Slovenské občianstvo po predkoch pre občanov Kanady

Otázka

Dobrý deň,

Mám záujem požiadať o slovenské občianstvo podľa novely zákona z roku 2022, ktorá umožňuje jeho získanie aj pravnukom. Môj prastarý otec, S.K., sa narodil na území dnešného Slovenska. V roku 1909 emigroval do Kanady a v roku 1923 získal kanadské občianstvo. Na základe tohto časového rámca predpokladám, že mohol byť medzi rokmi 1918 a 1923 občanom Československa, čo by mi mohlo umožniť získať slovenské občianstvo – aj keď môj otec slovenské občianstvo nikdy nemal.

Chcel by som sa spýtať, či Vaša advokátska kancelária môže poskytnúť kompletnú asistenciu pri celom procese – od archívneho výskumu (na potvrdenie statusu môjho prastarého otca) až po prípravu a podanie žiadostí o pobyt a občianstvo. Keďže žijem v Kanade, bola by pre mňa veľmi užitočná miestna zastupiteľská pomoc na Slovensku a podrobné usmernenie krok za krokom.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Podľa § 7 ods. 2 písm. j) zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky (ďalej ako „ZoŠO“): „Žiadateľovi, ktorý má na území Slovenskej republiky povolený pobyt, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak, ak nebol štátnym občanom Slovenskej republiky a aspoň jeden z jeho rodičov, prarodičov alebo praprarodičov bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky.“

To znamená, že v takomto prípade žiadateľ nie je povinný preukazovať, že má na území Slovenskej republiky nepretržitý trvalý pobyt aspoň 8 rokov bezprostredne predchádzajúcich podaniu žiadosti o udelenie slovenského štátneho občianstva.

Žiadateľ však stále musí splniť ďalšie podmienky vyplývajúce z § 7 ods. 1 ZoŠO, a to najmä:

  1. je bezúhonný; za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten
    1. kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin a od zahladenia odsúdenia neuplynulo päť rokov,
    2. koho trestné stíhanie za úmyselný trestný čin bolo právoplatne podmienečne zastavené a od uplynutia skúšobnej doby neuplynulo päť rokov,
    3. koho trestné stíhanie za úmyselný trestný čin bolo zastavené rozhodnutím súdu o schválení zmieru alebo rozhodnutím prokurátora o schválení zmieru a od právoplatnosti tohto rozhodnutia neuplynulo päť rokov.
  2. ktorému nebol súdom uložený trest vyhostenia,
  3. proti ktorému nie je vedené trestné stíhanie,
  4. proti ktorému nie je vedené vydávacie konanie ani konanie o vykonaní európskeho zatýkacieho rozkazu,
  5. proti ktorému nie je vedené konanie o administratívnom vyhostení,
  6. proti ktorému nie je vedené konanie o odňatie azylu,
  7. preukázal ovládanie slovenského jazyka slovom aj písmom a všeobecných znalostí o Slovenskej republike
  8. plní si povinnosti vyplývajúce z ustanovení právnych predpisov upravujúcich pobyt cudzincov na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie, starobné dôchodkové sporenie, dane, odvody, poplatky, zamestnávanie cudzincov a ďalšie povinnosti vyplývajúce pre cudzincov z právneho poriadku Slovenskej republiky a
  9. nepredstavuje hrozbu pre verejný poriadok alebo bezpečnosť Slovenskej republiky.

Žiadosť o udelenie štátneho občianstva SR sa podáva osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade Slovenskej republiky. Osobné podanie žiadosti je nutné z dôvodu overenia totožnosti žiadateľa, jeho znalosti slovenského jazyka a vyhotovenia kópie matričných dokladov po porovnaní s originálmi. O podanej žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky koná a rozhoduje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (§ 8 ods. 1 ZoŠO).

Upozorňujeme však, že na udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky nie je právny nárok, a to ani po splnení zákonom stanovených podmienok. 

Žiadosť o udelenie slovenského občianstva obsahuje:

  1. meno, priezvisko, rodné priezvisko, rodné číslo, ak ho má pridelené, dátum a miesto narodenia žiadateľa,
  2. adresu trvalého pobytu žiadateľa, ak tento zákon neustanovuje inak,
  3. dôvody žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky a
  4. dátum a podpis žiadateľa.

Formuláre na vyplnenie žiadosti možno nájsť na oficiálnej webovej stránke Ministerstva vnútra SR.

K žiadosti o udelenie slovenské občianstva prikladá žiadateľ nasledovné prílohy:

  1. podrobný štruktúrovaný životopis s uvedením osobných údajov, údajov o vzdelaní, pracovnej činnosti, inej zárobkovej činnosti, jazykových znalostiach, osobitných schopnostiach, záujmoch, s uvedením dátumu a podpisu žiadateľa,
  2. platný doklad totožnosti obsahujúci aktuálnu podobu tváre žiadateľa v čelnom pohľade
  3. rodný list,
  4. doklad o osobnom stave, ktorým je sobášny list, právoplatný rozsudok alebo potvrdenie o rozvode manželstva, úmrtný list manžela, ak je žiadateľ ženatý muž alebo vydatá žena, rozvedený alebo ovdovený,
  5. doklad o pobyte na území Slovenskej republiky, a ak ide o bývalého občana, doklad o poslednom trvalom pobyte na území Slovenskej republiky alebo čestné vyhlásenie o tomto pobyte,
  6. doklad o bezúhonnosti nie starší ako šesť mesiacov, ktorým je odpis z registra trestov každého štátu, ktorého je alebo v minulosti bol štátnym občanom, a odpis z registra trestov každého štátu, v ktorom mal povolený pobyt v posledných 15 rokoch pred podaním žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky, alebo iný doklad o bezúhonnosti vydaný príslušnými orgánmi týchto štátov,
  7. tie z uvedených dokladov, ktoré potvrdzujú splnenie povinností podľa § 7 ods. 1 písm. i) týkajúce sa tohto žiadateľa, pričom tie doklady, ktoré sa žiadateľa netýkajú, nahradí čestným vyhlásením s odôvodnením ich nepredloženia; žiadateľ na základe uvedeného predkladá tieto ďalšie doklady:
    1. potvrdenie daňového úradu, colného úradu a obce o zaplatení daní a poplatkov,
    2. potvrdenie zamestnávateľa o pracovnom pomere a kópiu pracovnej zmluvy,
    3. potvrdenie zdravotnej poisťovne o zaplatení poistného na verejné zdravotné poistenie a dĺžke trvania poistného vzťahu,
    4. potvrdenie zamestnávateľa o zaplatení dane z príjmov a o zaplatení poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a starobné dôchodkové sporenie,
    5. potvrdenie o štúdiu,
    6. potvrdenie o poberaní dôchodku,
    7. potvrdenie o zdroji príjmov postačujúcich na financovanie pobytu žiadateľa a jemu blízkych osôb na území Slovenskej republiky, ak je dobrovoľne nezamestnaný,
  8. doklady, ktoré nahrádzajú preukázanie ovládania slovenského jazyka.

Na preukázanie skutočnosti, že „aspoň jeden z rodičov, prarodičov alebo praprarodičov žiadateľa bol československým štátnym občanom narodeným na území Slovenskej republiky“ je k žiadosti potrebné doložiť aj rodné listy predkov (preukazujúce miesto narodenia a príbuzenský vzťah), prípadne iné relevantné dokumenty (osvedčenie o československom štátnom občianstve, sčítacie hárky zo Slovenského národného archívu).

Pri získavaní uvedených dokumentov je možné osloviť obce, farské úrady alebo archívy. Najjednoduchším spôsobom preukázania štátneho občianstva predkov je prostredníctvom sčítacích hárkov, ktoré sú uložené v archívoch. Prvé celoplošné sčítanie obyvateľov na našom území bolo v roku 1921. Neskoršie sčítania prebiehali v rokoch 1930, 1939, 1940, 1950, 1961, 1970, 1980 a 1991.

Rodné listy je zas možné vyžiadať na matričných úradoch alebo v prípade starších rodných listov v archívoch.

Ak Kanaďan získa slovenské občianstvo, nestráca tým automaticky slovenské občianstvo. Kanadská legislatíva totiž pripúšťa dvojité občianstvo, čo znamená, že kanadský občan si môže ponechať svoje občianstvo aj po získaní občianstva inej krajiny, vrátane slovenského. Kanada nikoho automaticky nezbavuje občianstva len preto, že nadobudol ďalšie.

Na druhej strane, Slovensko má isté obmedzenia pri dvojitom občianstve, ale ak občianstvo SR získavate na základe slovenského pôvodu (napr. po predkoch), slovenské úrady nepožadujú vzdanie sa pôvodného občianstva.

Záverom teda možno konštatovať, že ak Kanaďan získa slovenské občianstvo napríklad cez pôvod alebo trvalý pobyt, bude mať obe občianstva a kanadské mu zostane zachované.

 

Podrobnejšie informácie k celému procesu možno nájsť v našom článku na tomto odkaze alebo na oficiálnej stránke Ambasády Slovenskej republiky v Ottawe.

Otázka

DVOJITÉ OBČIANSTVO PRE OBČANA KANADY 

Má moja dcéra, občianka Kanady, nárok nadobudnúť slovenské občianstvo na základe toho, že jej otec a dvaja starí rodičia sa narodili v Československej republike?

Rád by som doplnil, že „Žiadosť o zistenie štátneho občianstva,“ ktorú som podal, bola zamietnutá z dôvodu, že moje československé občianstvo bolo zrušené medzi rokmi 1986 a 1993.

Nedávno som bol informovaný, že legislatíva týkajúca sa občianstva bola upravená v roku 2021, a podľa môjho chápania by teraz malo byť možné žiadať o občianstvo na základe toho, že aspoň jeden rodič alebo starý rodič bol československým štátnym občanom. Ak by ste mi mohli potvrdiť správnosť tohto porozumenia, bol by som Vám veľmi vďačný.

Odpoveď:

Keďže Vaša dcéra dostala zamietavé stanovisko k získaniu Osvedčenia o štátnom občianstve, ktorým sa dá zistiť, či nejaká osoba je alebo nie je slovenským občanom, môže požiadať o štátne občianstvo podľa §7 ods. 2 písm. j zákona č. 40/1993 o štátnom občianstve SR. K tomu bude potrebovať najmä nasledovné doklady.

Od 1. apríla 2022 je možné požiadať o slovenské občianstvo na základe pôvodu, ak rodič, starý rodič alebo prastarý rodič bol československým občanom narodeným na území dnešnej Slovenskej republiky.

Na podanie žiadosti o slovenské občianstvo je potrebné predložiť tieto dokumenty:

Žiadosť o povolenie na pobyt v Slovenskej republike:

  • Vyplnená žiadosť o povolenie na pobyt – v prílohe; 2x fotografia (3,5 x 3 cm),

  • Doklad o ubytovaní (ak takýto doklad nemáte, stačí uviesť obec/mesto v žiadosti),

  • Platný pas,

  • Rodný list (overený ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillovaný slovenským veľvyslanectvom a preložený do slovenčiny úradným prekladateľom),

  • Dokumenty o osobnom stave žiadateľa (sobášny list, právoplatné rozhodnutie o rozvode, úmrtný list manžela) – overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované slovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom.

  • Dokumenty preukazujúce, že rodič, starý rodič alebo prastarý rodič bol československým občanom narodeným na území Slovenskej republiky. (Žiadateľ o udelenie slovenského občianstva musí predložiť rodné listy, ktoré potvrdzujú pokrvný vzťah k predkovi – starému rodičovi/prastarému rodičovi, ktorý bol československým občanom, a doklad o československom občianstve tohto predka.) 

  • V prípade, že sú deti zahrnuté do žiadosti, je potrebný súhlas druhého rodiča s udelením pobytu dieťaťu („Súhlas rodiča s udelením pobytu“).

Žiadosť o slovenské občianstvo:

  • Vyplnená žiadosť o slovenské občianstvo,
  • Vyplnený dotazník,
  • Podrobný a štruktúrovaný životopis,
  • Platný pas,
  • Rodný list (overený ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillovaný slovenským veľvyslanectvom a preložený do slovenčiny úradným prekladateľom),
  • Dokumenty o osobnom stave žiadateľa (sobášny list, právoplatné rozhodnutie o rozvode, úmrtný list manžela) – overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované lovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom,
  • Dokumenty preukazujúce, že rodič, starý rodič alebo prastarý rodič bol československým občanom narodeným na území Slovenskej republiky. (Žiadateľ o udelenie slovenského občianstva musí predložiť rodné listy, ktoré potvrdzujú pokrvný vzťah k predkovi – starému rodičovi/prastarému rodičovi, ktorý bol československým občanom, a doklad o československom občianstve tohto predka.)
  • Záznam o bezúhonnosti z RCMP (na federálnej úrovni) a/alebo výpis z registra trestov z každej krajiny, ktorej ste občanom alebo ste ňou boli, a výpis z registra trestov z každej krajiny, kde ste mali pobyt viac ako 180 dní za posledných 15 rokov pred podaním žiadosti (dokument nesmie byť starší ako 6 mesiacov, musí byť overený ministerstvom zahraničných vecí Kanady a apostillovaný slovenským veľvyslanectvom a preložený do slovenčiny úradným prekladateľom),
  • V prípade, že sú deti zahrnuté do žiadosti, je potrebný súhlas druhého rodiča s udelením občianstva dieťaťu („Súhlas rodiča s udelením štátneho občianstva“),
  • Osvedčenie o štatúte Slováka žijúceho v zahraničí (ak je relevantné),
  • Iné dôležité dokumenty (napr. zmena mena) – overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované slovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom.

Potvrdenia o platení daní a poistného:

  • Potvrdenie od daňového úradu, colného úradu a obce o platení daní a iných poplatkov,
  • Potvrdenie o zamestnaní vydané zamestnávateľom a kópia pracovnej zmluvy,
  • Potvrdenie o platení verejného zdravotného poistenia a dobe poistenia,
  • Potvrdenie o platení dane z príjmu, verejného zdravotného poistenia, sociálneho poistenia a príspevkov na dôchodkové zabezpečenie, vydané zamestnávateľom,
  • Potvrdenie o štúdiu,
  • Potvrdenie o dôchodkovom príjme.

Žiadateľ môže nahradiť posledných šesť uvedených dokumentov čestným vyhlásením, ak je ťažké tieto dokumenty získať.

Všetky úradné dokumenty vydané v Kanade (okrem posledných šiestich potvrdení) musia byť overené ministerstvom zahraničných vecí Kanady, apostillované slovenským veľvyslanectvom a preložené do slovenčiny úradným prekladateľom.

Všetky dokumenty (okrem posledných šiestich potvrdení) v iných jazykoch než slovenčina alebo čeština musia byť úradne preložené do slovenčiny úradným prekladateľom registrovaným na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky má na spracovanie žiadosti lehotu 24 mesiacov (v praxi to však trvá kratšie).

Po získaní osvedčenia o občianstve Vás budeme informovať o ďalšom postupe.

Žiadosť o občianstvo je potrebné podať osobne a termín stretnutia je nutné dohodnúť vopred telefonicky. /zdroj: mzv.sk/