Návrh na zrušenie výživného manželke

Kontaktujte nás!

Ak máte záujem o právne služby nielen z oblasti rodinného práva, neváhajte nás kontaktovať na office@akmv.sk alebo telefonicky na 0915 046 749.

Otázka

Kedy môžem žiadať zrušenie vyživovacej povinnosti voči manželke?

Odpoveď:

Manželia majú už z moci zákona (§ 71 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine, ďalej ako „ZR“) medzi sebou vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak si ju jeden z manželov vo vzťahu k druhému manželovi neplní, v dôsledku čoho dôjde k výraznému rozdielu medzi životnými úrovňami manželov, môže zanedbávaný manžel podať návrh na súd, aby rozhodnutím určil vyživovaciu povinnosť druhému manželovi.

Zákon o rodine však zároveň dáva povinnému manželovi niekoľko možností, ako sa súdom určenej vyživovacej povinnosti zbaviť.

Podľa § 75 ods. 2 ZR „Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.“

Podľa odbornej literatúry môže ísť napr. o prípad, keď súd určil výživné bývalému manželovi, ktorý následne stratil možnosť zárobku svojou trestnou činnosťou (zdroj: Bános J.: Zákon o rodine – EPI komentár).

V zmysle § 78 ods. 1 ZR „súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery.“ Podľa § 78 ods. 3 ZR „Pri zmene pomerov sa vždy prihliadne na vývoj životných nákladov.“

Zrušenie výživného manželke je možné len na návrh.

Úlohou manžela, ktorý sa chce zbaviť vyživovacej povinnosti voči druhému manželovi, bude v oboch prípadoch podrobne a presvedčivo opísať v návrhu buď v čom vidí rozpor platenia výživného s dobrými mravmi, alebo v čom podľa neho spočíva zmena pomerov a prečo odôvodňuje zrušenie vyživovacej povinnosti. Zároveň by nemal zabudnúť v návrhu uviesť aj dátum, od ktorého žiada vyživovaciu povinnosť zrušiť.