Dvojité občianstvo Maďarsko – Slovensko
Otázka:
Otec je slovák a matka je maďarka. Dieťa je narodené v Maďarsku, ktoré má maďarské občianstvo. Môže otec dieťaťa žiadať pre svoje dieťa o slovenské štátne občianstvo?
Odpoveď:
Dovoľujeme si Vám zaslať informácie k možnosti získania dvojitého štátneho občianstva Vášho dieťaťa. Od roku 1961 je platná vyhláška ministra zahraničných vecí č. 37/1961 o Dohovore medzi Československou socialistickou republikou a Maďarskou ľudovou republikou o úprave niektorých otázok štátneho občianstva, ktorá je účinná dodnes (ďalej len „Dohovor“).
V zmysle čl. 2 Dohovoru: „Osoby, na ktoré sa tento Dohovor vzťahuje, ktoré žijú na území jednej zo zmluvných strán a chcú si zvoliť štátne občianstvo druhej zmluvnej strany, podajú o tom písomné vyhlásenie zastupiteľskému úradu tejto druhej zmluvnej strany.“.
Ak žijete v Maďarsku a je vo Vašom záujme, aby Vaše dieťa získalo slovenské štátne občianstvo, je potrebné vykonať vyhlásenie, v zmysle čl. 8 ods. 1: „V prípadoch, keď po uplynutí lehoty určenej v článku 2 vznikne dvojaké štátne občianstvo u detí, rozhoduje o voľbe štátneho občianstva jednej zo zmluvných strán dohoda rodičov, oznámená príslušnému matrikárovi (na území tretieho štátu zastupiteľskému úradu) ich spoločným vyhlásením do jedného roku po narodení dieťaťa.“ Pri voľbe občianstva Slovenskej republiky pre Vaše dieťa je potrebné vykonať vyhlásenie na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky alebo na matrike.
Poukazujeme aj na ustanovenie čl. 6 ods. 3: „Ak nedôjde k tejto dohode, bude dieťa štátnym občanom zmluvnej strany, na ktorej území bude mať trvalé bydlisko v deň narodenia.“ Preto ak chcete, aby Vaše dieťa nadobudlo slovenské štátne občianstvo, je potrebné vykonať toto vyhlásenie.
Po vykonaní vyhlásenia o voľbe slovenského štátneho občianstva Vaše dieťa nadobúda štátne občianstvo Slovenskej republiky. Avšak v zmysle § 9 Zákona o štátnom občianstve „K strate štátneho občianstva Slovenskej republiky podľa odseku 16 nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo manžela za trvania spoločného manželstva, alebo ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením, osvojením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa.“ Z čoho vyplýva, že ak Vaše dieťa nadobudne voľbou slovenské štátne občianstvo a zároveň v Maďarsku získa štátne občianstvo narodením, bude si môcť ponechať obe štátne občianstva. To, či získa Vaše dieťa maďarské štátne občianstvo narodením upravujú maďarské zákony a zároveň tieto zákony môžu obmedzovať dvojité štátne občianstvo, preto odporúčame obrátiť sa ešte na maďarské orgány a tým si preveriť situáciu aj z ich strany.
Avšak predpokladáme, že ak žijete v Maďarsku, dieťa získa narodením štátne občianstvo maďarské. Preto odporúčame vykonať vyhlásenie na slovenskej matrike o voľbe slovenského občianstva do 1 roka odo dňa narodenia. Príslušnou matrikou je matrika v mieste Vášho posledného bydliska na Slovensku. Takýmto postupom získa s najväčšou pravdepodobnosťou Vaše dieťa obe štátne občianstva.
Otázka
Deti sa mi narodili v Maďarsku v r. 2002 a 2003, ako získajú štátne občianstvo SR?
Odpoveď:
Dovoľujeme si Vám zaslať informácie k možnosti získania dvojitého štátneho občianstva pre Vaše deti, ktoré sa narodili v rokoch 2002 a 2003 v Budapešti, v Maďarskej republike. Na základe poskytnutých informácií, s najväčšou pravdepodobnosťou získali narodením maďarské štátne občianstvo.
Podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve (ďalej len „Zákon o štátnom občianstve“) účinného v čase narodenia Vašich dcér: „Štátne občianstvo Slovenskej republiky nadobúda dieťa, ktorého aspoň jeden z rodičov je štátnym občanom Slovenskej republiky.“ Na základe uvedeného deti narodené v danom čase mohli vo všeobecnosti získať narodením slovenské štátne občianstvo.
Na druhej strane právna úprava s Maďarskou republikou je špecifická. Od roku 1961 je platná vyhláška ministra zahraničných vecí č. 37/1961 (ďalej len „Vyhláška“) o Dohovore medzi Československou socialistickou republikou a Maďarskou ľudovou republikou o úprave niektorých otázok štátneho občianstva, ktorá je účinná dodnes (ďalej len „Dohovor“). Cieľom Dohovoru je: „aby prípady dvojakého štátneho občianstva sa odstránili tým spôsobom, že si dotknuté osoby zvolia štátne občianstvo jednej z oboch zmluvných strán na základe dobrovoľnosti.“
Vy – otec dcér ste občanom Slovenskej republiky a ich matka je maďarskou štátnou občiankou. Podľa slovenského právneho poriadku mohli Vaše dcéry nadobudnúť narodením slovenské štátne občianstvo a predpokladáme, že aj maďarské štátne občianstvo podľa maďarského právneho poriadku, keďže ho nadobudli (prípad neposudzujeme z pohľadu maďarského práva). Dvojité štátne občianstvo (maďarské a slovenské) od roku 1961 zamedzuje Dohovor.
V zmysle čl. 8 ods. 1 Vyhlášky: „V prípadoch, keď po uplynutí lehoty určenej v čl. 2 (1 rok od platnosti Dohovoru) vznikne dvojaké štátne občianstvo u detí, rozhoduje o voľbe štátneho občianstva jednej zo zmluvných strán dohoda rodičov, oznámená príslušnému matrikárovi (na území tretieho štátu zastupiteľskému úradu) ich spoločným vyhlásením do jedného roku po narodení dieťaťa.“
Podľa čl. 8 ods. 2 Vyhlášky: „Ak nedôjde k takejto dohode, bude dieťa štátnym občanom zmluvnej strany, na ktorej území bude mať trvalé bydlisko v deň narodenia. Dieťa narodené na území tretieho štátu bude mať štátne občianstvo zmluvnej strany, na ktorej území mali jeho rodičia pred odchodom za hranice trvalé bydlisko.“ Podľa poskytnutých informácií majú Vaše dcéry trvalý pobyt na Slovensku len posledné roky. Predpokladáme, že pred tým mali bydlisko v Maďarskej republike a z uvedeného dôvodu, ak ste s ich matkou neuzatvorili dohodu o voľbe štátneho občianstva, sú občiankami len Maďarskej republiky. V opačnom prípade by boli občiankami iba Slovenskej republiky.
Medzinárodná zmluva – Dohovor v tomto prípade povoľuje len jedno štátne občianstvo a to buď maďarské alebo slovenské. Rodičia sú povinní vykonať voľbu štátneho občianstva do jedného roka odo dňa narodenia dieťaťa. Ak k tejto voľbe nepríde, dieťa získava štátne občianstvo krajiny, na území ktorej má trvalé bydlisko v deň narodenia. Štáty si medzi sebou vymieňajú zoznamy detí, u ktorých nastala táto voľba. Slovenský zákon síce povoľuje mať dve štátne občianstva, ale podľa § 17 ods. 1 zákona o štátnom občianstve: „V prípade, že medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, upravuje niektoré otázky vo veci štátneho občianstva odlišne od tohto zákona, platí úprava v medzinárodnej zmluve.“ Dohovor má prednosť a podľa neho dieťa môže získať voľbou rodičov len jedno z nich.
V prípade, ak ste uzatvorili dohodu rodičov o voľbe slovenského štátneho občianstva pre Vaše dcéry, nadobudli by slovenské štátne občianstvo narodením a bolo by to zaznamenané v evidencii. V takom prípade by mohli požiadať o vydanie osvedčenia o slovenskom štátnom občianstve. Túto informáciu nám potvrdil Okresný úrad Bratislava, oddelenie štátneho občianstva.
V zmysle § 7 ods. 4 Zákona o štátnom občianstve účinného od 1.4.2022: „Žiadateľovi, ktorému bývalé československé štátne občianstvo zaniklo alebo ktorý stratil československé štátne občianstvo v dôsledku dlhodobej neprítomnosti podľa § 31 a 32 zákonného článku L z roku 1879 o nadobudnutí a strate uhorského štátneho občianstva alebo uzavretím manželstva podľa § 34 zákonného článku L z roku 1879 o nadobudnutí a strate uhorského štátneho občianstva, alebo podľa § 2 zákona č. 102/1947 Zb. o nadobudnutí a strate československého štátneho občianstva sobášom, alebo podľa § 5 zákona č. 194/1949 Zb. o nadobúdaní a strácaní československého štátneho občianstva, alebo podľa § 13 ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 206/1968 Zb. o nadobúdaní a strate štátneho občianstva Slovenskej socialistickej republiky, alebo podľa medzinárodných zmlúv, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky podľa odseku 1 písm. a).“ Podľa telefonických informácií poskytnutých Ministerstvom vnútra môžu na základe uvedeného ustanovenia požiadať o udelenie štátneho občianstva aj bývalí občania Slovenskej republiky, ktorý slovenské občianstvo stratili podľa medzinárodnej zmluvy – Dohovoru. Ministerstvo nám potvrdilo aj fakt, že teoreticky mali Vaše dcéry od narodenia obe štátne občianstvá a po uplynutí lehoty jedného roka stratili jedno z nich – slovenské (ak ste nevykonali voľbu). Z uvedeného dôvodu môžu ako bývalé občianky žiadať o znovunadobudnutie.
Podľa vyjadrenia Ministerstva vnútra štátny občania Maďarskej republiky si nadobudnutím slovenského štátneho občianstva môžu ponechať obe štátne občianstvá. V procese udelenia od nich ministerstvo nevyžaduje doložiť potvrdenie o prepustení zo štátneho zväzku z Maďarskej republiky. Informáciu nám potvrdil aj Okresný úrad Bratislava, oddelenie štátneho občianstva.