Vymáhanie výživného exekútorom

Otázka

Aký je postup vymáhania výživného? Môžem vymáhať aj úroky z omeškania? 

Odpoveď:

Podkladom pre úspešné vymáhanie výživného je právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu o určení sumy výživného.

Ak by sa na výške a platení výživného dohodli rodičia medzi sebou formou tzv. rodičovskej dohody, v ktorej si sami upravia rodičovské práva a povinnosti na čas po rozvode, je podstatné, aby takáto dohoda bola predložená súdu v priebehu konania o rozvode a súd ju schválil. V opačnom prípade bude síce dohoda platná, no práva a povinnosti z nej vyplývajúce budú nevykonateľné, t. j. v prípade ich porušenia nebude možné domáhať sa ich ochrany na súde (§ 24 ods. 4 zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine, ďalej ako „ZR“).

Ak by súčasťou takejto dohody bola aj dohoda rodičov o výživnom, rodičia by tak prišli o možnosť použiť túto dohodu (ktorá sa jej schválením súdom de facto stáva súčasťou rozhodnutia o rozvode) ako podklad na vykonanie exekúcie.

Exekučný titul pre účely vymáhania výživného by rodičom chýbal aj v prípade, ak by súd zveril maloleté dieťa rozvedených rodičov do ich spoločnej osobnej starostlivosti, no výšku výživného by v rozhodnutí neurčil (§ 62 ods. 7 ZR).

Podľa § 76 ods. 3 ZR „V prípade omeškania povinného s plnením výživného určeného rozhodnutím súdu, má oprávnený právo požadovať úroky z omeškania z nezaplatenej sumy podľa predpisov občianskeho práva.“ V prípade, že by rodič mal záujem uplatňovať si popri sume výživného aj úroky z omeškania, bude musieť najskôr podať návrh na súd, aby rozhodol o úrokoch z omeškania. Až keď disponuje rozhodnutím, ktoré mu priznáva toto právo, môže sa domáhať zaplatenia úrokov z omeškania v exekučnom konaní.

Pripomíname, že vymáhať tzv. dlžné výživné možno až vtedy, keď dôjde zo strany povinného rodiča k omeškaniu s jeho plnením. Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa splátkach, štandardne raz za mesiac.

O spätnom vymáhaní výživného sa dočítate v právnej poradni na túto tému: Spätné vymáhanie výživného