Slovenské občianstvo na základe pôvodu / predkov
Otázka:
Chcel(a) by som získať overené rodné listy mojich starých rodičov na Slovensku ako súčasť žiadosti o dvojité občianstvo na základe pôvodu. Som občanom USA, ale môj starý otec sa narodil v roku 1891 a emigroval do Spojených štátov v roku 1913. Moja stará mama sa narodila v roku 1907 a emigrovala do Spojených štátov v roku 1921.
Odpoveď:
V prípade záujmu Vám radi vyžiadame rodný list, sobášny list, úmrtný list alebo census sheet.
Ak predok emigroval pred rokom 1921, je potrebné predložiť dôkaz, že mal československé občianstvo. Keďže prvé sčítanie obyvateľstva prebehlo až v roku 1921, ideálne by bolo predložiť pas alebo iný oficiálny dokument vydaný v Československu, v ktorom je uvedené občianstvo. Rodný list predka nedokazuje československé občianstvo.
Otázka:
Narodil som sa v roku 1970 v Austrálii. Moja mama sa narodila v Ilave, bola občiankou Československa, ale otec bol občanom Austrálie. Môžem požiadať o udelenie štátneho občianstva?
Odpoveď:
Od 1. januára 1969 bol na území Slovenska účinný zákon č. 206/1968 Zb. o nadobúdaní a strate štátneho občianstva Slovenskej socialistickej republiky, ktorý v § 8 ods. 4 stanovuje, že dieťa, ktorého jeden z rodičov je cudzincom, nadobúda slovenské štátne občianstvo, ak druhý rodič je občanom Slovenskej socialistickej republiky. Na základe tohto ustanovenia by ste pravdepodobne mohli získať občianstvo narodením, preto odporúčame, aby ste požiadali najprv o osvedčenie o štátnom občianstve.
Tento proces je jednoduchší, a ak vám osvedčenie nebude vydané, môžete následne požiadať o udelenie občianstva po predkoch. Viac informácií o postupe, potrebných dokumentoch a lehotách nájdete na našej stránke:
Osvedčenie o štátnom občianstve
Naša advokátska kancelária vám môže pomôcť so spracovaním a podaním žiadosti. Neváhajte nás kontaktovať, ak potrebujete ďalšie informácie alebo pomoc.
Otázka:
Som z Austrálie a rád by som získal pomoc pri žiadosti o občianstvo na základe pôvodu (prarodičia). Mohli by ste mi poskytnúť prehľad cien a asistenciu v tomto procese?
Odpoveď:
Sme advokátska kancelária na Slovensku, ktorá poskytuje právne služby aj v oblasti štátneho občianstva.
Základné informácie:
Podľa § 7 ods. 2 zákona (účinného od 1. apríla 2022) môže byť žiadateľovi, ktorý má povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky, udelené štátne občianstvo Slovenskej republiky bez toho, aby musel splniť podmienku uvedenú v odseku 1, písm. a) (t. j. nepretržitý trvalý pobyt na Slovensku aspoň osem rokov bezprostredne pred podaním žiadosti o udelenie občianstva), ak:
- Nikdy nebol občanom Slovenskej republiky a
- Aspoň jeden z jeho rodičov, starých rodičov alebo prarodičov bol československým občanom, ktorý sa narodil na území Slovenska.
Podmienky:
- Žiadateľ musí mať registrovaný pobyt na Slovensku – spolu so žiadosťou o občianstvo môže požiadať o trvalý pobyt na Slovensku.
- Žiadateľ nikdy nesmel byť občanom Slovenska.
- Žiadateľ musí byť potomkom Slováka, t. j. rodiča, starého rodiča alebo prarodiča, ktorý sa narodil na území Slovenskej republiky.
Dôkaz o znalosti slovenského jazyka nie je v tomto prípade potrebný.
Informácie, ktoré od vás potrebujeme:
Ak máte záujem o získanie slovenského občianstva, prosíme o zaslanie nasledujúcich údajov:
Osobné údaje žiadateľa:
- Meno a priezvisko
- Dátum a miesto narodenia
- Národnosť
- Ďalšie relevantné fakty o vás (predchádzajúce občianstvo, emigrácia, strata občianstva…)
Údaje o rodičoch, starých rodičoch a prarodičoch z rodičovskej strany, ktorá má slovenské korene:
- Meno a priezvisko
- Dátum a miesto narodenia
- Národnosť
- Dátum emigrácie
- Ďalšie relevantné fakty o nich (predchádzajúce občianstvo, emigrácia, strata občianstva…)
Taktiež prosíme o uvedenie ich vzájomných rodinných vzťahov (napr. Ján X. je otec Pavla X.), prípadne poskytnite jednoduchý rodokmeň.
Dokumenty:
Ak máte akékoľvek dokumenty, ktoré preukazujú, že vaši predkovia sa narodili na území Slovenskej republiky alebo že boli občanmi Československa, alebo dokumenty, ktoré preukazujú, že získali zahraničné občianstvo, prosíme, zašlite nám ich v naskenovanej podobe. Ide najmä o rodné listy, naturalizačné dokumenty, listy zo sčítania obyvateľstva, sobášne listy, úmrtné listy, pasy, výpisy z matriky atď. Na dokumentoch musí byť uvedené „Československé občianstvo“. Tieto dokumenty nie sú povinné, ale môžu nám veľmi pomôcť.
Prosíme, pošlite nám e-mail na adresu office@akmv.sk a my vám poskytneme viac informácií alebo naplánujeme videohovor na prediskutovanie vašej situácie.
Viac informácií nájdete tu: Slovenské občianstvo na základe pôvodu.
Otázka
Moji rodičia boli občania Československa, narodení v Bratislave, ale emigrovali do USA v roku 1964. Ja som sa narodila o rok na to už v USA. V čase môjho narodenia bol otec stále československým občanom, ale matka už nie. Neskôr bol aj otec naturalizovaný a stratil československé občianstvo, ale asi pred rokom mu bolo udelené slovenské občianstvo. Môžem požiadať o udelenie slovenského občianstva?
Odpoveď:
V zmysle § 1 ods. 2 zákona č. 194/1949 o nadobúdaní a strácaní československého štátneho občianstva účinného v čase Vášho narodenia: „Dieťa, ktoré sa narodí v cudzine, nadobúda narodením štátne občianstvo, ak sú jeho otec i matka občanmi; dieťa, ktoré sa narodí v cudzine a ktorého otec alebo matka je občanom, naproti tomu druhý z rodičov je cudzincom, nadobúda štátne občianstvo, ak s tým vysloví súhlas výkonný orgán okresného národného výboru na žiadosť toho z rodičov, ktorý je občanom. Žiadosť o súhlas možno podať do jedného roku od narodenia.“ Keďže Vaši rodičia neboli obaja československými občanmi v čase Vášho narodenia, narodením ste štátne občianstvo pravdepodobne nenadobudli, jedine, že by Váš otec podal žiadosť a výkonný orgán národného výboru by ju odsúhlasil.
V zmysle § 7 ods. 2 písm. j) zákona č. 40/1993 o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak nebol štátnym občanom Slovenskej republiky a aspoň jeden z jeho rodičov, prarodičov alebo praprarodičov bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky.“ Podmienkou v ods.1 písm. a) je 8-ročný nepretržitý pobyt, ktorý sa pri udelení občianstva po predkoch nevyžaduje.
Uvedené nám potvrdil aj Okresný úradu Bratislava: „V takomto prípade je možné podať žiadosť o udelenie štátneho občianstva SR po predkoch, to, že má otec v súčasnosti slovenské štátne občianstvo tam nehrá rolu. Keby otec československé štátne občianstvo nestratil, aj tak by ste nezískali ČS občianstvo narodením, lebo v čase Vášho narodenia v cudzine museli byť obaja rodičia ČS občanmi.“
Otázka
Môže o slovenské občianstvo požiadať aj môj manžel, ktorý nemá slovenských predkov?
Odpoveď:
Manžela nie je možné zahrnúť do Vašej žiadosti o udelenie štátneho občianstva po predkoch.
V zmysle § 7 ods. 2 písm. a) zákona o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak uzavrel manželstvo so štátnym občanom Slovenskej republiky, toto manželstvo trvá a žije v tomto manželstve v spoločnej domácnosti na území Slovenskej republiky najmenej počas piatich rokov bezprostredne predchádzajúcich podaniu žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky.“
Váš manžel môže požiadať o udelenie občianstva na základe manželstva, avšak vyžaduje sa, aby ste Vy získali slovenské občianstvo ešte pred sobášom. Následne je potrebné, aby ste nepretržite žili v spoločnej domácnosti minimálne 5 rokov pred tým, ako si podá žiadosť o udelenie občianstva.
V prípade, že ešte nemáte slovenské občianstvo a už ste zosobášení, prichádzajú do úvahy ostatné všeobecné možnosti udelenia občianstva. Viac sa dočítate v našom článku. https://www.akmv.sk/udelenie-statneho-obcianstva-sr/
Ak potrebujete právnu pomoc pri vybavovaní štátneho občianstva Slovenskej republiky, naša advokátska kancelária AKMV vám poskytne kompletné služby od prípravy dokumentov až po zastupovanie v celom konaní. https://www.akmv.sk/pravne-sluzby/udelenie-ziskanie-obcianstva/
Otázka
Aké dokumenty sú potrebné k žiadosti o udelenie štátneho občianstva po predkoch?
Odpoveď:
Otázka
Bol som československým občanom, ale mám nemeckú národnosť. V januári 1945 som emigroval do Austrálie. Nemám žiaden dokument o formálnej strate občianstva. Je možné, že som sa stal občanom Slovenska pri jeho vzniku a na základe toho mám stále slovenské občianstvo?
Odpoveď:
Podľa vyjadrenia Okresného úradu Bratislava, oddelenie štátneho občianstva: „Podľa § 1 bod 2 ústavného dekrétu prezidenta republiky č. 33 Zb. o úprave československého štátneho občianstva osôb národnosti nemeckej a maďarskej československí občania národnosti nemeckej alebo maďarskej strácajú československé štátne občianstvo dňom, kedy tento dekrét nadobudol účinnosť (10.08.1945).
Podľa ústavného dekrétu si mohli podať títo občania žiadosť o zachovanie československého štátneho občianstva, alebo o jeho vrátenie.
Ak nemá žiadateľ doklady o tom, že by bolo jemu a jej rodičom československé štátne občianstvo zachované alebo na žiadosť vrátené (cestovný pas ČSR vydaný po 10.08.1945, alebo osvedčenie o ŠO ČSR vydané po tomto dátume) budeme musieť, žiaľ, žiadosť o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve SR zamietnuť.“
Preverenie, či ste občanom Slovenska, je možné prostredníctvom žiadosti o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve.
Radi vám pomôžeme so žiadosťou o preverenie štátneho občianstva. Neváhajte nás kontaktovať.
Otázka
DVOJITÉ OBČIANSTVO PRE OBČANA KANADY
Má moja dcéra, občianka Kanady, nárok nadobudnúť slovenské občianstvo na základe toho, že jej otec a dvaja starí rodičia sa narodili v Československej republike?
Rád by som doplnil, že „Žiadosť o zistenie štátneho občianstva,“ ktorú som podal, bola zamietnutá z dôvodu, že moje československé občianstvo bolo zrušené medzi rokmi 1986 a 1993.
Nedávno som bol informovaný, že legislatíva týkajúca sa občianstva bola upravená v roku 2021, a podľa môjho chápania by teraz malo byť možné žiadať o občianstvo na základe toho, že aspoň jeden rodič alebo starý rodič bol československým štátnym občanom. Ak by ste mi mohli potvrdiť správnosť tohto porozumenia, bol by som Vám veľmi vďačný.
Odpoveď:
Keďže Vaša dcéra dostala zamietavé stanovisko k získaniu Osvedčenia o štátnom občianstve, ktorým sa dá zistiť, či nejaká osoba je alebo nie je slovenským občanom, môže požiadať o štátne občianstvo podľa §7 ods. 2 písm. j zákona č. 40/1993 o štátnom občianstve SR. K tomu bude potrebovať najmä nasledovné doklady.
Od 1. apríla 2022 je možné požiadať o slovenské občianstvo na základe pôvodu, ak rodič, starý rodič alebo prastarý rodič bol československým občanom narodeným na území dnešnej Slovenskej republiky.
Na podanie žiadosti o slovenské občianstvo je potrebné predložiť tieto dokumenty:
Žiadosť o povolenie na pobyt v Slovenskej republike:
-
Vyplnená žiadosť o povolenie na pobyt – v prílohe; 2x fotografia (3,5 x 3 cm),
-
Doklad o ubytovaní (ak takýto doklad nemáte, stačí uviesť obec/mesto v žiadosti),
-
Platný pas,
-
Rodný list (overený ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillovaný slovenským veľvyslanectvom a preložený do slovenčiny úradným prekladateľom),
-
Dokumenty o osobnom stave žiadateľa (sobášny list, právoplatné rozhodnutie o rozvode, úmrtný list manžela) – overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované slovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom.
-
Dokumenty preukazujúce, že rodič, starý rodič alebo prastarý rodič bol československým občanom narodeným na území Slovenskej republiky. (Žiadateľ o udelenie slovenského občianstva musí predložiť rodné listy, ktoré potvrdzujú pokrvný vzťah k predkovi – starému rodičovi/prastarému rodičovi, ktorý bol československým občanom, a doklad o československom občianstve tohto predka.)
-
V prípade, že sú deti zahrnuté do žiadosti, je potrebný súhlas druhého rodiča s udelením pobytu dieťaťu („Súhlas rodiča s udelením pobytu“).
Žiadosť o slovenské občianstvo:
- Vyplnená žiadosť o slovenské občianstvo,
- Vyplnený dotazník,
- Podrobný a štruktúrovaný životopis,
- Platný pas,
- Rodný list (overený ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillovaný slovenským veľvyslanectvom a preložený do slovenčiny úradným prekladateľom),
- Dokumenty o osobnom stave žiadateľa (sobášny list, právoplatné rozhodnutie o rozvode, úmrtný list manžela) – overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované lovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom,
- Dokumenty preukazujúce, že rodič, starý rodič alebo prastarý rodič bol československým občanom narodeným na území Slovenskej republiky. (Žiadateľ o udelenie slovenského občianstva musí predložiť rodné listy, ktoré potvrdzujú pokrvný vzťah k predkovi – starému rodičovi/prastarému rodičovi, ktorý bol československým občanom, a doklad o československom občianstve tohto predka.)
- Záznam o bezúhonnosti z RCMP (na federálnej úrovni) a/alebo výpis z registra trestov z každej krajiny, ktorej ste občanom alebo ste ňou boli, a výpis z registra trestov z každej krajiny, kde ste mali pobyt viac ako 180 dní za posledných 15 rokov pred podaním žiadosti (dokument nesmie byť starší ako 6 mesiacov, musí byť overený ministerstvom zahraničných vecí Kanady a apostillovaný slovenským veľvyslanectvom a preložený do slovenčiny úradným prekladateľom),
- V prípade, že sú deti zahrnuté do žiadosti, je potrebný súhlas druhého rodiča s udelením občianstva dieťaťu („Súhlas rodiča s udelením štátneho občianstva“),
- Osvedčenie o štatúte Slováka žijúceho v zahraničí (ak je relevantné),
- Iné dôležité dokumenty (napr. zmena mena) – overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované slovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom.
Potvrdenia o platení daní a poistného:
- Potvrdenie od daňového úradu, colného úradu a obce o platení daní a iných poplatkov,
- Potvrdenie o zamestnaní vydané zamestnávateľom a kópia pracovnej zmluvy,
- Potvrdenie o platení verejného zdravotného poistenia a dobe poistenia,
- Potvrdenie o platení dane z príjmu, verejného zdravotného poistenia, sociálneho poistenia a príspevkov na dôchodkové zabezpečenie, vydané zamestnávateľom,
- Potvrdenie o štúdiu,
- Potvrdenie o dôchodkovom príjme.
Žiadateľ môže nahradiť posledných šesť uvedených dokumentov čestným vyhlásením, ak je ťažké tieto dokumenty získať.
Všetky úradné dokumenty vydané v Kanade (okrem posledných šiestich potvrdení) musia byť overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované slovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom.
Všetky dokumenty (okrem posledných šiestich potvrdení) v iných jazykoch než slovenčina alebo čeština musia byť úradne preložené do slovenčiny úradným prekladateľom registrovaným na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky má na spracovanie žiadosti lehotu 24 mesiacov (v praxi to však trvá kratšie).
Po získaní osvedčenia o občianstve Vás budeme informovať o ďalšom postupe.
Žiadosť o občianstvo je potrebné podať osobne a termín stretnutia je nutné dohodnúť vopred telefonicky. /zdroj: mzv.sk/