Slovenské občianstvo po predkoch pre občanov USA
Otázka
Chcel(a) by som získať overené rodné listy mojich starých rodičov na Slovensku ako súčasť žiadosti o dvojité občianstvo na základe pôvodu. Som občanom USA, ale môj starý otec sa narodil v roku 1891 a emigroval do Spojených štátov v roku 1913. Moja stará mama sa narodila v roku 1907 a emigrovala do Spojených štátov v roku 1921.
Odpoveď:
V prípade záujmu Vám radi vyžiadame rodný list, sobášny list, úmrtný list alebo census sheet.
Ak predok emigroval pred rokom 1921, je potrebné predložiť dôkaz, že mal československé občianstvo. Keďže prvé sčítanie obyvateľstva prebehlo až v roku 1921, ideálne by bolo predložiť pas alebo iný oficiálny dokument vydaný v Československu, v ktorom je uvedené občianstvo. Rodný list predka nedokazuje československé občianstvo.
Otázka
Moji rodičia boli občania Československa, narodení v Bratislave, ale emigrovali do USA v roku 1964. Ja som sa narodila o rok na to už v USA. V čase môjho narodenia bol otec stále československým občanom, ale matka už nie. Neskôr bol aj otec naturalizovaný a stratil československé občianstvo, ale asi pred rokom mu bolo udelené slovenské občianstvo. Môžem požiadať o udelenie slovenského občianstva?
Odpoveď:
V zmysle § 1 ods. 2 zákona č. 194/1949 o nadobúdaní a strácaní československého štátneho občianstva účinného v čase Vášho narodenia: „Dieťa, ktoré sa narodí v cudzine, nadobúda narodením štátne občianstvo, ak sú jeho otec i matka občanmi; dieťa, ktoré sa narodí v cudzine a ktorého otec alebo matka je občanom, naproti tomu druhý z rodičov je cudzincom, nadobúda štátne občianstvo, ak s tým vysloví súhlas výkonný orgán okresného národného výboru na žiadosť toho z rodičov, ktorý je občanom. Žiadosť o súhlas možno podať do jedného roku od narodenia.“ Keďže Vaši rodičia neboli obaja československými občanmi v čase Vášho narodenia, narodením ste štátne občianstvo pravdepodobne nenadobudli, jedine, že by Váš otec podal žiadosť a výkonný orgán národného výboru by ju odsúhlasil.
Otázka
Odpoveď:
Dobrý deň, podľa § 7 ods. 2 písm. j) zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak nebol štátnym občanom Slovenskej republiky a aspoň jeden z jeho rodičov, prarodičov alebo praprarodičov bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky.“
Kľúčové požiadavky:
– Žiadateľ musí mať registrovaný pobyt na Slovensku. Žiadateľ môže požiadať o povolenie na trvalý pobyt na 5 rokov z osobitného dôvodu ako potomok československého občana.
– Žiadateľ nikdy nesmel byť občanom Slovenskej republiky.
– Žiadateľ musí byť priamym potomkom (dieťaťom, vnukom alebo pravnukom) slovenského občana.
– Predok žiadateľa musel byť narodený na území Slovenskej republiky a musel byť československým občanom.
Pre tento proces sa nevyžaduje dokladovanie znalosti slovenského jazyka.
Doklad o občianstve musí uvádzať presné občianstvo. Miesto narodenia nie je dostatočné, pretože neznamená, že osoba bola občanom. Vo všeobecnosti máme stanovisko Ministerstva vnútra, ktoré uvádza, že doklad o občianstve musí byť slovenský alebo československý. Stretli sme sa však aj s prípadmi, keď bolo občianstvo udelené žiadateľovi, ktorý predložil americké dokumenty. Je dôležité, aby dokument výslovne obsahoval informáciu o občianstve. Zároveň je vhodné priložiť čo najviac dokumentov, ktoré by mohli byť nápomocné. Každý prípad sa totiž posudzuje individuálne.
Radi vám pomôžeme počas celého procesu, vrátane prípravy a kontroly dokumentov, komunikácie s príslušnými úradmi a poskytnutia usmernenia počas podania žiadosti. Ak máte záujem o naše služby alebo máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať.