Podnikanie zahraničných osôb na Slovensku
Otázka:
Manželka a ja sme cudzinci, máme povolenie na pobyt. Ja mám pobyt ako Slovák žijúci v zahraničí a manželka má povolenie na pobyt na účel zlúčenia rodiny. Chceli by sme založiť akciovú spoločnosť, je možné, že by moja manželka bola členom predstavenstva tej spoločnosti?
Odpoveď:
Áno, pokiaľ máte udelený pobyt ako Slovák žijúci v zahraničí môžete aj podnikať, a to aj v akciovej spoločnosti. Vyplýva to priamo z § 29 ods. 3 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. Slovák žijúci v zahraničí tak môže byť aj štatutárnym orgánom obchodnej spoločnosti (konateľom, členom predstavenstva).
Od štatutárneho orgánu (napríklad konateľa, člena predstavenstva) je potrebné odlišovať spoločníka / akcionára. Vo všeobecnosti môžu cudzinci aj z tretích krajín na Slovensku byť aj majiteľmi (spoločníkmi, akcionármi) obchodnej spoločnosti, bez ohľadu na účel udeleného pobytu, prípadne na území SR nemusia mať pobyt ani udelený. Ani Obchodný zákonník nevylučuje, aby členom predstavenstva bola aj zahraničná osoba.
Rovnako aj Vaša manželka môže podnikať, pokiaľ má pobyt na účel zlúčenia rodiny. Vyplýva to z § 27 ods. 6 zákona o pobyte cudzincov (“Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny, môže podnikať; to neplatí, ak ide o rodinného príslušníka podľa odseku 2 písm. e) alebo písm. f), ktorý nesmie podnikať.”)
Vo všeobecnosti, Obchodný zákonník umožňuje zahraničným osobám rovnaké podmienky podnikania ako fyzickým a právnickým osobám podnikajúcim na území Slovenskej republiky. Daná skutočnosť vyplýva aj z § 21 ods.1 a nasl. Obchodného zákonníka: „Zahraničné osoby môžu podnikať na území Slovenskej republiky za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské osoby, pokiaľ zo zákona nevyplýva niečo iné.“ „Zahraničnou osobou sa na účely tohto zákona rozumie fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky.“ Je však v každom konkrétnom prípade potrebné vziať do úvahy aj špecifiká, ktoré upravuje zákon o pobyte cudzincov.
Právna úprava pripúšťa založenie akciovej spoločnosti aj jedným zakladateľom, avšak je podmienkou, aby bola právnickou osobou. Samotná fyzická osoba nemôže akciovú spoločnosť založiť. Zakladateľská zmluva a zakladateľská listina musia mať rovnaké náležitosti. Aktuálne platná právna úprava vyžaduje pri spísaní zakladateľskej listiny prípadne zakladateľskej zmluvy účasť notára, ktorý spíše notársku zápisnicu.
Otázka:
Ako si cudzinec na Slovensku môže založiť s.r.o.? Je rozdiel, či si s.r.o. zakladá cudzinec EÚ občan a občan z tretích krajín?
Odpoveď:
Spoločníkom spoločnosti pritom môže byť aj cudzinec fyzická osoba, ako aj zahraničná právnická osoba (spoločnosť). V prípade cudzinca fyzickej osoby nie je v zásade potrebné do obchodného registra dokladať žiadne špeciálne doklady, pri zahraničnej spoločnosti sa dokladá výpis z jej zahraničného obchodného registra alebo inej evidencie, do ktorej je zapísaná, samozrejme s prekladom do slovenského jazyka s apostillou alebo superlegalizáciou, ak sa to vyžaduje (s niektorými krajinami má SR medzinárodnú zmluvu a takéto overenie nie je potrebné).
Konateľom s.r.o. môže byť tiež cudzinec. Cudzinec musí doložiť výpis z registra trestov buď z krajiny jeho pôvodu, ktorej je národnosti, alebo v ktorej sa zdržiaval aspoň 6 mesiacov posledných 5 rokov. Pokiaľ je cudzinec z členskej krajiny Európskej únie, postačuje, aby doložil neúradný preklad výpisu z registra trestov. V prípade, že cudzinec je z krajiny mimo EÚ musí byť výpis z registra trestov úradný, vyhotovený prekladateľom zapísaným v registri vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR.
Pokiaľ cudzinec nie je občanom krajiny EÚ alebo OECD, musí mať na území SR nahlásený pobyt. Na pobyt v inej krajine EÚ sa neprihliada. Viac k spôsobu udelenia pobytu sa dočítate v tomto našom článku.
Otázka
Dobrý deň, touto cestou si Vás dovoľujem požiadať o informáciu v súvislosti s preukazovaní finančného zabezpečenia pobytu pri žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania. Finančné zabezpečenie pobytu sa preukazuje výpismi z účtov za posledné tri mesiace a sumou 3287,88 eur. Je potrebné, aby zostatok na účte nikdy neklesol pod túto sumu? Alebo postačuje, že na poslednom výpise za posledný mesiac, bude zostatok vyšší ako 3287,88 eur?
Zároveň by ste mi vedeli povedať, či môže občan Veľkej Británie podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania na cudzineckej polícii na Slovensku v prípade, ak sa na Slovensku zdržiava na základe bezvízového styku?
Vopred ďakujem.
Odpoveď:
Podľa stanoviska OCP PZ Trnava, ktoré sa nám podarilo získať, „zákon uvedenú otázku neupravuje, ale vo všeobecnosti je dôležitá výsledná suma posledného mesiaca.“ Aj podľa vyjadrenia RHCP Prešov „musí posledný zostatok dosahovať zákonom stanovenú výšku„. S uvedenými tvrdeniami sa do tretice stotožňuje aj OCP PZ NR, podľa ktorého „musí byť uvedená suma zostatkom v poslednom mesiaci vo výpise z účtu„. Aj podľa stanoviska RHCP BA „požadovaný zostatok na účte musí byť na účte prítomný ku dňu vystavenia potvrdenia, pohyby na účte v priebehu mesiacov môžu byť. Pokiaľ sa na území SR zdržiava oprávnene môže podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu.“
Čo sa týka žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania na Slovensku v prípade, ak sa cudzinec zdržiava na Slovensku na základe bezvízového styku, cudzinec má možnosť podať žiadosť v tomto období. Vyplýva to z § 31 ods. 3 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, v zmysle ktorého „Žiadosť o udelenie prechodného pobytu môže štátny príslušník tretej krajiny podať osobne aj na policajnom útvare, (…) ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, u ktorého sa vízum nevyžaduje.“
Otázka
Môže občan Veľkej Británie podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania na cudzineckej polícii na Slovensku v prípade, ak sa na Slovensku zdržiava na základe bezvízového styku?
Odpoveď:
Dobrý deň,
áno, môže, a to na základe § 31 ods. 3 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, podľa ktorého „Žiadosť o udelenie prechodného pobytu môže štátny príslušník tretej krajiny podať osobne aj na policajnom útvare, ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe platného povolenia na pobyt podľa osobitného predpisu, udeleného tolerovaného pobytu podľa § 58 ods. 1 písm. a) až c) alebo ods. 2, udeleného schengenského víza na účel sezónneho zamestnania, udeleného národného víza podľa § 15, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, u ktorého sa vízum nevyžaduje, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, alebo ak ide o držiteľa osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí; to neplatí, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý žiada o udelenie prechodného pobytu podľa § 23 ods. 5, alebo ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má udelené národné vízum podľa § 15 ods. 1 písm. b) a žiada o udelenie prechodného pobytu na iný účel, ako ten, ktorý deklaroval pri udelení národného víza, a nejde o žiadosť o udelenie prechodného pobytu podľa § 24 až § 26. Štátny príslušník tretej krajiny je oprávnený zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podal úplnú žiadosť o udelenie prechodného pobytu.“