Predmetom príkaznej zmluvy je zaobstaranie alebo vykonanie veci prostredníctvom zástupcu. Obstaranie veci upravuje zmluva o obstaraní veci (§ 733 a nasl. Občianskeho zákonníka) a obstaranie predaja veci zas zmluva o obstaraní predaja veci (§737 a nasl. Občianskeho zákonníka). Obe zmluvy sú osobitným typom príkaznej zmluvy.
Príkazná zmluva nemusí byť len samostatnou zmluvou, ale môže byť aj súčasťou inej zmluvy.
Predmetom príkaznej zmluvy môže byť zaobstaranie hnuteľnej či nehnuteľnej veci, správa majetku, uzavretie zmluvy, vykonanie právnych úkonov vo vzťahu k úradom, súdom či tretím osobám. Charakteristické je, že príkazník (ten, čo je poverený vykonaním činnosti) koná v mene a na účet druhej strany – príkazcu.
Príkazná zmluva a bezodplatnosť
Príkazná zmluva je charakteristická bezodplatnosťou. Na rozdiel od príkaznej zmluvy, odplatnosť je pojmovým znakom zmluvy o obstaraní veci ako aj zmluvy o obstaraní predaja veci. Odmena však výnimočne môže byť poskytnutá aj podľa príkaznej zmluvy v prípade, ak bola dohodnutá alebo je obvyklá vzhľadom na povolanie príkazníka (§ 730 OZ). O druhý prípad ide najmä vtedy, ak je činnosť , ktorú má príkazník vykonať, je predmetom jeho podnikateľskej činnosti. Odmenu je potrebné zaplatiť aj vtedy, ak požadovaný výsledok nenastal.
Iné zmluvy so zástupcami – porovnanie
Mandátna zmluva – Zmyslom mandátnej zmluvy, ktorá má odplatný charakter, je na rozdiel od príkaznej zmluvy obstaranie obchodnej záležitosti a jej účastníkmi sú väčšinou podnikatelia. Zatiaľ čo príkazník musí konať podľa svojich znalostí a schopností, mandatár má konať s odbornou starostlivosťou. Osobné konanie mandatára nie je povinné. Na rozdiel od mandátnej zmluvy, príkazná zmluva umožňuje aj nepriame zastúpenie príkazcu.
Komisionárska zmluva – Komisionárska zmluva je formou nepriameho zastúpenia, uzatváraná medzi podnikateľmi, a je vždy len odplatná. Komisionár nekoná na základe plnej moci.
Zmluva o dielo – Príkazná zmluva na rozdiel od zmluvy o dielo nevyžaduje hmotný výsledok.