Odmietnutie DNA testu otcom
Otázka
Kedy je možné odmietnuť DNA test?
Odpoveď:
Aj napriek tomu, že test DNA je dnes už štandardným, spoľahlivým a nevyhnutným nástrojom na určenie alebo vylúčenie otcovstva, jeho využitie nie je do dnešného dňa ukotvené v žiadnom zákone Slovenskej republiky. Neexistuje teda žiaden právny predpis, na ktorý by sa bolo možné priamo odvolať, ak by sa otec v súdnom konaní o určení otcovstva odmietal podrobiť genetickým testom.
Môže sa však stať, že v priebehu súdneho konania súd priamo nariadi otcovi, aby si nechal „urobiť“ genetické testy. V prípade, že by otec ako účastník konania tento príkaz súdu odmietol, súd mu môže uložiť poriadkovú pokutu z dôvodu, že svojím (ne)konaním sťažuje a spomaľuje priebeh súdneho konania bez akéhokoľvek právne relevantného dôvodu.
V zmysle § 102 ods. 1 písm. a) a c) zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (ďalej ako „CSP“) „Súd môže uložiť poriadkovú pokutu tomu, kto sťažuje postup konania najmä tým, že nesplní povinnosť uloženú súdom a svoju nečinnosť v konaní neospravedlní včas a vážnymi okolnosťami alebo neuposlúchne príkaz súdu.“ Výška poriadkovej pokuty sa môže vyšplhať na 500 eur (§ 102 ods. 2 CSP).
Súd môže účastníkovi konania napr. nariadiť, aby sa dostavil k súdnemu znalcovi, aby mu predložil určité predmety, poskytol potrebné vysvetlenia, podrobil sa lekárskemu vyšetreniu, prípadne krvnej skúške, teda aj odberu vzoriek potrebných pre analýzu DNA.
Podľa názoru Ústavného súdu ČR (I. ÚS 987/07 zo dňa 28. februára 2008) „V konaní o určení otcovstva (…) je súd oprávnený uložiť žalovanému mužovi, aby sa (…) dostavil k znalcovi a strpel odber vzoriek DNA, a to za účelom určenia, prípadne vylúčenia otcovstva. Nie je v rozpore s právnym poriadkom, ak súd vynucuje splnenie tejto povinnosti na žalovanom mužovi, ktorý sa odmieta vyšetreniu podrobiť, pomocou poriadkových pokút či predvedení.“
Máte záujem o naše právne služby k určeniu / zapretiu otcovstva?
Kontaktujte nás na office@akmv.sk.