Slovenské občianstvo na základe pôvodu / predkov

Otázka

Môže o slovenské občianstvo požiadať aj môj manžel, ktorý nemá slovenských predkov?  

Odpoveď:

Manžela nie je možné zahrnúť do Vašej žiadosti o udelenie štátneho občianstva po predkoch.

V zmysle § 7 ods. 2 písm. a) zákona o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak uzavrel manželstvo so štátnym občanom Slovenskej republiky, toto manželstvo trvá a žije v tomto manželstve v spoločnej domácnosti na území Slovenskej republiky najmenej počas piatich rokov bezprostredne predchádzajúcich podaniu žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky.“

Váš manžel môže požiadať o udelenie občianstva na základe manželstva, avšak vyžaduje sa, aby ste Vy získali slovenské občianstvo ešte pred sobášom. Následne je potrebné, aby ste nepretržite žili v spoločnej domácnosti minimálne 5 rokov pred tým, ako si podá žiadosť o udelenie občianstva.

V prípade, že ešte nemáte slovenské občianstvo a už ste zosobášení, prichádzajú do úvahy ostatné všeobecné možnosti udelenia občianstva. Viac sa dočítate v našom článku. https://www.akmv.sk/udelenie-statneho-obcianstva-sr/

Ak potrebujete právnu pomoc pri vybavovaní štátneho občianstva Slovenskej republiky, naša advokátska kancelária AKMV vám poskytne kompletné služby od prípravy dokumentov až po zastupovanie v celom konaní. https://www.akmv.sk/pravne-sluzby/udelenie-ziskanie-obcianstva/

Otázka

Aké dokumenty sú potrebné k žiadosti o udelenie štátneho občianstva po predkoch?

Odpoveď:

Okrem všeobecných dokumentov, ktoré sú obligatórnymi prílohami každej žiadosti o udelenie štátneho občianstva, je potrebné preukázať narodenie predka na Slovenku, jeho československé občianstvo a väzbu – priamu líniu medzi žiadateľom a predkom. 
 
1 . Miesto narodenia na Slovensku
Miesto narodenia sa preukazuje rodným listom predka. Upozorňujeme, že sa musel narodiť na území, vymedzenom dnešným územím Slovenskej republiky. 
 
2. Štátne občianstvo predka
Vyžaduje sa, aby mal predok československé štátne občianstvo. Slovenské štátne občianstvo predka nie je postačujúce. Zákon nevymedzuje dokument, ktorým musí žiadateľ občianstvo preukázať. Občianstvo predka je možné preukázať akýmkoľvek dokumentom, v ktorom je občianstvo výslovne uvedené, napr. cestovným pasom, sobášnym listom, sčítacím hárkom, úmrtným listom, rodným listom, domovským listom, krstným listom…  Uvedené doklady musia byť vydané v Československu (zahraničné dokumenty nie sú akceptované). 
 
Samotný rodný list, ktorý neobsahuje údaj o štátnom občianstve, na preukázanie občianstva nepostačuje. 
 
V prípade, ak dokladom preukazujúcim štátne občianstvo predka nedisponujete, najjednoduchšie je vyžiadanie sčítacie hárku.
 
3. Preukázanie väzby – priamej línie
 
Vzťah medzi žiadateľom a predkom je možné preukázať rodnými listami predkov v priamej línii, až po konkrétneho predka. V prípade, ak sú rodné listy zahraničné, vyžaduje sa apostila a úradný preklad.
 
Upozorňujeme, že ministerstvo posudzuje každý prípad individuálne a môže požadovať ďalšie dokumenty na preukázanie vyššie uvedených faktov. 
 
 Viac sa o podmienkach získania slovenského občianstva na základe pôvodu predkov dočítate v našom článku Slovenské občianstvo po predkoch (starých rodičoch / prarodičoch).
 
 Ak potrebujete právne poradenstvo alebo asistenciu pri získaní slovenského občianstva po predkoch, naši právnici vám radi pomôžu s celým procesom. Neváhajte nás kontaktovať

Otázka

Môže žiadateľ pri podaní žiadosti o udelenie štátneho občianstva po predkoch zahrnúť do svojej žiadosti aj svoje deti mladšie ako 14 rokov?

Odpoveď:

Dobrý deň,

podľa § 7 ods. 2 písm. j) zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak nebol štátnym občanom Slovenskej republiky a aspoň jeden z jeho rodičov, prarodičov alebo praprarodičov bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky.“ 

 

Žiadateľ si podľa tohto právneho predpisu môže zahrnúť do žiadosti svoje deti, ktoré sú mladšie ako 14 rokov iba v prípade, že predok žiadateľa, ktorý je bývalým československým občanom narodeným na území Slovenskej republiky,  je vo vzťahu k deťom žiadateľa starý rodič alebo prastarý rodič. V prípade, ak by to bola ešte ďalšia generácia, na ňu sa už toto písmeno j) nevzťahuje, a tieto deti by už nespĺňali zákonné podmienky na udelenie štátneho občianstva SR. Uvedené nám potrvrdilo aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. 

Otázka

Je potrebné, aby žiadateľ o slovenské občianstvo na základe pôvodu, ktorý nemá povolenie na pobyt, požiadal o slovenské povolenie na pobyt a následne si ho po schválení vyzdvihol? Existuje časový limit, v ktorom musí po schválení vycestovať do Slovenska na vyzdvihnutie povolenia na pobyt, a ak áno, dokedy si ho musí vyzdvihnúť?

Odpoveď:

Dobrý deň,

ak žiadateľ o slovenské občianstvo na základe predkov nemá trvalý pobyt na Slovensku, je potrebné, aby si najprv vybavil povolenie na pobyt. V prípadoch, keď je trvalý pobyt udelený na základe špeciálnych dôvodov súvisiacich s predkami, sa karta pobytového povolenia spravidla nevydáva.

V prípade, že si žiadateľ želá získať kartu pobytového povolenia, je nevyhnutné uviesť konkrétnu adresu ubytovania, na ktorej bude evidovaný. Ak žiadateľ nemá trvalé ani prechodné ubytovanie v Slovenskej republike, jeho pobyt bude administratívne registrovaný na príslušnom obecnom úrade.