Pobyt pre dieťa narodené na Slovensku dvom cudzincom
Otázka
Dovoľujeme si Vás požiadať o informáciu ohľadom narodenia dieťaťa na území Slovenska dvom občanom tretej krajiny, ktorí sú manželia. Otec dieťaťa má udelený pobyt na Slovensku a manželka sa tu nachádza na dočasnom útočisku. Aké majú povinnosti a možnosti prihlásenia dieťaťa na cudzineckú políciu? Aké sú lehoty a postup? Aké dokumenty sú k tomu potrebné?
Odpoveď:
Podmienky pobytu cudzincov na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o pobyte cudzincov“).
Vo Vašom prípade môžu rodičia požiadať pre dieťa buď o pobyt, alebo o dočasné útočisko.
Ak sa narodí na území Slovenskej republiky štátny príslušník tretej krajiny, ktorého rodič má udelený pobyt na území Slovenskej republiky, môže rodič štátneho príslušníka tretej krajiny narodeného na území Slovenskej republiky alebo členského štátu požiadať policajný útvar o udelenie pobytu. Policajný útvar udelí tomuto dieťaťu:
- a)prechodný pobyt podľa § 27 zákona o pobyte cudzincov, ak majú rodičia udelený prechodný pobyt,
- b)prechodný pobyt podľa § 27 zákona o pobyte cudzincov, ak má rodič udelený dlhodobý pobyt podľa § 52 zákona o pobyte cudzincov,
- c)trvalý pobyt podľa § 43 zákona o pobyte cudzincov, ak má rodič udelený trvalý pobyt podľa § 43 zákona o pobyte cudzincov,
- d) trvalý pobyt podľa § 46 zákona o pobyte cudzincov, ak má rodič udelený trvalý pobyt podľa § 46 zákona o pobyte cudzincov.
K žiadosti rodič predloží
a)platný cestovný doklad dieťaťa alebo vlastný platný cestovný doklad, v ktorom je dieťa zapísané,
b)rodný list dieťaťa,
c)dve fotografie dieťaťa s rozmermi 3 x 3, 5 cm zobrazujúce jeho aktuálnu podobu,
d)doklad o finančnom zabezpečení pobytu dieťaťa,
e)doklad o zabezpečení ubytovania dieťaťa.
Zabezpečenie ubytovania podľa § 122 zákona o pobyte cudzincov sa preukazuje jedným z dokladov :
- čestné vyhlásenie cudzinca o vlastníctve nehnuteľnosti,
- nájomná zmluva s vlastníkom alebo užívateľom nehnuteľnosti a doklad preukazujúci oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti, ak ide o nájomnú zmluvu s užívateľom nehnuteľnosti,
- potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania, alebo
- čestné vyhlásenie fyzickej osoby alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania cudzincovi na území Slovenskej republiky a doklad preukazujúci oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti, ak ide o čestné vyhlásenie užívateľa nehnuteľnosti.
K uvedenej žiadosti o pobyt je potrebné predložiť platný cestovný doklad dieťaťa, inak žiadosť nebude prijatá. Z uvedeného nie je možné požiadať o výnimku nedoloženia cestovného dokladu.
Pre udelenie dočasného útočiska pre dieťa narodené na území Slovenskej republiky musíte kontaktovať Migračný úradu SR.
Kontakt na Migračný úrad SR nájdete na stránke:
https://www.minv.sk/?kontakty_migracny_urad
zdroj: uhcp
Zákonná úprava:
(3) Ak rodič za štátneho príslušníka tretej krajiny narodeného na území Slovenskej republiky alebo členského štátu nepožiada o udelenie pobytu podľa tohto zákona, je povinný zabezpečiť jeho vycestovanie do 90 dní od narodenia, ak tomu nebránia vážne dôvody.
(4) Policajný útvar rozhodne o žiadosti podľa odseku 1 do 30 dní od doručenia žiadosti policajnému útvaru. Pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny narodeného na území Slovenskej republiky alebo členského štátu sa považuje za oprávnený až do právoplatného rozhodnutia
o žiadosti podľa odseku 1.
(5) Ak sa žiadosti podľa odseku 1 vyhovie, policajný útvar písomné rozhodnutie nevydáva a rodičovi zašle písomné oznámenie, že dieťaťu bol udelený pobyt na území Slovenskej republiky, v ktorom uvedie dátum udelenia pobytu.
(6) Policajný útvar zamietne žiadosť podľa odseku 1, ak
a) rodič predloží falošné alebo pozmenené doklady alebo uvedie nepravdivé alebo zavádzajúce údaje,
b) údaje v cestovnom doklade nezodpovedajú skutočnosti,
c) rodič nepredložil doklady podľa odseku 2.
(7) Pri zániku a zrušení udeleného pobytu na základe žiadosti podľa odseku 1 platia ustanovenia tohto zákona podľa druhu udeleného pobytu.
Pokiaľ je matka na dočasnom útočisku, tak dieťa môže získať dočasné útočisko. Na začatie konania je potrebné oznámiť narodenie dieťaťa cudzinke s poskytnutým dočasným útočiskom – zaslať migračnému úradu rodný list dieťaťa. /zdroj. procedurálny odbor, migračný úrad/
Prečítajte si aj: Prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny
Otázka
Dovoľujem si Vás požiadať o informácie týkajúce sa udelenia prechodného pobytu pre dieťa (ešte nenarodené) za účelom zlúčenia rodiny:
- Je aj v prípade dieťaťa nutné podať žiadosť na cudzineckú políciu v mieste jeho bydliska alebo tam platí nejaká výnimka?
- Je možné si rezervovať termín aj v prípade, že dieťa ešte nemá vybavený cestovný doklad alebo ešte nie je narodené? Nakoľko zákon vyžaduje, aby žiadosť bola podaná do 90 dní od narodenia a aktuálne evidujeme problémy s rezervačným systémom.
- Zákon o pobyte cudzincov v ustanovení §62 ods. 1 písm. a) hovorí, že policajný útvar udelí dieťaťu:„prechodný pobyt podľa § 27, ak majú rodičia udelený prechodný pobyt podľa tohto zákona,“ Je potrebné, aby mali obaja rodičia udelený prechodný pobyt alebo postačuje ak má prechodný pobyt udelený len jeden z rodičov?
Odpoveď:
Žiadosť môžete podať kdekoľvek. Nemusí byť kompletná. Stačí, ak má jeden rodič udelený prechodný pobyt – v tomto prípade matka. Druhý rodič ale musí písomne vyjadriť súhlas s tým, že dieťa je v zahraničí. (zdroj: RHCP)
Otázka
Dobrý deň, má sa nám narodiť dieťa a chceme podať žiadosť o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny. Na ktorú cudzineckú políciu môžeme túto žiadosť podať?
Odpoveď:
Dobrý deň,
nakoľko pôjde o prvú žiadosť o udelenie pobytu – môžete ju podať na ktorejkoľvek cudzineckej polícii.
Otázka
Dobrý deň, môžeme si podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel zlúčenia rodiny pre naše dieťa, ktoré ešte nemá pas?
Odpoveď:
Dobrý deň,
v zmysle zákona 404/2011 o pobyte cudzincov §62 ods. 2 písm. a) k žiadosti je potrebné predložiť: „platný cestovný doklad dieťaťa alebo vlastný platný cestovný doklad, v ktorom je dieťa zapísané,“.
Na základe informácie poskytnutej cudzineckou políciou: „Žiadosť u dieťaťa narodeného na území SR môže byť prijatá aj bez cestovného dokladu, doklad však musí byť v čase konania doručený.“
Otázka
Môj manžel aj ja sme občanmi tretej krajiny. Obaja máme platné prechodné pobyty na Slovensku. V auguste sa nám narodil syn. Má slovenský rodný list, ktorý mu vydal miestne príslušný úrad (matrika) a rodné číslo.
Chceme požiadať aj o pobyt pre nášho syna. Boli sme však informovaní, že na podanie žiadosti na cudzineckej polícii máme 90 dní odo dňa jeho narodenia.
Problém je, že náš syn ešte nemá pas. Čakáme na termín v konzuláte v našej krajine, aby sme požiadali o pas už od začiatku septembra, ale postup v rade je veľmi pomalý. Očakávam, že sa dostaneme na konzulát najskôr začiatkom novembra. A ak podáme úspešne žiadosť o pas, jeho vybavenie bude trvať ďalšie niekoľko mesiacov.
Vyzerá to tak, že buď budeme musieť požiadať o pobyt neskoro, alebo podať žiadosť bez pasu a doplniť ho, keď bude vydaný konzulátom. Nie sme si však istí, či to polícia akceptuje.
Potrebovali by sme právnu radu, ako v tejto situácii postupovať, a ocenili by sme, ak by ste nám ju mohli poskytnúť čo najskôr podľa vašej dostupnosti.
Odpoveď:
Podľa § 62 ods. 1 písm. a) zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov (ďalej ako „zákon o pobyte cudzincov“): „Ak sa narodí na území Slovenskej republiky alebo členského štátu štátny príslušník tretej krajiny, ktorého rodič má udelený pobyt podľa tohto zákona, môže rodič štátneho príslušníka tretej krajiny narodeného na území Slovenskej republiky alebo členského štátu požiadať policajný útvar o udelenie pobytu. Policajný útvar udelí tomuto dieťaťu prechodný pobyt podľa § 27, ak majú rodičia udelený prechodný pobyt podľa tohto zákona.“
Podľa § 27 ods. 1 písm. a) zákona o pobyte cudzincov: „Prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny udelí policajný útvar, ak nie sú dôvody na zamietnutie žiadosti podľa § 33 ods. 6, štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý je rodinným príslušníkom štátneho príslušníka tretej krajiny s prechodným pobytom alebo s trvalým pobytom.“ V spojitosti s § 27 ods. 2 písm. b) zákona o pobyte cudzincov: „Za rodinného príslušníka štátneho príslušníka tretej krajiny podľa odseku 1 písm. a) sa považuje slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov štátneho príslušníka tretej krajiny a jeho manžela.“
Cestovný pas maloletého
Doklady potrebné k žiadosti v zmysle § 62 ods. 2 zákona o pobyte cudzincov:
- platný cestovný doklad dieťaťa alebo vlastný platný cestovný doklad, v ktorom je dieťa zapísané,
- rodný list dieťaťa narodeného na území členského štátu,
- farebnú fotografiu dieťaťa s rozmermi 3 x 3,5 cm zobrazujúcu jeho aktuálnu podobu,
- doklad o finančnom zabezpečení pobytu dieťaťa,
- doklad o zabezpečení ubytovania dieťaťa.
Podľa § 62 ods. 6 písm. c) zákona o pobyte cudzincov: „Policajný útvar zamietne žiadosť podľa odseku 1, ak rodič nepredložil doklady podľa odseku 2.“
Cudzinecká polícia Trnava nás informovala, že: „Dieťa buď musí mať vlastný pas, alebo pas rodiča, kde je zapísaný.“
Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície Bratislava sa vyjadrilo: „Žiadosť môžete podať kdekoľvek. Nemusí byť kompletná.“
Uvedené nám potvrdila cudzinecká polícia Žilina: „Žiadosť u dieťaťa narodeného na území SR môže byť prijatá aj bez cestovného dokladu, doklad však musí byť v čase konania doručený. Do rezervačného systému napíšte cestovný doklad rodiča. Ak nemajú obidvaja rodičia pobyt v SR, je potrebný súhlas druhého rodiča.“
Cudzinecká polícia Bratislava nás telefonicky informovala, že pri podaní žiadosti je potrebné doložiť cestovný pas dieťaťa a nie je ju možné podať bez pasu.
Podľa telefonických informácií poskytnutých cudzineckou políciou Trenčín, žiadosť je možné podať bez cestovného pasu so slovenským rodným listom a počas konania sa cestovný pas doloží. Pri rezervácii termínu je v kolónke číslo pasu možné uviesť číslo pasu jedného z rodičov. Vo vygenerovanej vytlačenej žiadosti sa potom číslo pasu rodiča prečiarkne, prípadne prepíše.
Podľa interného predpisu – Príloha k rozkazu riaditeľa ÚHCP P PZ č. 13/2019: Metodika k zabezpečeniu postupu vo veciach pobytu cudzincov na území Slovenskej republiky: V. ČASŤ Narodenie štátneho príslušníka tretej krajiny na území SR alebo iného členského štátu (ďalej ako „Metodika“):
Čl. 4 ods. 2: „ Ak štátny príslušník tretej krajiny cestovný doklad dieťaťa alebo cestovný doklad, v ktorom má dieťa zapísané nepredloží, policajt žiadosť o udelenie pobytu prijme a preruší konanie.“
Čl. 5 ods. 1 písm a): „ Ak policajt zistí, že k žiadosti o udelenie pobytu nie sú priložené všetky stanovené náležitosti alebo existuje iný dôvod na prerušenie konania spracuje písomné rozhodnutie o prerušení konania o žiadosti o udelenie pobytu, ktorým vyzve účastníka konania, aby v určenej lehote odstránil nedostatky podania. Zároveň ho poučí o tom, že ak v určenej lehote nedostatky neodstráni, bude konanie vo veci zastavené.“
Čl 5 ods. 3 písm. a): „Ak žiadateľ nedostatky podania neodstráni v určenej lehote, policajt bezodkladne spracuje písomné rozhodnutie o zastavení konania o žiadosti o udelenie pobytu.“
Rezervácia termínu na podanie žiadosti
Žiadosť o udelenie prechodného pobytu je možné podať na ktorejkoľvek cudzineckej polícii. Túto informáciu nám potvrdil Úrad hraničnej a cudzineckej polície: „Na podanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu je potrebné si rezervovať termín na ktorejkoľvek cudzineckej polícii. V prípade, ak nie je voľný termín, máte možnosť požiadať o výnimku na podanie žiadosti, kontakty nájdete na stránke minv.sk, v sekcii cudzinci.“
Informácie k rezervačnému systému nám poskytlo aj Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície Bratislava: „Nakoľko rezervačný systém prechádza na nový režim a aktuálne sú rezervačný systém ako aj personálne kapacity dosť obmedzené, prosíme Vám o trpezlivosť. Nové termíny je treba pravidelne sledovať, keďže nabiehajú automaticky. Musíte sa objednať len cez rezervačný systém Ministerstva vnútra SR. Nakoľko je záujem o rezervačný systém zo strany verejnosti veľký, stáva sa, že rezervačný systém je krátkodobo preťažený a elektronická služba je nedostupná. Pokiaľ sa Vám pri rezervácii nepodarí nájsť voľný termín, nejedná sa o technickú chybu systému, je nutné vyhľadať termín až na ďalší deň, nakoľko nové termíny sa aktualizujú priebežne.“
Povinnosť vycestovania po lehote 90 dní od narodenia
Zákonná povinnosť vycestovania dieťaťa je upravená v § 63 ods. 3 zákona o pobyte cudzincov: „Ak rodič za štátneho príslušníka tretej krajiny narodeného na území Slovenskej republiky alebo členského štátu nepožiada o udelenie pobytu podľa tohto zákona, je povinný zabezpečiť jeho vycestovanie do 90 dní od narodenia, ak tomu nebránia vážne dôvody.“
Podľa informácií poskytnutých Úradom hraničnej a cudzineckej polície: „Dieťa nemusí vycestovať po lehote 90 dní.“ Túto informáciu nám telefonicky potvrdila aj cudzinecká polícia Bratislava, nakoľko vedia, že nie je možné lehotu 90 dní stihnúť.
Podľa Metodiky: „Upozornenie: V prípade, ak rodič takéhoto štátneho príslušníka nezabezpečil do 90 dní od jeho narodenia vycestovanie z územia SR a po uplynutí tejto doby príde požiadať o udelenie pobytu, OCP PZ bude ďalej riešiť pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny narodeného na území SR alebo členského štátu v súlade s ustanovením § 62 zákona o pobyte cudzincov.“