Pobyt občanov Veľkej Británie a Severného Írska
S účinnosťou od 1.1.2021 končí štátnym príslušníkom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska (ďalej len „Spojené kráľovstvo“) a ich...
PREČÍTAŤ ČLÁNOKZískanie, obnovenie či ponechanie slovenského občianstva môže byť zložitý proces s množstvom právnych a administratívnych požiadaviek. Naša advokátska kancelária vám ponúka kompletné služby v oblasti štátneho občianstva, či už ide o dvojité občianstvo, vybavenie rodných listov pre deti narodené v zahraničí, alebo získanie občianstva na základe pôvodu.
Pomáhame riešiť otázky týkajúce sa dvojitého občianstva, vrátane prípadov, keď si chcete ponechať občianstvo iného štátu spolu so slovenským.
Získanie slovenského občianstva je pre cudzincov spojené s viacerými požiadavkami, ako je dĺžka pobytu či znalosť slovenského jazyka.
Podporujeme vás pri riešení otázok týkajúcich sa občianstva pre manželských partnerov a deti narodené v zahraničí.
Ak ste stratili slovenské občianstvo alebo chcete po získaní zahraničného občianstva obnoviť slovenské občianstvo, sme tu, aby sme vám pomohli.
Poskytujeme právnu pomoc pri vybavovaní rôznych potvrdení a dokladov potrebných na získanie alebo obnovenie občianstva.
Či už ide o dvojité občianstvo, obnovenie slovenského občianstva alebo vybavenie dokumentov pre deti narodené v zahraničí, sme tu, aby sme vám poskytli profesionálnu a spoľahlivú právnu podporu. Kontaktujte nás pre konzultáciu a uistite sa, že všetky vaše právne potreby týkajúce sa občianstva budú vyriešené.
Nadobudli ste občianstvo iného štátu? Ako neprísť o slovenské občianstvo si prečítate tu: Ako si ponechať slovenské občianstvo po nadobudnutí občianstva iného štátu
Chcete získať slovenské občianstvo, lebo Vaši predkovia boli Slováci? Viac sa dočítate tu: Nadobudnutie slovenského občianstva potomkami a iné zmeny
Prečítajte si aj: Štátne občianstvo pre Slováka žijúceho v zahraničí
§ 7 zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve SR pozná aj špecifické výnimky z povinnosti preukazovania pobytu na území SR. Ide o špecifické prípady, t.j. ak ide o osobu, ktorá:
Prečítajte si aj: Udelenie slovenského občianstva pre športovcov
Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno udeliť žiadateľovi, ktorý podľa §7 ods.1 písm. h) zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve SR: „preukázal ovládanie slovenského jazyka slovom aj písmom a všeobecných znalostí o Slovenskej republike“.
Výnimku z tejto podmienky nám ponúka druhá časť predmetného ustanovenia, ktorá hovorí: „to neplatí pre žiadateľa podľa odseku 2 písm. b), i) a j), odsekov 4 až 7 a pre žiadateľa, ktorý:
Bližšie informácie a podmienky upravuje vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 23. júla 2008 o jazykovej škole č. 321/2008 Z. z.
§7 ods.3 vyhlášky Ministerstva školstva č.321/2008 Z. z.:
„Druhy štátnych jazykových skúšok sú tieto:
a)základná – 1. stupeň náročnosti,
b)odborná – 2. stupeň náročnosti,
c)všeobecná – 2. stupeň náročnosti,
d)špeciálna – 3. stupeň náročnosti.“
Toto ustanovenie zároveň bližšie špecifikuje rámec spomínanej základnej skúšky nasledovne:
„a)základnej štátnej jazykovej skúšky je na úrovni 525 až 600 hodín výučby v kurzoch jazykovej školy a jazykovou náročnosťou zodpovedá stupňu B2 referenčného rámca.“
Ak máte otázku k štátnemu občianstvu, opýtajte sa v našej právnej poradni.
Ide o tieto prípady, kedy sa môže od absolvovania jazykovej skúšky upustiť:
S účinnosťou od júla 2010 štátny občan Slovenskej republiky stráca štátne občianstvo Slovenskej republiky dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle, ktorým je žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva, dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo. S účinnosťou od februára 2015 bývalí štátni občania SR, ktorí stratili štátne občianstvo SR, môžu požiadať na základe výnimky o udelenie štátneho občianstva SR podľa nariadenia Ministerstva vnútra SR o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.
Ak ste ako Slovák nadobudli občianstvo iného štátu, prečítajte si aj Ako si ponechať slovenské občianstvo po nadobudnutí občianstva iného štátu
Zistite, či je možné predĺžiť národné vízum udelené na Slovensku a aké sú ďalšie možnosti pobytu pre cudzincov.
PREČÍTAŤ ODPOVEĎV právnej poradni odpovedáme na otázky týkajúce sa získania turistických víz na Slovensko, ako pozvať cudzinca na návštevu.
PREČÍTAŤ ODPOVEĎPri vnútropodnikovom presune na Slovensko stačí ohlásiť mobilitu bez potreby nového pobytu, ak má zamestnanec ICT povolenie.
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ