K obnoveniu prechodného pobytu cudzinca na účel zamestnania je potrebné, aby sa cudzinec z tretej krajiny (mimo EÚ) dostavil osobne na príslušné oddelenie cudzineckej polície (podľa miesta ubytovania) a predložil nasledovné doklady:
Žiadosť o obnovenie pobytu – pokiaľ sa cudzinec objednáva na podanie žiadosti na presný termín, celú žiadosť vypisuje elektronicky v počítači a pri odoslaní / potvrdení termínu si ju vie vygenerovať a vytlačiť.
Prísľub na prijatie do zamestnania / dodatok k pracovnej zmluve. Nakoľko sme sa stretli s tým, že cudzinecká polícia neakceptovala dodatok k pracovnej zmluve, v praxi predkladáme vždy prísľub zamestnávateľa na zamestnanie. Tlačivo prísľubu je možné nájsť na stránke úradov práce. Je potrebné si preveriť, či tlačivo, ktoré použijete, je aktuálne. Podpis na prísľube postačuje obyčajný s pečiatkou zamestnávateľa, úradné overenie sa teda nevyžaduje.
Čestné vyhlásenie o dohodnutej mzde – aj keď z prísľubu vyplýva výška dohodnutej mzdy, je možné si dať od zamestnávateľa potvrdiť (s úradne overeným podpisom) čestné vyhlásenie o dohodnutej mzde, t.j. o príjme cudzinca ako zamestnanca. Toto v praxi dokladáme napríklad k podaniu žiadosti dieťaťa alebo manželky, ktorí žiadajú o predĺženie pobytu spolu s cudzincom – zamestnancom a ktorým deklarujeme ich finančné zabezpečenie.
Plná moc – ak bude cudzinec zastúpený advokátom, dokladá sa aj splnomocnenie na zastupovanie s úradne overeným podpisom cudzinca. Upozorňujeme, že zastupovanie cudzinca v konaní o udelenie / obnovenie pobytu je právnou službou a preto by sa mal cudzinec dať zastúpiť výhradne advokátom. Iná osoba ako splnomocnenec by sa tak mohol dopustiť trestného činu nedovoleného podnikania, najmä ak túto činnosť vykonáva sústavne a za odmenu.
Doklad preukazujúci ubytovanie – dokladá sa buď čestné vyhlásenie vlastníkov nehnuteľnosti, v ktorej má cudzinec nahlásený pobyt s ich úradne overenými podpismi, prípadne ak má cudzinec nehnuteľnosť vo svojom vlastníctve, stačí uviesť túto skutočnosť v žiadosti. Za účelom urýchlenia podania v oboch prípadoch odporúčame si vziať k podaniu žiadosti aj kópiu listu vlastníctva z internetu, nie je to však podmienkou. Podľa § 32 ods. 8 zákona o pobyte cudzincov „Doklad o zabezpečení ubytovania musí preukazovať, že štátny príslušník tretej krajiny má zabezpečené ubytovanie na najmenej šesť mesiacov prechodného pobytu; ak žiada o prechodný pobyt na kratší čas, musí preukazovať zabezpečenie ubytovania počas celého prechodného pobytu. Štátny príslušník tretej krajiny podľa 27a § 30 ods. 1 písm. e) musí preukázať zabezpečenie spoločného ubytovania so štátnym príslušníkom tretej krajiny, s ktorým žiada o zlúčenie rodiny.“
Pokiaľ by išlo o nedostatkovú pozíciu, prikladajú sa aj dve čestné vyhlásenia (príloha č. 10 a č 11), ich podpis zamestnávateľ nemusí overovať, ak pripojí odtlačok pečiatky.
Lehota na rozhodnutie cudzineckej polície je 90 dní od podania kompletnej žiadosti, žiadosť nemusí byť kompletná. Lehota 30 dní je v prípad nedostatkovej pozície.
Cudzinec vo vzťahu k úradu práce pri obnovení, ale aj pri novom povolení prechodného pobytu a zamestnania nemá žiadnu povinnosť. Zamestnávateľ je povinný zaslať úradu práce oznámenie o nastúpení/nenastúpení cudzinca do zamestnania a kópiu pracovnej zmluvy aj pri obnovení pobytu, po skončení pracovného pomeru oznámiť ukončenie pracovného pomeru s cudzincom (ak pracovný pomer skončil skôr, ako je platnosť povolenia).