Zrušenie trvalého pobytu cudzinca po rozvode

Otázka:

Moja manželka je Ukrajinka, ktorej bol udelený trvalý pobyt na Slovensku na 5 rokov s možnosťou práce, pred tým mala 2 roky prechodný pobyt na účel podnikania. Po štyroch rokoch manželstva však došlo k rozvodu. Mohli by ste mi, prosím, objasniť, aké povinnosti z toho pre ňu vyplývajú a aké potenciálne dôsledky môže očakávať v súvislosti s jej pobytom na Slovensku? Stráca moja manželka pobyt v Slovenskej republike po rozvode?

Odpoveď:

V prípade, ak má manželka Slováka trvalý pobyt na 5 rokov na účel zlúčenia rodiny, nakoľko sa vydala za Slováka, rozvodom stratí účel, na ktorý jej bol trvalý pobyt udelený. Dôsledkom je, že cudzinecká polícia začne konanie o zrušenie jej pobytu. 

 

V zmysle § 50 ods. 1 písm. e) a d) zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov (ďalej ako „zákon o pobyte cudzincov“): „Policajný útvar zruší trvalý pobyt, ak:

  1. manželia nevedú spoločný rodinný život, ak ide o trvalý pobyt podľa § 43 ods. 1 písm. a),
  2. štátnemu príslušníkovi tretej krajiny bol udelený trvalý pobyt podľa § 43 ods. 1 písm. a) alebo § 46 ods. 1 písm. a) a jeho manželstvo zaniklo do piatich rokov od udelenia trvalého pobytu na päť rokov

 

V zmysle § 111 ods. 1 písm. g) zákona o pobyte cudzincov: „Štátny príslušník tretej krajiny je povinný hlásiť policajnému útvaru zmenu mena, priezviska, osobného stavu, štátnej príslušnosti, údajov v cestovnom doklade do piatich pracovných dní odo dňa, keď zmena nastala, a výmenu cestovného dokladu.“

 

Akonáhle sa teda cudzinecká polícia dozvie skutočnosť, že došlo k rozvodu, začne konanie o zrušenie pobytu. Dňom právoplatnosti rozsudku o rozvode nedochádza teda automaticky k zrušeniu pobytu, ale je potrebné, aby prebehlo konanie o zrušenie pobytu na cudzineckej polícii. 

 

Podľa telefonických informácií poskytnutých IOM, v prípade, ak sa policajný útvar dozvie, že nastali dôvody na zrušenie pobytu, začne konanie o jeho zrušenie. Policajný útvar zašle osobe o zrušení ktorej pobyte sa koná, výzvu na vyjadrenie sa v lehote 5 pracovných dní. V prípade, ak neexistujú osobitné dôvody, pre ktoré pobyt nezaniká, vydá rozhodnutie o zániku trvalého pobytu na 5 rokov. Takéto rozhodnutie nie je právoplatné a je možné voči nemu podať odvolanie. Až momentom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia pobyt zaniká. Počas celej tejto doby vrátane odvolacieho konania je možné podať žiadosť o udelenie dlhodobého pobytu. 

 

Podľa interného predpisu – Príloha k rozkazu riaditeľa ÚHCP P PZ č. 13/2019: Metodika k zabezpečeniu postupu vo veciach pobytu cudzincov na území Slovenskej republiky: III. ČASŤ Trvalý pobyt (ďalej ako „Metodika“), čl. 13 Postup pri zrušení trvalého pobytu: 

 

  1. OCP PZ zruší trvalý pobyt z dôvodov uvedených v § 50 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov.
  2. Ak OCP PZ zistí, že sú dôvody na zrušenie trvalého pobytu, začne ex offo konanie vo veci zrušenia trvalého pobytu
    1. prvým úkonom podľa § 18 ods. 3 správneho poriadku; týmto úkonom môže byť predvolanie, predvedenie, zápisnica, písomná výzva atď..(pozrite komentár k článku 20 ods. 2 písm. a) II. časti metodiky),
    2. po vykonaní dokazovania, ktoré predchádza vydaniu rozhodnutia o zrušení trvalého pobytu, umožní štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, aby sa pred vydaním rozhodnutia vyjadril ku všetkým podkladom k jeho vydaniu ako aj spôsobom ich  zistenia a prípadne navrhol ich doplnenie; tento úkon možno vykonať
      1. zaslaním písomnej výzvy štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, v ktorej policajt určí primeranú lehotu na vyjadrenie sa k podkladom rozhodnutia, alebo
      2. spísaním zápisnice podľa § 22 správneho poriadku (spravidla sa musí jednať o novú zápisnicu, ktorej spísanie bezprostredne predchádza vydaniu  rozhodnutia vo veci; to neplatí, ak sú už pri spisovaní prvej zápisnice podľa § 22 správneho poriadku známe všetky skutočnosti, ktoré sú podkladom pre vydanie rozhodnutia)
    3. po vykonaní tohto úkonu, ak naďalej pretrvávajú dôvody na zrušenie trvalého pobytu policajt spracuje písomné rozhodnutie o jeho zrušení; rozhodnutie spracuje aj v prípade,  ak sa štátny príslušník tretej krajiny k podkladom rozhodnutia v stanovenej lehote nevyjadril; rozhodnutie  predloží oprávnenej osobe na schválenie; rozhodnutie musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci a odôvodnenie musí obsahovať skutočnosti, ktoré boli podkladom pre rozhodnutie, to znamená,  akými úvahami bolo OCP PZ  vedené pri hodnotení dôkazov, ako OCP PZ použilo správnu úvahu pri použití právnych predpisov na základe ktorých rozhodovalo,  ako sa OCP PZ vyrovnalo s návrhmi a námietkami účastníka konania (štátneho príslušníka tretej krajiny) a s jeho vyjadrením k podkladom rozhodnutia,“   

Riešením je do zrušenia pobytu vybaviť pobyt na iný účel, napríklad prechodný pobyt na účel zamestnania alebo požiadať o dlhodobý pobyt v zmysle § 52 ods. 1 písm. a) zákona o pobyte cudzincov: „Policajný útvar udelí dlhodobý pobyt, ak nie sú dôvody na zamietnutie žiadosti podľa § 54 ods. 2, štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý sa na území Slovenskej republiky zdržiava oprávnene a nepretržite po dobu piatich rokov bezprostredne pred podaním žiadosti.“ IOM nám telefonicky potvrdilo, že nesmie prísť k prerušeniu udeleného pobytu.

 

Len upozorňujeme, že ak by mala manželka Slováka neobmedzený pobyt (čiže pobyt udelený po piatich rokoch trvalého pobytu), neobmedzený pobyt sa jej nezruší a v tomto prípade by mohla na území SR zotrvať aj naďalej.

 

Podľa telefonických informácií poskytnutých IOM, v prípade, ak bol cudzincovi trvalý pobyt predsa len zrušený, môžete sa ako občan Ukrajiny na území Slovenskej republiky oprávnene zdržiavať po dobu 90 dní na základe bezvízového styku alebo požiadať o dočasné útočisko. Počas trvania dočasného útočiska máte možnosť požiadať o udelenie prechodného pobytu. 

 

Podľa vyjadrenia RHCP Bratislava: „V prípade, ak mal cudzinec udelený prechodný pobyt na podnikanie 2 roky a trvalý pobyt na 5 rokov v trvaní 4 roky, môže požiadať o udelenie dlhodobého pobytu. O udelenie mal požiadať, čo najskôr po vydaní rozsudku. Počas konania o zrušení pobytu môže podať žiadosť o zmenu druhu pobytu. Ak mu pobyt zanikne, je cudzinec povinný vycestovať. Vzhľadom na to, že sa jedná o Ukrajinca,  môže požiadať o dočasné útočisko. V prípade podania žiadosti o udelenie prechodného pobytu, musí preukázať, že splnil povinnosť a vycestoval cez vonkajšiu hranicu.“

 

Odporúčam Vám využiť naše právne služby pri vybavovaní povolenia na pobyt na Slovensku. Ako advokátska kancelária vieme zabezpečiť kompletné poradenstvo a zastupovanie v konaní pred cudzineckou políciou, pomôžeme Vám s prípravou potrebných dokumentov a ubezpečíme sa, že všetky formálne požiadavky sú splnené. Tým Vám ušetríme čas a minimalizujeme riziko prípadného zamietnutia žiadosti.