Nárok na odchodné pri skončení pracovného pomeru
Otázka
Mám nárok na odstupné alebo odchodné pri odchode do predčasného dôchodku?
Odpoveď:
Podľa § 76a ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „zákonník práce“): „Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.“
Zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi poskytnúť odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa §68 ods. 1 Zákonníka práce:„Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec:
- bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
- porušil závažne pracovnú disciplínu.“
Zamestnanec má nárok na odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, čo znamená, že zamestnávateľ môže zamestnancovi vyplatiť aj vyššie odchodné, napr. ak je vyššie odchodné špecifikované v kolektívnej zmluve.
Zamestnanec doručí zamestnancovi potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o priznaní predčasného starobného dôchodku, na základe ktorého mu zamestnávateľ vyplatí odchodné. Zamestnávateľ nie je povinný odchodné vyplatiť skôr.
Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa a podľa § 118 Zákonníka práce sa odchodné nepovažuje za mzdu.
Podľa § 75 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce: „Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a; ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní.“
Viac informácií nájdete priamo tu: Kedy vzniká nárok na odchodné?
Ak potrebujete získať presné informácie o nároku na odchodné, naša advokátska kancelária vám ponúka konzultáciu alebo podrobnú právnu analýzu vašej situácie. Naši odborníci vám pomôžu vyhodnotiť, či spĺňate podmienky na odchodné a aká by mala byť jeho výška. Zabezpečíme tiež správne právne kroky voči zamestnávateľovi, ak by vám odchodné nebolo priznané.
Otázka
Chcela by som Vás požiadať o informáciu týkajúcu sa nároku na odchodné a odstupné, prípadne v akej výške. K koncu decembra tohto roka odchádzam do predčasného dôchodku a u súčasného zamestnávateľa pracujem nepretržite 30 rokov.
Odpoveď:
Dobrý deň,
Čo sa týka odchodného, § 76a ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „ZP“) hovorí, že „zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.“
Zároveň však treba uviesť, že „odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa (§ 76a ods. 3 ZP).“ Nárok na odchodné však nemá ten zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ okamžite skončil pracovný pomer z dôvodu, že sa dopustil závažného porušenia pracovnej disciplíny (§ 76a ods. 4 ZP.
V prípade, ak si budete uplatňovať u Vášho zamestnávateľa nárok na odchodné, musíte zamestnávateľovi zároveň priniesť (alebo doručiť) rozhodnutie Sociálnej poisťovne, ktorým preukážete, že ste požiadali o priznanie starobného dôchodku.
Zatiaľ čo odchodné má charakter „odmeny“ za vykonanú prácu pre určitého zamestnávateľa, odstupné sa vypláca zamestnancovi všeobecne v prípadoch, keď s ním zamestnávateľ skončil pracovný pomer výpoveďou (§ 76 ZP).
Odchodné, ak zamestnanec pracuje aj po dosiahnutí dôchodkového veku a pracovný pomer neprerušil
Pri posudzovaní nároku na odchodné je dôležité, že odchodné podľa Zákonníka práce (ZP) patrí zamestnancovi len „pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 % (§ 76a ods. 1 ZP)“. Odchodné v sume priemerného mesačného zárobku vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi za podmienky, že dotyčný zamestnanec požiada o poskytnutie dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do 10 pracovných dní po jeho skončení.
V prípade, že zamestnanec po dosiahnutí dôchodkového veku pracovný pomer nepreruší, nárok na odchodné mu nevzniká. Tento nárok sa tak viaže výlučne na prvé ukončenie pracovného pomeru po získaní dôchodkového statusu, nevzniká samotným získaním dôchodkového statusu. Nárok na odchodné vznikne dôchodcovi až vtedy, keď ukončí pracovný pomer.
Na okraj dávame ešte do pozornosti, že „odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa (§ 76a ods. 3 ZP).“
Bližšie k téme odchodného sa dočítate v našom článku na tomto odkaze: https://www.akmv.sk/kedy-vznika-narok-na-odchodne/
Prehľad jednotlivých služieb z oblasti pracovného práva, ktoré ponúkame, nájdete tu: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby-kategoria/pracovne-pravo/
Otázka
Mám nárok na odchodné do dôchodku od posledného zamestnávateľa, keď som pracovný pomer ukončil 31.05.2023, potom som bol 1 rok na PN a 6 mesiacov na úrade práce a predčasný dôchodok mi bol priznaný?
Odpoveď:
Dobrý deň,
V zmysle § 76a ods. 1 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „ZP“): „Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.“
Z citovaného ustanovenia jednoznačne vyplýva, že nárok na odchodné vzniká zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru jedine vtedy, ak o poskytnutie dôchodku požiada pred skončením pracovného pomeru alebo aspoň do 10 pracovných dní po jeho skončení. Pre posúdenie existencie nároku na odchodné vo Vašom prípade je teda kľúčové poznať presný dátum podania žiadosti o priznanie dôchodku (či ste oň požiadali v zákonom stanovenom intervale). Vzhľadom na skutočnosť, že dôchodok Vám bol priznaný až 02.11.2024, však možno predpokladať, že o priznanie dôchodku ste požiadali v čase od uplynutia viac ako 10 pracovných dní odo dňa, keď ste skončili Váš pracovný pomer (31.05.2023), a teda nárok na odchodné Vám s najväčšou pravdepodobnosťou nevzniká.