Zmena priezviska po rozvode – aký je postup?

Otázka:

Ako a dokedy si môžem zmeniť späť svoje priezvisko po rozvode? Kde je možné o zmenu priezviska žiadať a aká je prosím lehota na vybavenie? 

Odpoveď:

Zákon č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku umožňuje, aby si jeden z manželov po rozvode mohol zmeniť priezvisko, a to do 3 mesiacov od právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode na matričnom úrade, v ktorom bolo manželstvo uzatvorené a zapísané. Priezvisko si môže zmeniť na predošlé (nemusí ísť výlučne o zmenu na rodné priezvisko). Od momentu zápisu svojho predošlého priezviska do matričnej knihy je rozvedený manžel povinný používať len svoje predchádzajúce priezvisko. V prípade, ak požiadate o zmenu priezviska na príslušnej matrike do troch mesiacov, nevyžaduje sa povolenie, a takýto úkon je oslobodený od správnych poplatkov. V prípade, ak o zmenu nepožiadate v lehote troch mesiacov od rozvodu na príslušnej matrike, musíte o zmenu požiadať na okresnom úrade v mieste trvalého bydliska, kde bude nutné zaplatiť aj súdny poplatok.

O zmenu priezviska môže požiadať len ten z manželov, ktorý si pri uzatvorení manželstva priezvisko zmenil a prijal priezvisko bývalého manžela. Nie je možné, aby manžel požadoval, aby si manželka zmenila priezvisko proti svojej vôli. V prípade, ak jeden z manželov prijal spoločné priezvisko, ale zároveň si ponechal svoje predošlé, môže matričný úrad do troch mesiacov od právoplatného rozhodnutia o rozvode požiadať, aby od spoločného priezviska upustil a ponechal si len predošlé priezvisko.

Zmena priezviska po rozvode sa nedotýka priezviska spoločných detí z manželstva. V prípade, ak by ste ho aj tak chceli zmeniť a medzi rozvedenými manželmi nedôjde k dohode, môže o tejto skutočnosti rozhodnúť súd. V prípade dohody medzi manželmi o zmene priezviska dieťaťa stačí podať žiadosť na Okresnom úrade v mieste trvalého bydliska dieťaťa. Ak je dieťa maloleté nad 15 rokov, je nutné doložiť aj jeho overený súhlas so zmenou priezviska.

Žiadosť o zmenu môžete podať v písomnej forme, ale aj ústne do zápisnic na príslušnej matrike. K zmene priezviska po rozvode nie je nutné, aby so zmenou súhlasil bývalý manžel, a ani túto zmenu nemôže nijako ovplyvniť.

Na matrike k zmene priezviska je nutné priložiť právoplatné rozhodnutie o rozvode, sobášny list, rodný list a doklad totožnosti. Po vyplnení tlačiva matrika vykoná zmenu zápisu v matričnej knihe o Vašom priezvisku do 30 dní.

Žiadosť o povolenie zmeny mena alebo priezviska

V zmysle § 9 Zákona č. 300/1993  Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších zmien a predpisov (ďalej len „zákona o mene a priezvisku“): „Na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný okresný úrad podľa trvalého, prípadne posledného trvalého pobytu štátneho občana Slovenskej republiky na území Slovenskej republiky; ak štátny občan Slovenskej republiky takýto pobyt nemal, na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný Okresný úrad Bratislava.“

V zmysle § 6 ods. 1 zákona o mene a priezvisku: „Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.“

V tomto prípade pôjde o dôvod hodný osobitného zreteľa, čo znamená, že žiadosť by mala obsahovať odôvodnenie.

K povoleniu zmeny mena a priezviska sa predkladá:

  1. Žiadosť o zmenu mena alebo priezviska – v písomnej podobe
  2. Doklad totožnosti
  3. Doklad o osobnom stave
  4. Rodný list
  5. Poplatok 300 eur (výška je uvedená v zákone o správnych poplatkoch č. 145/1995 Z. z. v znení ďalších zmien a doplnkov)
Rozvod v zahraničí

V prípade, že sa po rozvode v zahraničí chcete vrátiť k svojmu rodnému priezvisku, máte rovnako vyššie spomínanú trojmesačnú lehotu od právoplatnosti rozsudku, aby ste si zmenili priezvisko na matričnom úrade. Rozvod však musí byť uznaný na Slovensku.  Ak danú lehotu nestihnete musíte podať na príslušnom Okresnom úrade žiadosť o zmenu priezviska.

Viac k uznaniu zahraničného rozsudku nájdete aj v našom článku.

Otázka

Je možné, aby som ako manžel dosiahol zmenu priezviska mojej už teraz bývalej manželky, ktorá si chce ponechať po rozvode moje priezvisko, ale ja s tým nesúhlasím?

Odpoveď:

V zmysle zákona o rodine platí, že manžel, ktorý pri uzavretí manželstva prijal priezvisko druhého manžela ako spoločné priezvisko, môže do troch mesiacov po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva matričnému úradu oznámiť, že prijíma opäť svoje predošlé priezvisko. 

Manžel, ktorý pri uzavretí manželstva prijal priezvisko druhého manžela ako spoločné priezvisko a zároveň si ponechal v poradí uvedené ako druhé priezvisko svoje predošlé priezvisko, môže do troch mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva matričnému úradu oznámiť, že upúšťa od používania spoločného priezviska. 

Toto ustanovenie platí pre prípad rozvodu, neplatí pre prípad smrti manžela alebo jeho vyhlásenia za neplatné, ani v prípade vyhlásenia manželstva za neplatné. 

V zmysle odbornej právnej literatúry „Rozhodnúť sa pre prijatie predošlého priezviska môže len ten manžel, ktorý pri sobáši prevzal priezvisko druhého manžela. Teda nie ten, ktorého priezvisko bolo prevzaté, a to ani v prípade, ak by sa používaním svojho priezviska bývalým manželom cítil oprávnene dotknutý (napr. pre dôvody alebo spôsob rozvratu manželstva).“ 

Zákon ukladá lehotu, počas ktorej je potrebné urobiť rozhodnutie o späťvzatí predchádzajúceho priezviska a to 3 mesiace od právoplatnosti rozsudku o rozvode. V tejto lehote je potrebné oznámenie doručiť matrike, nestačí ho posledný deň lehoty podať na pošte. Rovnako je možné urobiť rozhodnutie o späťvzatí predchádzajúceho priezviska aj ústne pri osobnej návšteve matriky. Ako príloha sa doručí matrike právoplatné rozhodnutie o rozvode. Matrika vydá po splnení podmienok o späťvzatí predchádzajúceho priezviska potvrdenie. 

Zmena priezviska sa oznamuje matričnému úradu, s obvode ktorého sa konal sobáš (čiže matričný úrad, ktorý manželstvo zapísal do knihy manželstiev. Táto zmena priezviska nemá žiadny vplyv na priezvisko spoločných detí bývalých manželov. 

Ak sa nestihne lehota 3 mesiacov od právoplatnosti rozsudku o rozvode, je potrebné podať žiadosť o povolenie zmeny priezviska na okresnom úrade podľa miesta trvalého bydliska. 

Uvedenú zmenu priezviska na návrh len jedného (bývalého) manžela nepripúšťa ani zákon o mene a priezvisku. Ten v § 6 ods. 3 písm. c) hovorí, že zmenu priezviska možno povoliť len na základe spoločnej žiadosti oboch manželov, ak ide o zmenu priezviska jedného z manželov, ktorí majú spoločné priezvisko, na priezvisko, ktoré používal pred prijatím spoločného priezviska.