupovať ľahkovážne, no na druhú stranu je manželstvo stále zväzkom dobrovoľným, v ktorom nemožno nikoho nútiť zotrvávať aj proti jeho vôli bez vážnych dôvodov (rozsudok Krajského súdu Žilina, sp. zn. 10CoP/62/2020).

Podľa § 22 Zákona o rodine (ďalej ako „ZR“): „K zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodnených prípadoch.“ Opačným výkladom možno vyvodiť, že ak súd nebude považovať dôvody navrhovateľa na rozvod manželstva za dostatočne závažné, návrh zamietne (napr. ak uváži, že nezhody medzi manželmi sú odstrániteľné, napr. pomocou vzájomnej komunikácie). Pre úspešnosť návrhu je preto nevyhnutné, aby navrhovateľ v návrhu presvedčivo opísal a vysvetlil, prečo „sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia (§ 23 ods. 1 ZR).“

Podľa súdnej praxe dokonca ani „skutočnosť, že navrhovateľka sa na pojednávaní (v stresovej situácii) nevedela verbálne vyjadriť k otázkam ohľadne príčin rozvratu manželstva, nemôže byť dôvodom pre zamietnutie návrhu o rozvod manželstva (rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica, sp. zn. 15CoP/14/2019).“

Ani zamietnutie návrhu na rozvod však nebráni manželom podať nový návrh na rozvod. Ak manžel / manželia preukážu, že za obdobie od zamietnutia prvotného návrhu na rozvod sa ich vzťah ešte zhoršil, teda že nešlo len o krátkodobý rozvrat ich vzťahu, ale tento rozvrat (a jeho príčiny) trval aj naďalej a prehlboval sa až do takej miery, že manželstvo prestalo plniť svoj spoločenský účel z dlhodobého hľadiska (pozri napr. rozhodnutie Krajského súdu Trenčín, sp. zn. 19Co/420/2016), súd s najväčšou istotou manželstvo rozvedie. 

Je nevera dôvod na rozvod?

Vernosť jeden druhému je jednou zo základných zákonných aj morálnych požiadaviek kladených na manželov. Podľa § 18 Zákona o rodine manželia sú „povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.“

Vernosť v manželskom zväzku síce nie je priamo právne vynútiteľná a jej porušenie zákon netrestá, no nevera je bezpochyby jedným z najčastejších dôvodov na rozvod manželstva, ktorý môže svedčiť o jeho rozvrate. V návrhu na rozvod však odporúčame uviesť čo najviac dôvodov, pre ktoré je vhodné manželstvo zrušiť. Aj skutočnosť, že manželia si boli neverní, nemusí v kontexte ich konkrétnej životnej situácie presvedčiť súd o tom, že najlepším riešením bude manželov rozviesť (najmä ak majú maloleté deti). Záležať bude aj na tom, či k nevere došlo len raz alebo opakovane, či neverný manžel oľutoval svoje správanie a prejavil snahu o nápravu manželského vzťahu, či trávi viac času s milencom / milenkou, než so svojou rodinou, ktorú zanedbáva a pod. 

Viac aj v našom príspevku: Môže byť nevera dôvodom na rozvod?

Ako sa rozviesť bez problémov?

To, či bude rozvod prebiehať bez problémov, závisí predovšetkým od vôle manželov pokojne sa rozviesť. Návrh na rozvod manželstva by v takom prípade mali podať obaja manželia. Ak návrh podá len jeden z nich, pričom druhý manžel s tým nesúhlasí a trvá na zachovaní manželstva, možno očakávať, že proti rozvádzajúcemu rozsudku podá odvolanie, čím sa celý proces rozvodu natiahne (odvolacie konanie môže trvať niekoľko mesiacov, niekedy až celý rok).

Zákon o rodine (ďalej ako „ZR“) dáva tiež manželom možnosť dohodnúť sa o veciach týkajúcich sa ich rodiny na čas po rozvode, napr. o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností k ich maloletému dieťaťu (§ 24 ods. 4 ZR), o výške výživného (§ 24 ods. 1 ZR) alebo o úprave styku s maloletým dieťaťom (§ 25 ods. 1 ZR). V prípade, že sa manželia o týchto záležitostiach nedohodnú, rozhodne za nich súd. 

 

V prípade potreby pomoci pri rozvode alebo s prípravou návrhu na rozvod, naša advokátska kancelária Vám vie poskytnúť právne zastupovanie. Viac informácií tu: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby/rozvod-manzelstva/