Odsťahovanie dieťaťa s druhým rodičom do iného mesta
Kontaktujte nás
Ak potrebujete právne služby nielen v oblasti rodinného práva alebo sa chcete niečo opýtať, kontaktujte nás na office@akmv.sk
Otázka
Poprśim o infomráciu, či sa môže rodič, ktorému je dieťa zverené, odsťahovať do iného mesta cez súhlasu druhého rodiča.
Odpoveď:
V prípade, ak sú manželia právoplatne rozvedený a maloleté dieťa bolo súdnym rozhodnutím zverené do osobnej starostlivosti len jedného z nich, pri posudzovaní otázky odsťahovania (t. j. zmeny trvalého bydliska) rodiča s dieťaťom bude podstatné určenie styku druhého rodiča s jeho dieťaťom.
Ak by sa však aj rodičia dohodli na tom, že úpravu styku nebudú od súdu žiadať (§ 25 ods. 2 zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine, ďalej ako „ZR“), to ešte neznamená, že rodič, ktorému bolo dieťa
zverené, môže ľubovoľne zmeniť miesto trvalého pobytu maloletého.
Aj druhý rodič má totiž v zmysle § 28 ods. 2 ZR právo i povinnosť zabezpečovať svojmu dieťaťu
„sústavnú a dôslednú starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývin.“ Pri výkone týchto oprávnení sú obaja rodičia povinní robiť predovšetkým to, čo by bolo v najlepšom záujme ich dieťaťa.
Podľa § 24 ods. 5 ZR „Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri
schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.“
V situácii, ak medzi rodičom a jeho dieťaťom neboli stanovené žiadne pravidlá styku a rodič má obavu, že druhý rodič, ktorému bolo dieťa zverené, sa s ním plánuje odsťahovať (čo by výrazne
narušilo jeho schopnosť stretávať sa so svojím dieťaťom), môže iniciovať konanie o úpravu styku s jeho maloletým dieťaťom.
Zároveň môže požiadať o nariadenie neodkladného opatrenia o úprave jeho stretávania s jeho dieťaťom, a to až dokým súd nerozhodne v otázke styku. Cieľom neodkladného opatrenia bude v tomto prípade „zabezpečiť pravidelný styk rodiča s maloletým dieťaťom v nevyhnutnom rozsahu, ktorý je potrebný aspoň na zachovanie doterajších vzťahov medzi nimi dovtedy, kým súd nerozhodne vo veci samej (rozsudok Krajského súdu Trnava, sp. zn. 11CoP/96/2019).“
Prečítajte si aj:
Úprava styku rodiča s dieťaťom a výživného, ak rodičia spolu nežijú
V minulosti sme riešili aj prípad vysťahovania dieťaťa s jedným rodičom do zahraničia, prípadne, ako je to s dovolenkou. Poradňu k tejto problematike pozri TU.