Slovenské občianstvo na základe pôvodu / predkov

Otázka:

Chcel(a) by som získať overené rodné listy mojich starých rodičov na Slovensku ako súčasť žiadosti o dvojité občianstvo na základe pôvodu. Som občanom USA, ale môj starý otec sa narodil v roku 1891 a emigroval do Spojených štátov v roku 1913. Moja stará mama sa narodila v roku 1907 a emigrovala do Spojených štátov v roku 1921.

Odpoveď:

V prípade záujmu Vám radi vyžiadame rodný list, sobášny list, úmrtný list alebo census sheet.

 

Ak predok emigroval pred rokom 1921, je potrebné predložiť dôkaz, že mal československé občianstvo. Keďže prvé sčítanie obyvateľstva prebehlo až v roku 1921, ideálne by bolo predložiť pas alebo iný oficiálny dokument vydaný v Československu, v ktorom je uvedené občianstvo. Rodný list predka nedokazuje československé občianstvo.

Otázka:

Narodil som sa v roku 1970 v Austrálii. Moja mama sa narodila v Ilave, bola občiankou Československa, ale otec bol občanom Austrálie. Môžem požiadať o udelenie štátneho občianstva?

Odpoveď:

Od 1. januára 1969 bol na území Slovenska účinný zákon č. 206/1968 Zb. o nadobúdaní a strate štátneho občianstva Slovenskej socialistickej republiky, ktorý v § 8 ods. 4 stanovuje, že dieťa, ktorého jeden z rodičov je cudzincom, nadobúda slovenské štátne občianstvo, ak druhý rodič je občanom Slovenskej socialistickej republiky. Na základe tohto ustanovenia by ste pravdepodobne mohli získať občianstvo narodením, preto odporúčame, aby ste požiadali najprv o osvedčenie o štátnom občianstve.

Tento proces je jednoduchší, a ak vám osvedčenie nebude vydané, môžete následne požiadať o udelenie občianstva po predkoch. Viac informácií o postupe, potrebných dokumentoch a lehotách nájdete na našej stránke:

Osvedčenie o štátnom občianstve

Naša advokátska kancelária vám môže pomôcť so spracovaním a podaním žiadosti. Neváhajte nás kontaktovať, ak potrebujete ďalšie informácie alebo pomoc.

Otázka:

Som z Austrálie a rád by som získal pomoc pri žiadosti o občianstvo na základe pôvodu (prarodičia). Mohli by ste mi poskytnúť prehľad cien a asistenciu v tomto procese?

Odpoveď:

Sme advokátska kancelária na Slovensku, ktorá poskytuje právne služby aj v oblasti štátneho občianstva.

Základné informácie:

Podľa § 7 ods. 2 zákona (účinného od 1. apríla 2022) môže byť žiadateľovi, ktorý má povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky, udelené štátne občianstvo Slovenskej republiky bez toho, aby musel splniť podmienku uvedenú v odseku 1, písm. a) (t. j. nepretržitý trvalý pobyt na Slovensku aspoň osem rokov bezprostredne pred podaním žiadosti o udelenie občianstva), ak:

  • Nikdy nebol občanom Slovenskej republiky a
  • Aspoň jeden z jeho rodičov, starých rodičov alebo prarodičov bol československým občanom, ktorý sa narodil na území Slovenska.

Podmienky:

  • Žiadateľ musí mať registrovaný pobyt na Slovensku – spolu so žiadosťou o občianstvo môže požiadať o trvalý pobyt na Slovensku.
  • Žiadateľ nikdy nesmel byť občanom Slovenska.
  • Žiadateľ musí byť potomkom Slováka, t. j. rodiča, starého rodiča alebo prarodiča, ktorý sa narodil na území Slovenskej republiky.

Dôkaz o znalosti slovenského jazyka nie je v tomto prípade potrebný.

Informácie, ktoré od vás potrebujeme:

Ak máte záujem o získanie slovenského občianstva, prosíme o zaslanie nasledujúcich údajov:

Osobné údaje žiadateľa:

  • Meno a priezvisko
  • Dátum a miesto narodenia
  • Národnosť
  • Ďalšie relevantné fakty o vás (predchádzajúce občianstvo, emigrácia, strata občianstva…)

Údaje o rodičoch, starých rodičoch a prarodičoch z rodičovskej strany, ktorá má slovenské korene:

  • Meno a priezvisko
  • Dátum a miesto narodenia
  • Národnosť
  • Dátum emigrácie
  • Ďalšie relevantné fakty o nich (predchádzajúce občianstvo, emigrácia, strata občianstva…)

Taktiež prosíme o uvedenie ich vzájomných rodinných vzťahov (napr. Ján X. je otec Pavla X.), prípadne poskytnite jednoduchý rodokmeň.

Dokumenty:

Ak máte akékoľvek dokumenty, ktoré preukazujú, že vaši predkovia sa narodili na území Slovenskej republiky alebo že boli občanmi Československa, alebo dokumenty, ktoré preukazujú, že získali zahraničné občianstvo, prosíme, zašlite nám ich v naskenovanej podobe. Ide najmä o rodné listy, naturalizačné dokumenty, listy zo sčítania obyvateľstva, sobášne listy, úmrtné listy, pasy, výpisy z matriky atď. Na dokumentoch musí byť uvedené „Československé občianstvo“. Tieto dokumenty nie sú povinné, ale môžu nám veľmi pomôcť.

Prosíme, pošlite nám e-mail na adresu office@akmv.sk a my vám poskytneme viac informácií alebo naplánujeme videohovor na prediskutovanie vašej situácie.

Viac informácií nájdete tu: Slovenské občianstvo na základe pôvodu.

Otázka

Moji rodičia boli občania Československa, narodení v Bratislave, ale emigrovali do USA v roku 1964. Ja som sa narodila o rok na to už v USA. V čase môjho narodenia bol otec stále československým občanom, ale matka už nie. Neskôr bol aj otec naturalizovaný a stratil československé občianstvo, ale asi pred rokom mu bolo udelené slovenské občianstvo. Môžem požiadať o udelenie slovenského občianstva?  

Odpoveď:

V zmysle § 1 ods. 2 zákona č. 194/1949 o nadobúdaní a strácaní československého štátneho občianstva účinného v čase Vášho narodenia: „Dieťa, ktoré sa narodí v cudzine, nadobúda narodením štátne občianstvo, ak sú jeho otec i matka občanmi; dieťa, ktoré sa narodí v cudzine a ktorého otec alebo matka je občanom, naproti tomu druhý z rodičov je cudzincom, nadobúda štátne občianstvo, ak s tým vysloví súhlas výkonný orgán okresného národného výboru na žiadosť toho z rodičov, ktorý je občanom. Žiadosť o súhlas možno podať do jedného roku od narodenia.“ Keďže Vaši rodičia neboli obaja československými občanmi v čase Vášho narodenia, narodením ste štátne občianstvo pravdepodobne nenadobudli, jedine, že by Váš otec podal žiadosť a výkonný orgán národného výboru by ju odsúhlasil.  

 

V zmysle § 7 ods. 2 písm. j) zákona č. 40/1993 o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak nebol štátnym občanom Slovenskej republiky a aspoň jeden z jeho rodičov, prarodičov alebo praprarodičov bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky.“ Podmienkou v ods.1 písm. a) je 8-ročný nepretržitý pobyt, ktorý sa pri udelení občianstva po predkoch nevyžaduje.

 

Uvedené nám potvrdil aj Okresný úradu Bratislava: „V takomto prípade je možné podať žiadosť o udelenie štátneho občianstva SR po predkoch, to, že má otec v súčasnosti slovenské štátne občianstvo tam nehrá rolu. Keby otec československé štátne občianstvo nestratil, aj tak by ste nezískali ČS občianstvo narodením, lebo v čase Vášho narodenia v cudzine museli byť obaja rodičia ČS občanmi.“