Požičal som peniaze, ako ich mám vymáhať?

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, jedna osoba si odo mňa požičala peniaze na základe ústnej dohody s lehotou splatenia 2 mesiace. Odvtedy uplynulo už 6 mesiacov. Dotyčná osoba posledný mesiac nereaguje na správy. Vedeli by ste mi prosím Vás nejak poradiť, akou cestou vymáhať peniaze?

Odpoveď:

V zásade je možné vyzvať dlžníka, aby dobrovoľne pôžičku vrátil. Výzvu môže zaslať aj advokát. V tomto prípade môže mať väčšiu váhu, nakoľko dlžník si je vedomý, že vec už rieši advokát.  

Pokiaľ máte za to, že výzva bude neúspešná, je ďalšou možnosťou obrátiť sa na súd so žalobou o zaplatenie. Nakoľko by išlo o peňažné plnenie, môže sa podať aj návrh na vydanie platobného rozkazu (prípadne aj v upomínacom konaní), avšak tu upozorňujeme, že súd vydá platobný rozkaz len v prípade „ak je možné vo veci samej alebo o jej časti rozhodnúť na základe skutočností tvrdených žalobcom, o ktorých súd nemá pochybnosti, najmä ak tieto skutočnosti vyplývajú z listinných dôkazov…“ Viac informácií k odporu proti platobnému rozkazu nájdete tu.

Pokiaľ nemáte dostatok dôkazov a bude potrebné vykonať ďalšie dokazovanie na preukázanie Vašich tvrdení (emailová / sms komunikácia, výsluchy svedkov atď.), je potrebné podať žalobu na súd a súd vo veci nariadi pojednávanie. Ak dokážete, že došlo k poskytnutiu pôžičky a dlžník Vám ju neuhradil v lehote splatnosti, súd pravdepodobne rozhodne vo Váš prospech a na základe daného rozsudku môžete dlžnú sumu vymáhať prostredníctvom exekútora. 

K procesu vymáhania pohľadávky si môžete prečítať aj tu.

Otázka

Dobrý deň, ako postupovať v prípade, keď niekto požaduje vrátenie peňazí, ale nebola uzatvorená žiadna zmluva o pôžičke?

Odpoveď:

Dobrý deň, 

Ak nebola medzi vami uzatvorená písomná zmluva o pôžičke, no peniaze boli poskytnuté len na základe ústnej dohody, stále existuje možnosť vymáhať ich súdnou cestou. Podľa § 657 Občianskeho zákonníka (ďalej ako „OZ“) totiž pôjde o zmluvu o pôžičke aj v prípade, ak k požičaniu peňazí došlo len na základe ústneho dojednania.

Jedným z hlavných znakov zmluvy o pôžičke je odplatnosť, t. j. záväzok dlžníka „vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu (vo Vašom prípade peniaze).“ V takomto prípade však bude potrebné najskôr preukázať existenciu dohody, napríklad e-mailovou alebo SMS komunikáciou, svedkami, alebo dôkazmi o prevodoch peňazí či výpismi z bankových účtov. Dôkazné bremeno bude zaťažovať veriteľa (osoba, ktorá peniaze požičala a ktorá ich vymáha naspäť) – ak tvrdí, že požičal peniaze za odplatu, musí to vedieť pred súdom preukázať.

Dlžníkovi sa odporúča zaslať výzva na vrátenie dlhu, a to doporučeným listom s doručenkou, čím sa oficiálne určí splatnosť dlhu. Ak nebude dlh splatený, prichádza do úvahy možnosť podať žalobu na súd, kde súd môže na základe dôkazov rozhodnúť v prospech veriteľa a vydať platobný rozkaz.

 

Viac informácií k vymáhaniu pohľadávok nájdete aj v našej poradni: https://www.akmv.sk/pravna-poradna/vratenie-penazi-pozicky-od-byvalej-priatelky/

V prípade záujmu o naše právne služby v súvislosti (nielen) s vymáhaním pohľadávok sa viac dozviete tu: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby/sudne-vymahanie-pohladavok/