Prezlečenie do uniformy – započítava sa do pracovného času?

Otázka

Zaujíma ma, či podľa Zákonníka práca sa prezlečenie do pracovnej uniformy pri príchode do práce na začiatku pracovnej zmeny a prezlečenie z uniformy do civilného oblečenia na konci pracovnej zmeny zarátava do pracovnej doby.

Odpoveď:

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „ZP“) definuje pracovný čas ako „časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou (§ 85 ods. 1 ZP).“

Jednou zo základných povinností každého zamestnanca je „byť na pracovisku na začiatku pracovného času (§ 81 písm. b) ZP).“

Podľa oficiálneho stanoviska Národného inšpektorátu práce SR je zamestnanec nielen povinný byť prítomný na svojom pracovisku od začiatku pracovného času, ale zároveň byť pripravený tak, aby mohol rovno začať vykonávať svoju prácu. Príprava zamestnanca môže zahŕňať činnosti ako prezlečenie alebo príprava náradia a osobných pomôcok, ktoré sa síce od zamestnanca oprávnene vyžadujú, no napriek tomu ich nemožno započítavať do pracovného času, ktorý je určený výhradne na prácu (zdroj: https://www.ip.gov.sk/zapocitavanie-casu-potrebneho-na-prezlecenie-sa-pracovneho-casu-zamestnanca/).

Na druhú stranu však „Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť čas potrebný na osobnú očistu po skončení práce, ktorý sa zamestnancovi započíta do pracovného času (§ 90 ods. 10 ZP).“ Ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, rozhoduje zamestnávateľ v tomto smere samostatne.

Podľa odbornej literatúry „Nad tento zákonný rámec tak môže zamestnávateľ urobiť aj vo vzťahu k času, ktorý je potrebný pred začatím práce, nielen po jej skončení (Zdroj: Mačuha, Demek, Olšovská, Hamuľák: Zákonník práce – EPI Komentár).“

Prečítajte si aj: Pracovný čas zamestnanca alebo Flexibilný (pružný) pracovný čas