Slovenské občianstvo po predkoch pre občanov Austrálie
Otázka
Dobrý deň,
Mám záujem požiadať o slovenské občianstvo na základe novely zákona z roku 2022, ktorá umožňuje jeho získanie aj pravnukom slovenských občanov. Môj prastarý otec, S.K., sa narodil na území dnešného Slovenska. V roku 1912 emigroval do Austrálie a v roku 1925 získal austrálske občianstvo. Predpokladám, že v období medzi rokmi 1918 a 1925 mohol byť občanom Československa, čo by mi mohlo umožniť získať slovenské občianstvo, aj keď môj otec nikdy nebol jeho držiteľom.
Odpoveď:
Dobrý deň,
Podľa § 7 ods. 2 písm. j) zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky (ďalej ako „ZoŠO“): „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak nebol štátnym občanom Slovenskej republiky a aspoň jeden z jeho rodičov, prarodičov alebo praprarodičov bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky.“
To znamená, že v takomto prípade žiadateľ nie je povinný preukazovať, že má na území Slovenskej republiky nepretržitý trvalý pobyt aspoň 8 rokov bezprostredne predchádzajúcich podaniu žiadosti o udelenie slovenského štátneho občianstva.
Žiadateľ však stále musí splniť ďalšie podmienky vyplývajúce z § 7 ods. 1 ZoŠO, a to najmä:
- je bezúhonný; za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten
- kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin a od zahladenia odsúdenia neuplynulo päť rokov,
- koho trestné stíhanie za úmyselný trestný čin bolo právoplatne podmienečne zastavené a od uplynutia skúšobnej doby neuplynulo päť rokov,
- koho trestné stíhanie za úmyselný trestný čin bolo zastavené rozhodnutím súdu o schválení zmieru alebo rozhodnutím prokurátora o schválení zmieru a od právoplatnosti tohto rozhodnutia neuplynulo päť rokov.
- ktorému nebol súdom uložený trest vyhostenia,
- proti ktorému nie je vedené trestné stíhanie,
- proti ktorému nie je vedené vydávacie konanie ani konanie o vykonaní európskeho zatýkacieho rozkazu,
- proti ktorému nie je vedené konanie o administratívnom vyhostení,
- proti ktorému nie je vedené konanie o odňatie azylu,
- preukázal ovládanie slovenského jazyka slovom aj písmom a všeobecných znalostí o Slovenskej republike
- plní si povinnosti vyplývajúce z ustanovení právnych predpisov upravujúcich pobyt cudzincov na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie, starobné dôchodkové sporenie, dane, odvody, poplatky, zamestnávanie cudzincov a ďalšie povinnosti vyplývajúce pre cudzincov z právneho poriadku Slovenskej republiky a
- nepredstavuje hrozbu pre verejný poriadok alebo bezpečnosť Slovenskej republiky.
Žiadosť o udelenie štátneho občianstva SR sa podáva osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade Slovenskej republiky. Osobné podanie žiadosti je nutné z dôvodu overenia totožnosti žiadateľa, jeho znalosti slovenského jazyka a vyhotovenia kópie matričných dokladov po porovnaní s originálmi. O podanej žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky koná a rozhoduje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (§ 8 ods. 1 ZoŠO).
Upozorňujeme však, že na udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky nie je právny nárok, a to ani po splnení zákonom stanovených podmienok.
Žiadosť o udelenie slovenského občianstva obsahuje:
- meno, priezvisko, rodné priezvisko, rodné číslo, ak ho má pridelené, dátum a miesto narodenia žiadateľa,
- adresu trvalého pobytu žiadateľa, ak tento zákon neustanovuje inak,
- dôvody žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky a
- dátum a podpis žiadateľa.
Formuláre na vyplnenie žiadosti možno nájsť na oficiálnej webovej stránke Ministerstva vnútra SR.
K žiadosti o udelenie slovenské občianstva prikladá žiadateľ nasledovné prílohy:
- podrobný štruktúrovaný životopis s uvedením osobných údajov, údajov o vzdelaní, pracovnej činnosti, inej zárobkovej činnosti, jazykových znalostiach, osobitných schopnostiach, záujmoch, s uvedením dátumu a podpisu žiadateľa,
- platný doklad totožnosti obsahujúci aktuálnu podobu tváre žiadateľa v čelnom pohľade
- rodný list,
- doklad o osobnom stave, ktorým je sobášny list, právoplatný rozsudok alebo potvrdenie o rozvode manželstva, úmrtný list manžela, ak je žiadateľ ženatý muž alebo vydatá žena, rozvedený alebo ovdovený,
- doklad o pobyte na území Slovenskej republiky, a ak ide o bývalého občana, doklad o poslednom trvalom pobyte na území Slovenskej republiky alebo čestné vyhlásenie o tomto pobyte,
- doklad o bezúhonnosti nie starší ako šesť mesiacov, ktorým je odpis z registra trestov každého štátu, ktorého je alebo v minulosti bol štátnym občanom, a odpis z registra trestov každého štátu, v ktorom mal povolený pobyt v posledných 15 rokoch pred podaním žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky, alebo iný doklad o bezúhonnosti vydaný príslušnými orgánmi týchto štátov,
- tie z uvedených dokladov, ktoré potvrdzujú splnenie povinností podľa § 7 ods. 1 písm. i) týkajúce sa tohto žiadateľa, pričom tie doklady, ktoré sa žiadateľa netýkajú, nahradí čestným vyhlásením s odôvodnením ich nepredloženia; žiadateľ na základe uvedeného predkladá tieto ďalšie doklady:
- potvrdenie daňového úradu, colného úradu a obce o zaplatení daní a poplatkov,
- potvrdenie zamestnávateľa o pracovnom pomere a kópiu pracovnej zmluvy,
- potvrdenie zdravotnej poisťovne o zaplatení poistného na verejné zdravotné poistenie a dĺžke trvania poistného vzťahu,
- potvrdenie zamestnávateľa o zaplatení dane z príjmov a o zaplatení poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a starobné dôchodkové sporenie,
- potvrdenie o štúdiu,
- potvrdenie o poberaní dôchodku,
- potvrdenie o zdroji príjmov postačujúcich na financovanie pobytu žiadateľa a jemu blízkych osôb na území Slovenskej republiky, ak je dobrovoľne nezamestnaný,
- doklady, ktoré nahrádzajú preukázanie ovládania slovenského jazyka.
Na preukázanie skutočnosti, že „aspoň jeden z rodičov, prarodičov alebo praprarodičov žiadateľa bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky“ je k žiadosti potrebné doložiť aj rodné listy predkov (preukazujúce miesto narodenia a príbuzenský vzťah), prípadne iné relevantné dokumenty (osvedčenie o československom štátnom občianstve, sčítacie hárky zo Slovenského národného archívu).
Pri získavaní uvedených dokumentov je možné osloviť obce, farské úrady alebo archívy. Najjednoduchším spôsobom preukázania štátneho občianstva predkov je prostredníctvom sčítacích hárkov, ktoré sú uložené v archívoch. Prvé celoplošné sčítanie obyvateľov na našom území bolo v roku 1921. Neskoršie sčítania prebiehali v rokoch 1930, 1939, 1940, 1950, 1961, 1970, 1980 a 1991.
Rodné listy je zas možné vyžiadať na matričných úradoch alebo v prípade starších rodných listov v archívoch.
Austrália pripúšťa dvojité občianstvo. Ak Austrálčan získa slovenské občianstvo na základe svojho pôvodu (napr. po predkoch), nestratí tým automaticky austrálske občianstvo.
Austrálske zákony umožňujú svojim občanom získať občianstvo inej krajiny bez toho, aby sa museli zriecť austrálskeho občianstva. To znamená, že Austrálčan, ktorý úspešne získa slovenské občianstvo, si môže ponechať obe občianstva súčasne.
Podrobnejšie informácie o procese získania slovenského občianstva nájdete na oficiálnej stránke Generálneho Konzulátu Slovenskej republiky v Sydney.
V prípade záujmu o právnu pomoc nás neváhajte kontaktovať.
Otázka
Narodil som sa v roku 1970 v Austrálii. Moja mama sa narodila v Ilave, bola občiankou Československa, ale otec bol občanom Austrálie. Môžem požiadať o udelenie štátneho občianstva?
Odpoveď:
Od 1. januára 1969 bol na území Slovenska účinný zákon č. 206/1968 Zb. o nadobúdaní a strate štátneho občianstva Slovenskej socialistickej republiky, ktorý v § 8 ods. 4 stanovuje, že dieťa, ktorého jeden z rodičov je cudzincom, nadobúda slovenské štátne občianstvo, ak druhý rodič je občanom Slovenskej socialistickej republiky. Na základe tohto ustanovenia by ste pravdepodobne mohli získať občianstvo narodením, preto odporúčame, aby ste požiadali najprv o osvedčenie o štátnom občianstve.
Tento proces je jednoduchší, a ak vám osvedčenie nebude vydané, môžete následne požiadať o udelenie občianstva po predkoch. Viac informácií o postupe, potrebných dokumentoch a lehotách nájdete na našej stránke:
Osvedčenie o štátnom občianstve
Naša advokátska kancelária vám môže pomôcť so spracovaním a podaním žiadosti. Neváhajte nás kontaktovať, ak potrebujete ďalšie informácie alebo pomoc.
Otázka
Som z Austrálie a rád by som získal pomoc pri žiadosti o občianstvo na základe pôvodu (prarodičia). Mohli by ste mi poskytnúť prehľad cien a asistenciu v tomto procese?
Odpoveď:
Sme advokátska kancelária na Slovensku, ktorá poskytuje právne služby aj v oblasti štátneho občianstva.
Základné informácie:
Podľa § 7 ods. 2 zákona (účinného od 1. apríla 2022) môže byť žiadateľovi, ktorý má povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky, udelené štátne občianstvo Slovenskej republiky bez toho, aby musel splniť podmienku uvedenú v odseku 1, písm. a) (t. j. nepretržitý trvalý pobyt na Slovensku aspoň osem rokov bezprostredne pred podaním žiadosti o udelenie občianstva), ak:
- Nikdy nebol občanom Slovenskej republiky a
- Aspoň jeden z jeho rodičov, starých rodičov alebo prarodičov bol československým občanom, ktorý sa narodil na území Slovenska.
Podmienky:
- Žiadateľ musí mať registrovaný pobyt na Slovensku – spolu so žiadosťou o občianstvo môže požiadať o trvalý pobyt na Slovensku.
- Žiadateľ nikdy nesmel byť občanom Slovenska.
- Žiadateľ musí byť potomkom Slováka, t. j. rodiča, starého rodiča alebo prarodiča, ktorý sa narodil na území Slovenskej republiky.
Dôkaz o znalosti slovenského jazyka nie je v tomto prípade potrebný.
Informácie, ktoré od vás potrebujeme:
Ak máte záujem o získanie slovenského občianstva, prosíme o zaslanie nasledujúcich údajov:
Osobné údaje žiadateľa:
- Meno a priezvisko
- Dátum a miesto narodenia
- Národnosť
- Ďalšie relevantné fakty o vás (predchádzajúce občianstvo, emigrácia, strata občianstva…)
Údaje o rodičoch, starých rodičoch a prarodičoch z rodičovskej strany, ktorá má slovenské korene:
- Meno a priezvisko
- Dátum a miesto narodenia
- Národnosť
- Dátum emigrácie
- Ďalšie relevantné fakty o nich (predchádzajúce občianstvo, emigrácia, strata občianstva…)
Taktiež prosíme o uvedenie ich vzájomných rodinných vzťahov (napr. Ján X. je otec Pavla X.), prípadne poskytnite jednoduchý rodokmeň.
Dokumenty:
Ak máte akékoľvek dokumenty, ktoré preukazujú, že vaši predkovia sa narodili na území Slovenskej republiky alebo že boli občanmi Československa, alebo dokumenty, ktoré preukazujú, že získali zahraničné občianstvo, prosíme, zašlite nám ich v naskenovanej podobe. Ide najmä o rodné listy, naturalizačné dokumenty, listy zo sčítania obyvateľstva, sobášne listy, úmrtné listy, pasy, výpisy z matriky atď. Na dokumentoch musí byť uvedené „Československé občianstvo“. Tieto dokumenty nie sú povinné, ale môžu nám veľmi pomôcť.
Prosíme, pošlite nám e-mail na adresu office@akmv.sk a my vám poskytneme viac informácií alebo naplánujeme videohovor na prediskutovanie vašej situácie.
Viac informácií nájdete tu: Slovenské občianstvo na základe pôvodu.
Otázka
Bol som československým občanom, ale mám nemeckú národnosť. V januári 1945 som emigroval do Austrálie. Nemám žiaden dokument o formálnej strate občianstva. Je možné, že som sa stal občanom Slovenska pri jeho vzniku a na základe toho mám stále slovenské občianstvo?
Odpoveď:
Podľa vyjadrenia Okresného úradu Bratislava, oddelenie štátneho občianstva: „Podľa § 1 bod 2 ústavného dekrétu prezidenta republiky č. 33 Zb. o úprave československého štátneho občianstva osôb národnosti nemeckej a maďarskej československí občania národnosti nemeckej alebo maďarskej strácajú československé štátne občianstvo dňom, kedy tento dekrét nadobudol účinnosť (10.08.1945).
Podľa ústavného dekrétu si mohli podať títo občania žiadosť o zachovanie československého štátneho občianstva, alebo o jeho vrátenie.
Ak nemá žiadateľ doklady o tom, že by bolo jemu a jej rodičom československé štátne občianstvo zachované alebo na žiadosť vrátené (cestovný pas ČSR vydaný po 10.08.1945, alebo osvedčenie o ŠO ČSR vydané po tomto dátume) budeme musieť, žiaľ, žiadosť o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve SR zamietnuť.“
Preverenie, či ste občanom Slovenska, je možné prostredníctvom žiadosti o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve.
Radi vám pomôžeme so žiadosťou o preverenie štátneho občianstva. Neváhajte nás kontaktovať.