Príspevok na podnikanie od 01.05.2013

Dňa 20.3.2013 bol schválený zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Okrem iného sa zmenili aj podmienky poskytovania príspevku na samostatne zárobkovú činnosť.

Dnes platí, že tento príspevok na zamestnanie bol obligatórne poskytovaným príspevkom. Scháleným zákonom sa príspevok stáva fakultatívne poskytovaným. Zatiaľ čo doteraz bol tento príspevok právne nárokový, novela zákona ho tak mení na právne nenárokový.

Podmienky poskytnutia príspevku

Úrad môže poskytnúť príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť na čiastočnú úhradu nákladov súvisiacich s prevádzkovaním samostatnej zárobkovej činnosti uchádzačovi o zamestnanie, ktorý bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, ak o príspevok písomne požiada.

Účel poskytnutia príspevku

Došlo tiež k spresneniu účelu, na ktorý sa príspevok poskytuje a to na čiastočnú úhradu nákladov súvisiacich s touto činnosťou.

Namiesto dvoch rokov tri

Novela zákona predlžuje obdobie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti z dvoch na tri roky. Uchádzač o zamestnanie, ktorému bol poskytnutý príspevok, je tak povinný prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej tri roky.

Občan, ktorému bol poskytnutý príspevok a ktorý nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej tri roky, je povinný vrátiť úradu pomernú časť poskytnutého príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého neprevádzkoval samostatnú zárobkovú činnosť; to sa nevzťahuje na občana, ktorý prestal prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19 ods. 1 písm. c) alebo z dôvodu úmrtia. Občan, ktorému bol poskytnutý príspevok a ktorý nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej tri roky zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19 ods. 1 písm. c), je povinný preukázať úradu čerpanie príspevku a vrátiť úradu nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku.

Výška príspevku

Doterajšou právnou úpravou bola stanovená výška príspevku v okrese s nízkou nezamestnanosťou na 2 647,73 EUR a v okrese s vysokou nezamestnanosťou na 4 137,08 EUR. Novela mení výšku príspevku v závislosti od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v príslušnom okrese. Cieľom podľa dôvodovej správy je znižovanie regionálnych disparít.

Výška príspevku stanovená novelou je:

  1. v bratislavskom kraji najviac 2,5-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje
  2. v ostatných krajoch
    1. v okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou alebo rovnakou ako je celoslovenský priemer v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, najviac 3-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje
    2. v okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti vyššou ako je celoslovenský priemer v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, najviac 4-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje

Celková cena práce je súčet priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za príslušné obdobie a preddavku na poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom.

Kto poskytuje príspevok

Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode občan vytvorí pracovné miesto, na ktorom bude prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť. Príspevok sa poskytuje na základe písomnej dohody o poskytnutí príspevku uzatvorenej medzi úradom a uchádzačom o zamestnanie.

Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku je podnikateľský zámer vrátane predpokladaných nákladov na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý je podkladom na posúdenie komisiou.

Spôsob poskytnutia príspevku

Doteraz sa príspevok poskytoval jednorázovo. Novela však zavádza, že úrad poskytne najviac 60 % výšky príspevku do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku a zvyšnú časť príspevku po uplynutí 12 mesiacov prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti.

Opätovné poskytnutie príspevku

Úrad môže opätovne poskytnúť príspevok uchádzačovi o zamestnanie najskôr po uplynutí ôsmich rokov od začatia prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti, na ktorej prevádzkovanie mu bol poskytnutý príspevok.

Úrad môže poskytnúť príspevok uchádzačovi o zamestnanie, ktorý v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie pozastavil, prerušil alebo skončil prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti, ak bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov.

Účinnosť

Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. mája 2013.

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Cudzinec zapísaný v obchodnom registri

Náš klient prechádza z podniku zahraničnej osoby (cudzinec) na klasickú živnosť (keďže získal trvalý pobyt na Slovensku, hľadí sa už...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Ako získam povolenie na predaj alkoholu v kaviarni?

Získanie povolenia na predaj alkoholu v kaviarni: Postup, podmienky a právne poradenstvo pre podnikateľov.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Ako založiť bar?

Predpokladom pre prevádzkovanie baru je platné osvedčenie o živnostenskom oprávnení na voľnú živnosť „Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie