Zlúčenie rodiny – prechodný pobyt
Otázka:
Môj nastávajúci manžel by chcel priviesť svoju 71ročnú matku na Slovensko z Iraku, aby žila s nami, chcela by som mu veľmi s tým pomôcť a chcem, aby aj ona žila s nami a aby viac nemusela byť sama. Prosím vás o viac informácií chcela by som vedieť, čo musíme spĺňať. Ona aké dokumenty bude potrebovať?
Odpoveď:
Prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny by prichádzal do úvahy len v prípade, ak by matka príslušníka tretej krajiny (ďalej len „cudzinec“) s pobytom na Slovensku (okrem pobytu cudzinca na účel štúdia) bola odkázaná na starostlivosť svojho syna, a v krajine, odkiaľ prichádza, nepožíva náležitú rodinnú podporu. Uvedené je potrebné doložiť napríklad lekárskou správou, ktorá preukazuje potrebu starostlivosti syna – cudzinca o jej osobu a tiež čestným vyhlásením, ktorým sa deklaruje, že v krajine, odkiaľ prichádza, nie je iný rodinný príslušník, ktorý by sa o ňu mohol postarať. Vyplýva to z § 27 zákona o pobyte cudzincov.
Rovnako ako matka, by z rovnakého dôvodu mohli žiadať o pobyt aj títo ďalší rodinní príslušníci:
- manžel, ak manželia majú najmenej 18 rokov
- slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov štátneho príslušníka tretej krajiny a jeho manžela
- jeho slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov
- slobodné dieťa jeho manžela mladšie ako 18 rokov
- jeho nezaopatrené slobodné dieťa staršie ako 18 rokov alebo nezaopatrené slobodné dieťa staršie ako 18 rokov jeho manžela, ktoré sa o seba nedokáže postarať z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu
- jeho rodič alebo rodič jeho manžela, ktorý je odkázaný na jeho starostlivosť, a v krajine, odkiaľ prichádza, nepožíva náležitú rodinnú podporu
Pobyt sa udelí do skončenia platnosti pobytu cudzinca z tretej krajiny, ku ktorému si cudzinec uplatňuje právo na zlúčenie rodiny, najviac však na päť rokov.
Prečítajte si aj náš článok: Prechodný pobyt cudzinca – príslušníka tretej krajiny mimo EÚ