Koľko trvá vklad do katastra?
Otázka
Chcel by som sa spýtať, koľko bežne trvá vklad do katastra?
Odpoveď:
Dobrý deň,
Katastrálne konanie je upravené v zákone č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon, ďalej len“KZ“).
Podľa § 32 ods. 1 KZ „Okresný úrad rozhodne o návrhu na vklad do 30 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad. Ak ide o strategickú investíciu, rozhodne okresný úrad o návrhu na vklad do 15 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad.“
Citované ustanovenie upravuje v zásade dve odlišné lehoty, ktoré zákon predpisuje okresnému úradu, katastrálnemu odboru na rozhodnutie. Obe lehoty ohraničujú maximálnu dĺžku a trvanie katastrálneho konania. Výnimka uvedená v druhej vete § 32 ods. 1 KZ sa vzťahuje len na strategické investície podľa zákona č. 142/2024 Z. z. o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete.
Základná 30-dňová lehota sa však môže „natiahnuť“, a to najmä vtedy, ak navrhovateľ nezaplatí správny poplatok alebo nepredloží úradu verejnú alebo inú listinu, ktorá potvrdzuje jeho právo k nehnuteľnosti. Aby mohol účastník konania tieto nedostatky odstrániť, úrad konanie dočasne preruší (§ 31a KZ), a to najdlhšie na dobu 30 dní. Doba, počas ktorej je konanie prerušené, sa nezapočítava do zákonom vymedzenej lehoty na rozhodnutie.
Ak úrad rozhodne tak, že návrh na vklad povolí, vykoná zápis do katastra „v deň, ktorým rozhodnutie o povolení vkladu nadobudlo právoplatnosť, najneskôr však v nasledujúci pracovný deň (§ 43 ods. 1 písm. a) KZ).“
Bližšie k prerušeniu katastrálneho konania sa dozviete v našom článku.
Lehota na zrýchlený vklad do katastra
Katastrálny zákon upravuje aj ďalšie dve „špeciálne“ lehoty, v ktorých môže úrad rozhodnúť.
Podľa § 32 ods. 2 KZ „Ak zmluva o prevode nehnuteľnosti bola vyhotovená vo forme notárskej zápisnice alebo bola autorizovaná advokátom, nie je v rozpore s katastrálnym operátom a sú splnené procesné podmienky na povolenie vkladu, okresný úrad rozhodne o návrhu na povolenie vkladu do 20 dní.“
Dôvodom skrátenej lehoty je v tomto prípade skutočnosť, že notár alebo advokát sa svojím podpisom takpovediac „zaručí“ za správnosť zmluvy o prevode nehnuteľnosti z právneho hľadiska (napr. spôsobilosť zmluvy na vklad do katastra podľa § 42 KZ), katastrálnemu úradu tak zostane už len úloha posúdiť zmluvu z formálnej stránky, t. j. preskúmať, či „nie je v rozpore s katastrálnym operátom a sú splnené procesné podmienky na povolenie vkladu.„
Lehotu možno urýchliť aj spôsobom podľa § 32 ods. 3 KZ, ktorý hovorí, že „Okresný úrad môže rozhodnúť na základe žiadosti o urýchlené konanie o návrhu na vklad a zaplatení správneho poplatku do 15 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad. Ak v tejto lehote nerozhodne, rozhodne v lehote podľa odseku 1.“
Žiadosť o urýchlené konanie je potrebné podať súčasne s návrhom na vklad a dokladom o zaplatení správneho poplatku. Za urýchlený vklad podľa § 32 ods. 3 KZ sa platí správny poplatok vo výške 300 eur. Ak by sa však konanie zastavilo alebo dočasne prerušilo, poplatok sa nevracia. Ak sa katastrálnemu úradu nepodarí rozhodnúť v skrátenej lehote aj napriek tomu, že návrh neobsahoval žiadnu chybu, rozhodne v 30-dňovej základnej lehote a navrhovateľovi vráti rozdiel medzi poplatkom zaplateným za urýchlené rozhodnutie a poplatkom za štandardnú dĺžku katastrálneho konania (položka č. 11 Sadzobníka správnych poplatkov, ktorý je prílohou zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch).
Koľko trvá prepis na katastri?
Z formálneho a procesného hľadiska nie je rozdiel medzi „prepisom“ a „zápisom“. Katastrálny zákon pozná len pojem zápis.
Podľa § 4 ods. 2 KZ: „Zápisom práv k nehnuteľnostiam sa rozumie vklad, záznam a poznámka.“
Podľa § 5 ods. 1 KZ: „Vklad je úkon okresného úradu; vkladom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam.„
Aj prepis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti možno docieliť prostredníctvom návrhu na vklad, na ktorý sa vzťahujú lehoty podľa § 32 KZ. Všeobecnou lehotou na rozhodnutie o návrhu na vklad je 30 dní. Podrobnejšie informácie o jednotlivých lehotách v katastrálnom konaní nájdete skôr v tomto príspevku.
Koľko trvá zápis do katastra po dedičskom konaní?
Zápis zdedených nehnuteľností do katastra možno docieliť dvoma spôsobmi, od voľby ktorých môže závisieť aj celková dĺžka katastrálneho konania.
O dedičstve vyhotovuje notár tzv. uznesenie o dedičstve. V zmysle zásady súčinnosti sú notári „povinní zasielať okresným úradom nimi vyhotovené verejné listiny a iné listiny o nehnuteľnostiach a o právach k nehnuteľnostiam, ako aj iné údaje súvisiace s evidovaním nehnuteľností a práv viažucich sa k nim v katastri do 30 dní odo dňa ich vyhotovenia; ak je verejnou listinou rozhodnutie štátneho orgánu, počíta sa lehota odo dňa jeho právoplatnosti (§ 21 ods. 1 KZ).“
V prípade, ak dedič chce mať vlastnícke právo zapísané čo najrýchlejšie, môže sám podať návrh na vklad spolu so žiadosťou o urýchlené konanie, prípadne využiť iné lehoty ponúkané Katastrálnym zákonom. Za takýto návrh sa však platí správny poplatok.
Aktuálna výška správnych poplatkov v katastrálnom konaní
Podanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností je spoplatnené. Výšku poplatkov určuje zákon č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v Položke č. 11, ktorá tvorí jeho prílohu.
Za písomný návrh na vklad sa platí poplatok vo výške 100 eur. Ak je návrh podaný elektronicky, správny poplatok je 50 eur.
Ak účastník konania žiada pri doručení písomného návrhu na vklad rozhodnúť o vklade urýchlene do 15 dní, úrad vyberie od neho poplatok vo výške 300 eur. Pri elektronickej forme doručenia sa v tomto prípade platí 150 eur. Príplatok za urýchlené rozhodnutie je splatný v deň doručenia návrhu na vklad. Ak sa konanie zastavilo alebo návrh na vklad bol zamietnutý, poplatok sa nevracia. Ak katastrálny úrad v skrátenom termíne nerozhodne aj napriek tomu, že návrh neobsahoval nedostatky, vráti navrhovateľovi rozdiel medzi poplatkom zaplateným za urýchlené rozhodnutie a základným poplatkom (100 / 50 eur) za rozhodnutie v základnej 30-dňovej lehote (§ 32 ods. 1 KZ).
Ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov (napr. rôzne vlastnícke vzťahy založené rôznymi nadobúdacími titulmi – kúpna zmluva, darovacia zmluva, rozhodnutie o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov a pod.), poplatok sa vyberie za každý právny úkon osobitne.
Koľko trvá zápis geometrického plánu?
Proces úradného overenia geometrického plánu prebieha na okresnom úrade, katastrálnom odbore a je upravený predovšetkým v § 45 a nasl. vykonávacej vyhlášky ÚGKK SR č. 300/2009 k zákonu č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii (ďalej len „vyhláška“).
Podľa § 46 ods. 2 vyhlášky „Geometrický plán úradne overí okresný úrad do siedmich pracovných dní odo dňa predloženia; geometrický plán s počtom parciel nového stavu alebo dielov parciel väčším ako 25 a výsledky podľa § 44 ods. 3 a 4, ktoré podliehajú úradnému overeniu, overí okresný úrad do štrnástich pracovných dní odo dňa predloženia.“
Služby, ktoré ponúkame v súvislosti s katastrom a zápisom nehnuteľností, si môžete prezrieť na našej stránke: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby-kategoria/nehnutelnosti/