Zrušenie BSM počas manželstva
Kontaktujte nás!
Ak máte záujem o prípravu návrhu na súd na zrušenie BSM počas manželstva, neváhajte nás kontaktovať na office@akmv.sk alebo telefonicky na 0915 046 749.
Súvisiace témy v právnej poradni: Vyporiadanie majetku po zrušení BSM počas manželstva
Otázka:
Je prosím možné, že obaja manželia počas manželstva dobrovoľne podpíšu rozdelenie majetku nadobudnutého počas manželstva akýmkoľvek dielom a zároveň aj zrušenie BSM, lebo to tak chcú, či je to možné. Máme nerovný pomer platov v manželstve, nadobudnuté nehnuteľnosti, ale chceli by sme si ich rozdeliť v dobrom ešte aj za trvania manželstva a zrušiť BSM, aby sme sa nikdy nemuseli dohadovať o majetkoch.
Odpoveď:
Ak sme správne pochopili, máte záujem o zrušenie BSM za trvania manželstva a rozdelenie majetku patriaceho do tohto BSM. V danej veci Vám radi poskytneme naše právne služby, je však potrebné upozorniť, že k zrušeniu BSM počas manželstva je potrebné splnenie aspoň jedného zo zákonných dôvodov, nakoľko manželia sa počas manželstva nemôžu dohodnúť, že si svoje BSM sami zrušia a vyporiadajú, ale je potrebné, aby tak urobil súd na návrh jedného z nich: „Bezpodieloví spoluvlastníci sa nemôžu dohodnúť o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva k veciam v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Počas trvania manželstva môže toto spoluvlastníctvo zrušiť iba súd.“ (Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 5Cz 51/73)
Je teda potrebné podať návrh na súd. Jeden z dôvodov na zrušenie BSM počas manželstva je upravený v § 148a Občianskeho zákonníka, podľa ktorého „Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.“ Je teda potrebné, aby jeden z manželov sa stal podnikateľom – fyzickou osobou (SZČO). Upozorňujeme, že nepostačuje, že jeden z manželov sa stane členom orgánu obchodnej spoločnosti (napríklad konateľom alebo spoločníkom).
Oprávnenie na podnikateľskú činnosť musí byť aktívne „Súd nemôže zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ak v čase rozhodovania súdu bolo oprávnenie manžela (žalovaného) na podnikateľskú činnosť už zrušené.“ (Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 4Cdo 97/97)
Oprávnenie na podnikateľskú činnosť pritom musí vzniknúť za trvania manželstva a v tomto prípade súd musí BSM zrušiť: „Získá-li jeden z manželů za trvání manželství oprávnění k podnikatelské činnosti, může kterýkoliv z manželů podat u soudu návrh na zrušení bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Pro tento důvod musí soud bezpodílové spoluvlastnictví zrušit.“ (Okresný súd České Budějovice, sp. zn. 9C 110/90)
Druhým dôvodom na zrušenie BSM počas manželstva sú závažné dôvody „…najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.“
Najvyšší súd ČR sa venoval aj otázke, či samotné oddelené žitie manželov (zrušenie spoločnej domácnosti) je dôvodom na zrušenie BSM a vyslovil, že „Pouhé zjištění, že manželé žijí odděleně, nestačí k závěru, že jsou dány důvody pro zrušení bezpodílového spoluvlastnictví; je třeba zároveň zkoumat, zda jde o trvalý a neodčinitelný stav (bez naděje na obnovu spolužití manželů), a zda se v důsledku odděleného žití manželů nepodílejí oba na vytváření společného majetku.“ (Rozsudok Najvyššieho súdu ČR, sp. zn. 5Cz 104/67, pozri aj 5Cz 30/1967)
Či pôjde o prvý alebo druhý dôvod, je vždy potrebné požiadať o zrušenie BSM počas manželstva súd. Len súd je kompetentný počas manželstva zrušiť BSM. Pritom nie je možné spojiť konanie o zrušenie BSM počas manželstva s konaním o jeho vyporiadanie.
Právoplatnosťou rozhodnutia súdu sa zrušuje BSM. Nie je tak možné vykonať spätne k určitému dňu („Občanský zákoník nedovoluje soudu, aby – kromě vyslovení zrušení bezpodílového spoluvlastnictví – určil, že k zrušení bezpodílového spoluvlastnictví nedochází ke dni právní moci rozhodnutí o zrušení bezpodílového spoluvlastnictví, nýbrž zpětně k jakémukoli dni před právní mocí tohoto rozhodnutí.“ Rozsudok Najvyššieho súdu ČR, sp. zn. 4Cz 177/68)
Ak by súd rozhodol o zrušení BSM, je možné vykonať vyporiadanie zrušeného BSM následne aj dohodou manželov.
K zrušeniu BSM počas manželstva si prečítate aj v našom článku: Zrušenie BSM počas manželstva a možnosti ochrany majetku manželov
Ďalšou možnosťou je aj zúženie BSM počas trvania manželstva, vylúčenie vecí z BSM sa však týka len vecí, ktoré manželia ešte len idú nadobudnúť (nie vecí, ktoré už v BSM majú.
Otázka
Chceli by sme s manželkou zrušiť BSM z dôvodu ochrany jej financií a majetku, ja som živnostník od roku 2020, je toto prosím možné a uviesť z dôvodu podnikateľskej činnosti? A prosím koľko takýto úkon stojí?
Odpoveď:
Otázka:
Zaujímalo by ma, ak sme manželia a chcem zrušiť BSM počas manželstva, pretože s manželom už 3 roky nežijem, aký je postup, to musím ísť aj na súd a vypovedať?
Odpoveď:
Zrušiť BSM počas manželstva môže len súd. Je teda potrebné, aby jeden z manželov podal žiadosť na súd na zrušenie BSM počas manželstva. Zákon vymedzuje presne dôvody, z ktorých je možné zrušenie BSM počas manželstva.
Jeden dôvod je uvedený v § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka: „Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.“
Druhým dôvodom je získanie oprávnenia na podnikateľskú činnosť jedným z manželom: „Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.“
Pre zhrnutie uvádzame, že k zániku BSM počas manželstva dochádza:
- rozhodnutím súdu o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (§ 148 ods. 2, § 148a ods. 2 OZ)
- rozhodnutím súdu v trestnom konaní o prepadnutí majetku alebo jeho časti štátu podľa § 59 ods. 2 TZ; k zániku bezpodielového spoluvlastníctva dochádza v tomto prípade priamo zo zákona, a to dňom nadobudnutia právoplatnosti trestného rozsudku
- rozhodnutím súdu o vyhlásení konkurzu podľa ustanovení § 18, § 19 a § 53 zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii , ak u úpadcu existovalo bezpodielové spoluvlastníctvo; k zániku bezpodielového spoluvlastníctva dochádza aj tu priamo zo zákona.“ (Vojčík, P.: Občiansky zákonník Komentár. Iura edition, 2015)
Len samotná skutočnosť, že s manželom nežijete v jednej domácnosti nie je dôvodom na zrušenie BSM počas manželstva.
Otázka
Ako zrušiť BSM počas manželstva? Z akých dôvodov? Môže sa BSM zrušiť, ak manžel podniká?
Odpoveď:
Dobrý deň,
Podľa § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka možno BSM zrušiť celkom výnimočne aj počas trvania manželstva, a to zo závažných dôvodov, “najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom.” BSM môže v takom prípade zrušiť súd na základe návrhu podaného jedným z manželov. Súd však nemá povinnosť návrhu vyhovieť; je výhradne na jeho posúdení, či sú alebo nie sú dané dôvody na zrušenie BSM podľa § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Inými slovami, manželia nemajú zákonný nárok na to, aby ich BSM bolo zrušené za trvania manželstva.
Rozpor s dobrými mravmi má povinnosť preukázať ten z manželov, ktorý navrhuje BSM zrušiť. Ako už bolo spomenuté, o tom, či by trvanie BSM odporovalo dobrým mravom, rozhoduje súd. Závažnými dôvodmi na zrušenie BSM sú napr. márnotratné, nehospodárne správanie sa jedného z manželov, poškodzovanie hospodárskych záujmov rodiny, neprispievanie na rodinu, vyhýbanie sa práci, oddelený život od rodiny a domácnosti a pod.
Osobitným dôvodom zániku BSM za trvania manželstva je vyhlásenie konkurzu na majetok patriaci do BSM manželov (§ 53 Zákona o konkurze a reštrukturalizácii).
V zmysle § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka ďalej “Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.” Návrh podáva manžel, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. V takom prípade je dôvod na zrušenie BSM počas manželstva daný priamo zákonom (získanie oprávnenia podnikať jedným z manželov). Existencia tohto zákonného dôvodu stačí na to, aby bol súd povinný návrhu vyhovieť.
Otázka
Ako ovplyvní podnikanie jedného manžela BSM?
Odpoveď:
Podnikateľskou činnosťou vystavuje podnikajúci manžel majetok patriaci do BSM nemalému riziku. V prípade, ak by sa stal dlžníkom, na splatenie dlhu by bolo možné použiť aj majetok patriaci do BSM. Aj z tohto dôvodu Občiansky zákonník ustanovuje, že “na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela (§ 148a ods. 1 OZ).”
Otázka
Ako ochrániť majetok pred dlhmi manžela podnikateľa?
Odpoveď:
Dobrý deň,
Jedným zo spôsobov je podanie návrhu na zrušenie BSM z dôvodu podľa § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia “Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.” Akonáhle má súd za preukázané, že manžel získal oprávnenie podnikať, je zo zákona povinný BSM zrušiť.
Druhým spôsobom, ktorý však umožňuje BSM len obmedziť, nie zrušiť, je dohoda manželov o zúžení rozsahu BSM podľa § 143a ods. 1 Občianskeho zákonníka. V rámci tejto dohody sa môžu manželia zaviazať, že určité veci alebo práva (napr. pohľadávky) budú vylúčené z režimu BSM a manželia ich budú nadobúdať do svojho výlučného vlastníctva. Dohoda sa však nemôže týkať vecí, ktoré už patria do BSM, ale iba takých, ktoré majú byť nadobudnuté do BSM odo dňa platnosti a účinnosti tejto dohody. Dohoda o zúžení rozsahu BSM musí byť podpísaná notárom, inak je neúčinná voči tretím osobám (napr. veriteľ); to neplatí, ak tieto osoby o dohode vedeli (§ 143a ods. 3 OZ). Ak sa dohoda týka nehnuteľnosti, musí mať písomnú formu a účinnosť nadobúda vkladom do katastra (§ 149a OZ).
Súvisiace témy v právnej poradni: Vyporiadanie majetku po zrušení BSM počas manželstva
Otázka
Aké sú poplatky za zrušenie BSM?
Odpoveď:
Dobrý deň,
Podľa Zákona o súdnych poplatkoch sa za podanie žaloby (návrhu) na zrušenie BSM platí súdny poplatok vo výške 250 eur. Za podanie žaloby (návrhu) na vyporiadanie BSM sa platí súdny poplatok vo výške 100 eur.
Otázka
Je možné obnoviť BSM po jeho zrušení?
Odpoveď:
Áno, je to možné. Podľa § 151 Občianskeho zákonníka “ak za trvania manželstva bezpodielové spoluvlastníctvo zaniklo, môže sa obnoviť len rozhodnutím súdu vydaným na návrh jedného z manželov.”
Otázka
Dobrý deň,
som vydatá za občana Srbska. Posledné roky manželstva vôbec nepracuje, rodina ho nezaujíma, trpí navyše viacerými závislosťami. Po celý čas som sa starala o domácnosť sama, platila som nájom a zabezpečovala všetky finančné potreby. Kvôli správaniu môjho manžela sme sa musel viackrát vysťahovať. Manžel ma aj fyzicky napadol. Našťastie, do konca tohto mesiaca sa rozídeme a on odchádza späť do Srbska. Chcela by som sa spýtať, či existuje nejaká možnosť, ako od neho získať späť peniaze za všetky tie
roky platenia nájmu a finančnej záťaže, ktorú mi spôsobil. Jeho nezodpovedné správanie ma stálo veľa peňazí, nemohla som si dovoliť byť ani len práceneschopná, pretože by sme nemali na nájom. Ďakujem za vašu radu.
Odpoveď:
Dobrý deň,
Vo Vašom prípade prichádza do úvahy zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva (ďalej len „BSM“) medzi Vami a Vaším manželom.
Podľa § 143 Občianskeho zákonníka (ďalej len „OZ“): „V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov (…).“
V súčasnosti už nie je spochybňované, že príjmy z pracovného pomeru či podnikateľskej činnosti sú predmetom BSM, a to aj napriek tomu, že pochádzajú zo zárobkovej činnosti jedného manžela a za iných okolností by patrili výlučne jemu. Z toho dôvodu predpokladáme, že aj finančné prostriedky, ktoré ste používali na platenie nájomného a zabezpečovanie potrieb Vašej rodiny, sú takisto predmetom BSM, čo znamená, že ich (spolu)vlastníkmi ste Vy aj Váš manžel. Jediným spôsobom, ako ich od Vášho manžela vymôcť späť, je v rámci vyporiadania BSM, ktoré nasleduje po jeho zrušení.
Z Vašej správy nevyplýva, či súčasne s odlúčením od Vášho manžela riešite aj rozvod. BSM je však možné zrušiť aj počas trvania manželstva.
Podľa § 148 ods. 2 OZ: „Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.“
Závažnými dôvodmi na zrušenie BSM aj bez rozvodu manželstva sú napr. márnotratné, nehospodárne správanie sa jedného z manželov, poškodzovanie hospodárskych záujmov rodiny, neprispievanie na rodinu, vyhýbanie sa práci, oddelený život od rodiny a domácnosti a pod.. Manžel, ktorý návrh podáva, v ňom musí špecifikovať dôvody, pre ktoré žiada BSM zrušiť. Od presvedčivosti a závažnosti týchto dôvodov potom závisí, či súd návrhu vyhovie a BSM zruší, alebo ho zamietne.
Viac o téme zrušenia BSM za trvania manželstva si môžete prečítať tu: https://www.akmv.sk/pravna-poradna/zrusenie-bsm-pocas-manzelstva/
Ak sa plánujete s manželom rozviesť, návrh podľa § 148 ods. 2 OZ nemusíte riešiť, nakoľko „zánikom manželstva (v tomto prípade rozvodom) zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (§ 148 ods. 1 OZ),“ a to priamo zo zákona, bez potreby podávať osobitný návrh na zrušenie BSM.
Zákon ďalej hovorí, že „Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150 (§ 149 ods. 1 OZ). Vyporiadanie BSM nastáva bez ohľadu na to, či manželstvo trvá (BSM bolo zrušené podľa § 148 ods. 2 OZ) alebo zaniklo (§ 148 ods. 1 OZ).
Podľa § 150 OZ: „Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.“
Pri vyporiadaní majetku v BSM platí základné pravidlo, že podiely manželov sú rovnaké. Od tohto pravidla sa možno odchýliť len vo výnimočných a odôvodnených prípadoch. Väčšinou ide o prípady, keď sa manželia podieľali zásadne odlišnou mierou na zabezpečovaní potrieb rodiny, na nadobúdaní a udržaní spoločných vecí, pri starostlivosti o maloleté deti či na celkovom obstarávaní spoločnej domácnosti.
V odbornej literatúre sa stretávame s názorom, že „dôvodom na nerovnomerné určenie podielov by podľa súdnej praxe mohli byť aj okolnosti, keď sa jeden z manželov väčšou mierou zaslúžil o nadobudnutie spoločného bytu a sám platil dlhšiu dobu nájomné a ďalšie platby spojené s bývaním, zatiaľ čo druhý manžel opustil spoločnú domácnosť, neprispieval na úhrady spojené s užívaním bytu a opakovane sa dopúšťal voči členom rodiny fyzického násilia (zdroj: Števček a kol.: Občiansky zákonník – Komentár, 2. vydanie, C. H. Beck, 2019).“ V takomto krajnom prípade je dokonca možné, aby manžel nedostal z vyporiadaného spoločného majetku nič (napr. rozsudok Najvyššieho súdu ČR, sp. zn. 22 Cdo 1096/2011).
Otázka
Manžel prepadol hazardným hrám. Bývame v podnájme, čiže v podstate nič spoločné nevlastníme. Chcela by som sa spýtať, či sa nás týka BSM. A teda tým pádom, ak nechcem splácať jeho dlhy, tak či treba podať návrh na zrušenie BSM.
Odpoveď:
Dobrý deň,
Vzhľadom na to, že ste manželmi, BSM medzi vami existuje. Podľa § 143 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník (ďalej ako „OZ“) BSM ako osobitný režim vlastníctva majetku vzniká uzavretím manželstva. Všeobecne teda platí, že veci nadobudnuté manželmi za trvania manželstva patria do BSM, a to až dokým manželstvo nezanikne (napr. rozvodom či smrťou jedného z manželov) alebo nie je zrušené ešte za trvania manželstva.
Predmetom (súčasťou) BSM nie sú v zmysle § 143 OZ dlhy – pasíva jedného alebo oboch manželov vzniknuté v čase manželstva (Zdroj: Števček, Dulak, Bajánková, Fečík, Sedlačko, Tomašovič a kol.: Občiansky zákonník – Komentár, 2. vydanie, C. H. Beck, 2019).
Podľa § 147 ods. 1 OZ však „Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia (exekúcii) uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.“ To znamená, že ak by Váš manžel nebol schopný splatiť dlh z jeho vlastných peňazí (t. j. majetku, ktorý sa nachádza v jeho výlučnom vlastníctve a netvorí súčasť BSM), v rámci exekúcie môže byť postihnutý aj spoločný majetok manželov patriaci do BSM.
Vo Vašom prípade prichádza do úvahy zrušenie BSM za trvania manželstva.
Podľa § 148 ods. 2 OZ: „Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.“
Rozpor s dobrými mravmi má povinnosť preukázať ten z manželov, ktorý navrhuje BSM zrušiť. Súd však v tomto prípade nemá povinnosť BSM zrušiť. Rozhodnutie súdu bude závisieť od toho, ako presvedčivo a dôkladne sa podarí navrhovateľovi preukázať existenciu závažných dôvodov, kvôli ktorým je nevyhnutné zrušiť BSM už za trvania manželstva.
Závažnými dôvodmi na zrušenie BSM sú napr. márnotratné, nehospodárne správanie sa jedného z manželov, poškodzovanie hospodárskych záujmov rodiny, neprispievanie na rodinu, vyhýbanie sa práci, oddelený život od rodiny a domácnosti a pod. (Zdroj: Fekete: Občiansky zákonník – EPI komentár).
V prípade záujmu o vypracovanie návrhu na zrušenie BSM za trvania manželstva (a pomoc s vyporiadaním BSM) nás neváhajte kontaktovať cez naše právne služby.