Určenie otcovstva
Otázka preukazovania otcovstva je o poznanie náročnejšia ako určenie materstva, pretože vo všeobecnosti platí, že pater est incertus (otec je...
PREČÍTAŤ ČLÁNOKVysporiadanie BSM, rozdelenie majetku a mnohé ďalšie nepríjemnosti, ktoré musia manželia po rozvode riešiť, predstavujú náročnejší proces. Naša advokátska kancelária disponuje bohatými skúsenosťami a znalosťami aj z týchto oblastí práva, čím Vám dokážeme zabezpečiť kvalitnú oporu pri vzniknutej situácii.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) predstavuje špecifickú úpravu majetkových vzťahov, kde neexistujú presne vymedzené podiely spoluvlastníkov – manželov. Okrem vecí získaných napríklad darovaní alebo dedním do neho patrí všetko, čo získali za trvania manželstva.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) predstavuje špecifickú úpravu majetkových vzťahov, kde neexistujú presne vymedzené podiely spoluvlastníkov – manželov. Patrí do neho na určité výnimky (veci získané dedením, veci darované a i.) všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.
Prečítajte si aj: Vyporiadanie majetku po rozvode manželstva
BSM je nerozlučne späté s manželstvom. Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
Zánikom manželstva však bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká a v takom prípade je nutné majetok patriaci do BSM vysporiadať. Občiansky zákonník upravuje tri základné spôsoby vysporiadania BSM:
„Okamihom podania návrh návrhu na vyporiadanie BSM na súd sa prerušuje plynutie trojročnej lehoty stanovenej v § 149 ods. 4 OZ a následne kedykoľvek v priebehu konania môžu sporové strany kedykoľvek uzavrieť dohodu o vyporiadaní BSM. A to i po uplynutí lehoty 3 rokov od zániku BSM, pretože počas konania o vyporiadanie BSM lehota v zmysle § 149 ods. 4 OZ je prerušená a počas prebiehajúceho konania nedôjde k jej skončeniu. V danej veci dohoda o vyporiadaní BSM bola uzavretá v určitom okamihu v priebehu konania a z hľadiska jej účinnosti je irelevantné, či došlo aj k uzavretiu súdneho zmieru ohľadne dohody a jeho schváleniu súdom. Zastavenie konania v dôsledku späťvzatia návrhu na vyporiadanie BSM bolo len dôsledkom uzavretia dohody o vyporiadaní BSM a nemožno dospieť k záveru, že zákonnú ochranu požíva iba dohoda o vyporiadaní BSM, ktorá bola schválená súdom zmierom. Názor žalobcu v tomto smere je nesprávny, pretože ak by po uplynutí 3 rokov od zániku BSM rozvedení manželia už nemohli uzavrieť dohodu o vyporiadaní BSM napriek tomu, že stále prebieha konanie o vyporiadanie BSM, bolo by im zabránené využiť ich zákonné právo usporiadať svoje vzťahy, o ktorých sa vedie súdne konanie, prioritne dohodou. Súd prvej inštancie správne vychádzal z rozhodnutia Veľkého senátu NS ČR zo dňa 09.03.2011 sp.zn. 31Cdo 1038/2009.“
Prečítajte si aj:
Zápis zahraničného sobáša a rozvodu do slovenskej matriky: Kompletný návod pre všetky cudzie rozhodnutia
PREČÍTAŤ ODPOVEĎAká by asi mala byť primeraná výška platenia výživného druhému rodičovi na ich štyri maloleté deti pri rovnomernej striedavej starostlivosti,...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ