Cudzinec zapísaný v obchodnom registri

Otázka

Cudzinec z ktorej krajiny môže byť konateľom slovenskej s.r.o. bez toho, aby musel mať na Slovensku pobyt? Som z Turecka.

Odpoveď:

Občan Turecka ako konateľ v s.r.o. bez udeleného pobytu

V zmysle § 7 ods. 14 zákona č. 530/2003 Z. z. obchodnom registri: „Pred zápisom zahraničnej fyzickej osoby ako osoby oprávnenej konať v mene podnikateľa registrový súd preverí, či táto fyzická osoba má povolenie na pobyt v Slovenskej republike. Povolenie sa nevyžaduje, ak ide o občana členského štátu Európskej únie alebo občana členského štátu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Turecko je členským štátom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a preto nie je potrebné, aby občan Turecka mal udelený pobyt na území Slovenskej republiky v prípade, ak chce vykonávať funkciu konateľa. Avšak, ak by sa chcel na území Slovenska zdržiavať, je potrebné, aby mu bol pobyt udelený.

Skončenie prechodného pobytu počas mimoriadnej situácie

V Slovenskej republike je od 26.2.2022 vyhlásená mimoriadna situácia pre vojnu na Ukrajine, ktorá v súčasnosti stále pretrváva.

V zmysle § 131k ods. 1 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov (ďalej len „zákon o pobyte cudzincov“): „Platnosť prechodného pobytu, trvalého pobytu alebo tolerovaného pobytu, ktorá by inak uplynula počas mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny (ďalej len „mimoriadna situácia“), sa predlžuje až do uplynutia dvoch mesiacov od odvolania mimoriadnej situácie; to neplatí, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorého žiadosť o obnovenie prechodného pobytu bola zamietnutá. V súvislosti s predĺžením platnosti pobytu podľa predchádzajúcej vety vydá policajný útvar so súhlasom ministerstva vnútra na žiadosť štátneho príslušníka tretej krajiny doklad o pobyte s platnosťou určenou konkrétnym dátumom, ak je to potrebné na vykonávanie účelu pobytu.“

Bezvízový styk pre občanov Turecka na Slovensku

V zmysle čl. 1 Oznámenia federálneho ministerstva zahraničných vecí č. 170/1991 Zb.: „Občania zmluvných štátov, ktorí sú držiteľmi platného diplomatického, osobitného alebo služobného pasu, môžu vstupovať do druhého zmluvného štátu a zdržiavať sa v ňom tri mesiace bez víza.

Bezvízový styk sa neuplatňuje na tureckých občanov, ktorí sú držiteľmi bežných cestovných pasov.

Preukázanie zisku pri obnove prechodného pobytu na účel podnikania

V zmysle § 34 ods. 7 zákona o pobyte cudzincov: „Štátny príslušník tretej krajiny je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu podľa § 22 ods. 1 písm. b) preukázať zisk po zdanení obchodnej spoločnosti alebo družstva, v mene ktorých koná za predchádzajúce zdaňovacie obdobie minimálne vo výške šesťdesiatnásobku životného minima, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorého podnikateľský zámer bol posúdený Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky ako inovatívny projekt, minimálne vo výške dvadsaťnásobku životného minima; ak nepodnikal celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie, je povinný preukázať zisk po zdanení vo výške päťnásobku životného minima za každý mesiac pobytu v predchádzajúcom zdaňovacom období. Ak štátny príslušník tretej krajiny koná v mene viacerých obchodných spoločností alebo družstiev, musí podmienku výšky zisku po zdanení podľa predchádzajúcej vety spĺňať aspoň jedna obchodná spoločnosť alebo družstvo, v mene ktorých koná. Ak štátny príslušník tretej krajiny v predchádzajúcom zdaňovacom období ešte nebol oprávnený konať v mene obchodnej spoločnosti alebo družstva, je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu podľa § 22 ods. 1 písm. b) preukázať finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti vo výške tridsaťnásobku životného minima výpisom z účtu podľa § 32 ods. 7.“

V Slovenskej republike je k 1.7.2024 výška životného minima 273,99 eur. Zisk po zdanení obchodnej spoločnosti musí byť vo výške 16 439,40 eur.  

Otázka:

Náš klient prechádza z podniku zahraničnej osoby (cudzinec) na klasickú živnosť (keďže získal trvalý pobyt na Slovensku, hľadí sa už naňho ako na tuzemca). Za účelom výmazu z OR sme žiadali o súhlas správcu dane s výmazom, na čo nám bolo povedané, že musí zrušiť registráciu na DPH. 

Jeho p. účtovnícka sa mu snažila zrušiť registráciu na DPH, ale dostal informáciu, že to je možné len:

  • Pokles obratov
  • Ukončenie činnosti

V tomto prípade však IČO zostane rovnaké a pán podniká naďalej (len už nie ako podnik zahraničnej osoby, ale „klasický“ živnostník), čiže registráciu na DPH potrebuje. Poprosím o stanovisko, ako sa to dá vyriešiť. 

Odpoveď:

Cudzinec z tretej krajiny, ktorý získal na území SR prechodný pobyt na účel podnikania ako fyzická osoba (self-employed), môže začať podnikať na území SR až po zápise do obchodného registra. Ak však cudzinec získa na území SR dlhodobý pobyt (čo je vlastne trvalý pobyt), hľadí sa naňho ako na živnostníka tuzemca – Slováka. Z hľadiska obchodného práva sa naňho prestáva pozerať ako na cudzinca a stáva sa z neho tuzemec. Už preto nie je potrebné, aby bol zapísaný v obchodnom registri ako podnik zahraničnej osoby. Avšak na to, aby si zmenil živnosť (prejde z podniku zahraničnej osoby na klasickú živnosť) je potrebný najprv výmaz z obchodného registra, až potom si môže ohlásiť živnosť. K výmazu z OR potrebuje súhlasy správcov dane, okrem iných aj daňového úradu.

Prečítajte si aj: Cudzinec s trvalým pobytom na Slovensku – je potrebný zápis do OR?

„Ak zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 5 alebo § 6 zákona o DPH prestane spĺňať status zahraničnej osoby (napr. z dôvodu, že si v SR zriadila prevádzkareň v zmysle § 4 ods. 5 zákona o DPH, príp. došlo k presunu sídla do SR alebo k zmene bydliska) a naďalej vykonáva činnosť v tuzemsku, ktorá je predmetom dane, považuje sa táto zdaniteľná osoba za osobu, ktorá je registrovaná podľa § 4 zákona o DPH odo dňa, keď prestala spĺňať status zahraničnej osoby a to aj vtedy, ak ešte nemá vydané zmenené osvedčenie o registrácii pre DPH. Táto osoba je platiteľom dane od pôvodného dňa, kedy jej bolo vydané osvedčenie o registrácii pre DPH podľa § 5 alebo § 6 zákona o DPH, ale za platiteľa dane registrovaného podľa § 4 zákona o DPH sa považuje odo dňa, keď prestala spĺňať status zahraničnej osoby.
Zdaniteľná osoba je pri zmene registrácie povinná oznámiť Daňovému úradu Bratislava skutočnosť, že prestala spĺňať status zahraničnej osoby v lehote do 10 dní odo dňa, keď prestala spĺňať tento status.