Trestné oznámenie za neplatenie výživného

Otázka

Aké sú dôsledky neplatenia výživného a možno podať trestné oznámenie?

Odpoveď:

Dobrý deň,

Právny poriadok Slovenskej republiky vychádza zo zásad, podľa ktorých sa prostriedky trestného práva použijú až v krajnom prípade, keď ostatné „miernejšie“ prostriedky zlyhajú. Ak si rodič, ktorému súd uložil povinnosť platiť výživné, neplní túto povinnosť tak, ako podľa súdneho rozhodnutia má, môže oprávnený alebo jeho zástupca podať najskôr návrh na vykonanie exekúcie – t. j. vymáhanie výživného exekútorom.

O vymáhaní výživného exekútorom sa bližšie dočítate tu.

Súbežne však možno podať na povinného rodiča aj trestné oznámenie z dôvodu, že zanedbáva povinnú výživu.

Podľa § 207 ods. 1 Trestného zákona „Kto najmenej 2 mesiace v období 2 rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na 2 roky.“

Podľa § 207 ods. 2 Trestného zákona „Kto sa najmenej 2 mesiace v období 2 rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na 3 roky.“

Vymáhanie výživného prostredníctvom exekútora však nie je podmienkou podania trestného oznámenia. To znamená, že aj napriek tomu, že prostriedky trestného práva by sa mali používať až v krajnom prípade, keď ostatné – miernejšie a menej invazívne – metódy právneho donútenia zlyhali, orgány činné v trestnom konaní nebudú pri podaní trestného oznámenia zisťovať, či oznamovateľ riešil túto situáciu aj inými prostriedkami, ktoré náš právny poriadok ponúka. Trestné oznámenie im ukladá povinnosť prešetriť a objasniť, či došlo k oznamovanému trestnému činu a kto zaň nesie zodpovednosť.

 

Ak potrebujete pomôcť s podaním trestného oznámenia alebo návrhom na exekúciu pri neplatení výživného, obráťte sa na nás. Viac o našich službách nájdete tu: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby